Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Biz teneke çalan bir gençlik aramıyoruz, biz tencere tavacı bir gençlik de aramıyoruz dedi.
Başbakan Erdoğan Yeni Çiftlik Bulvarının açılışına katıldı. Açılışta konuşma yapan Erdoğan, Gazi Mustafa Kemal ve arkadaşlarının Ankaraya gelip, İstiklal Savaşı hazırlıklarını başlattığını söyleyerek, Önce 23 Nisan da Ankara Ulusta TBMMyi açtılar. Meclisin açılışı özellikle böyle bir Cuma gününe denk getirildi. 23 Nisan 1920 Cuma günü Hacıbayram Camiinde Gazi Mustafa Kemal ve arkadaşları Ankaralılar cuma namazlarını kıldılar. Hatim dualarıyla, mevlitler okuyarak Hz. Peygamberin sakalı şerifini taşıyarak sancak altında Ulustaki o eski meclis binasına geldiler. Burada da dualar edildi. Kurbanlar kesildi. TBMM böylece çalışmalarına başladı. Hazırlıklar tamamlandığında 26 Ağustos 1922'de Başkomutan Gazi Mustafa Kemal taarruz emrini verdi.
Ordularımız Polatlıdan Sakarya Meydanından başlayarak işgal kuvvetlerini püskürttüler. 30 Ağustosta kesin bir zafer kazanıldı. Ardından düşman İzmir'e kadar sürüldü. Türkiye istiklaline, bağımsızlığına böylece yeniden kavuşmuş oldu. 30 Ağustos zaferimizi gerçekten çok büyük coşkuyla kutluyoruz" şeklinde konuştu. 26 Ağustosta bir başka büyük zaferi 1071de Sultan Alparslanın ordusunun kazandığı Malazgirt Zaferini büyük bir coşkuyla kutladıklarını kaydeden Erdoğan, Gençlik ve Spor Bakanlığının Malazgirtte 15 bin genci, 15 bin Alparslanı biraraya getirdiğini söyledi. Çadırlar kurularak Malazgirtte o meydanda, büyük zaferin atmosferinin bir kez daha teneffüs edildiğini belirten Erdoğan, Niye yaptık bunları istedik ki bugünün gençliği bundan 900 yıl öncesine ta Malazgirte dedesi Alparslan ile biraraya gelsin ve bugünün genci inşallah 2071e yani Malazgirtin 1000inci yıl dönümüne böyle hazırlansın istedik dedi.
Bugün Dumlupınarda aynı şekilde görkemli muhteşem bir atmosferin gerçekleştirildiğini söyleyen Erdoğan, Ben buradan görüyorum ama şimdi siz arkanızda yüzlerce metre geride, bizleri izleyen halkımı vatandaşlarımı göremiyorsunuz. Gençlik ve Spor Bakanlığımız şuanda Dumlupınarda 10 bin gencimizi biraraya getirdi. Dumlupınardan Zafertepeye adıyla çok büyük bir merasimi orada gerçekleştiriyoruz diye konuştu.
Bugün şehitlere sahip çıkan ve şehitlerin izinden yürüyen bir gençlik olduğunu ifade eden Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: Çok şükür zaferlerine, ecdadına, tarihine sahip çıkan oradan ilham alıp, geleceğe özgüvenle bakabilen bir gençlik var. Bu gençlik elinde taşla, sopayla, sapanla, molotofkokteyliyle değil, kitapla defterle kalemle, zihninde fikirle, yüreğinde cesaretle yürüyen bir gençlik. Kardeşlerim, bu gençlik terör örgütlerine vagon olan, Türkiye aleyhine karanlık örgütlere piyon olan değil, Sultan Alparslanın, Gazi Mustafa Kemalin, Fevzi Çakmakın, Kazım Karabekirin, Mehmet Akifin izinden yürüyen bir gençlik. Bu gençlik yakıp yıkan değil, kırıp döken değil, hakaret eden değil, barbar bir gençlik, vandal bir gençlik değil, edebi bilen, adabı bilen, ahlakı kendisine azık edinen, vatanı için ter döken okuyan en önemlisi de şühedadan yani şehitlerimizden ilham alan bir gençlik. Hani diyor ya Akif, Şüheda fışkıracak, toprağı sıksan şüheda'.
Canı cananı bütün varımı alsında hüda etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda. İşte mesele bu, bunu yakalamak, bunu anlamak. Biz böyle bir gençlik arıyoruz. Biz teneke çalan bir gençlik aramıyoruz. Biz tencere tavacı bir gençlikte aramıyoruz. Biz okuyacak düşünecek ve Türkiyenin istikbaline taş koyacak, duvarlarımızı örecek, Türkiyemizin duvarlarını yeniden örecek. Ter dökecek bir gençlik arıyoruz. İşte o gençlik burada. Dönüyoruz tarihe Malazgirtte 1017de Malazgirt Zaferimizi bizim gençliğimiz gitti 26sında orada kutladı. Bugünde gitti Dumlupınarda 30 Ağustos Zaferimizi aynı coşkuyla kutluyor. Böyle bir gençlikle biz gurur duyuyoruz. Bu gençliğe güveniyoruz. Bu gençliğe inanıyoruz. Gönül huzuru içinde inşallah Türkiyeye sizlere bu gençliğe emanet ediyoruz.