AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, 'Sadece üzerinden enerji geçen bir ülke olmayacağız' dedi.
Kayseride düzenlenen Marka Şehirler İçin Kent Ekonomileri Forumuna katılan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Sadece üzerinden enerji geçen bir ülke olmayacağız diye konuştu.Marka Şehirler için Kent Ekonomileri Forumu'na; AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, AK Parti Grup Başkan Vekili Mustafa Elitaş, AK Parti İl Başkanı Ömer Dengiz, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri katıldı.AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Bu forumu düzenlediğimiz 79. ilimizdir. Artık yeni dünyada ekonominin ihtiyaçlarından birisi sadece merkezden yapılan planlamalarla yol vermek değildir. Mühim olan, ekonominin çözüm ortaklarının elini taşın altına koyarak illeri daha ileri götürmesidir. Onun için bu forumu sağladık dedi.Toplantıya 9 bine yakın kişinin katıldığını belirten Kurtulmuş, "125e yakın toplantıda üniversite temsilcileri moderatörlük yaptı. Çok değerli fikirler ortaya çıktı. Her yerde bunlarla ilgili raporlar düzenlendi. Ulusal strateji kitapçığı bastıracağız. Vizyoner projelerin gerçekleşmesi için 2014 projesinde kaynaklarının yer alması için çalışacağız. Bu forumların ortaya koyduğu fikirler takip edilecek diye konuştu.Kayseri'nin, girişimciliği ile devlete bir şey katan illerin başında geldiğini söyleyen Kurtulmuş, sözlerini şöyle sürdürdü:2023 yılında Kayserinin bulunduğu yerden daha ileri gitmesini istiyoruz. Çok şükür şimdiye kadar bu forumu buraya kadar getirmiş olduk. Sizin üzerine düşen toplantıdan sonra köşenize çekilmeyin. Projeleri takip edin. Bizim üzerimize düşen de sizden çıkan fikirlerin takibi için koordinasyon görevi görmektir, sizin ortaya koyduğunuz fikirlerin takibini sağlamaktır. Aynı zamanda bu forum bir demokrasi aracıdır. Sadece ekonomik değil, siyasi bir platformdur.
Türkiye gayri safi milli hasıla 2 bin dolarlardan 10 bin dolarlar seviyesine geldi. Türkiyenin ekonomik olarak gelişmesi ülkeyi bir cazibe haline getirdi ancak geçtiğimiz 10 yılda makro ekonomik dengelerde nasıl başarılı olunduğu ortada. Sadece bunun başarılı olması ülkenin istikrarı için yeterli değildir. Bizim geçmiş 10 yılda sağladığımız bu başarıyı mikro düzeye indirmemiz lazım. Türkiyeyi daha çok üreten, daha kaliteli üreten, yüksek teknolojileri üreten bir Türkiye haline getirmek mecburiyetindeyiz. Bunun için Türkiye ekonomisinin reel ekonomi kısmının güçlenmesini sağlamalıyız. Anadolunun topyekun kalkınması gerçeği önümüzde duruyor. Dünyanın 10 büyük ülkesi haline geleceksek şehirleri yukarı çekerek bunu yapmalıyız. Anadoluda tek tek şehirleri dünya üzerinde rekabet edebilir şehirler haline getireceğiz. Zonguldak-Hatay hattında 51 ilimiz var. Burada gayri safi milli hasıladaki büyük çarpıklık giderilecek. Türkiye'nin kendi şehirlerinin ekonomik potansiyellerini harekete geçirmenin yanı sıra bölgesinin de ekonomik gücünü ele alması lazım. Suriye İran, Irak ve bütün çevre ülkelerin ekonomik potansiyellerini üzerimize çekmektir. Şehirler üzerinden çevre ülkelerimizin ekonomik potansiyelini de yanımıza alarak yükseltmek, bütün bölgeyi kalkındıracak bir çalışma yapmalıyız. Enerjinin bütünleşik bir enerji stratejisi haline dönüşmesi için çalışıyoruz. Sadece üzerinden enerjinin geçtiği bir ülke olmak değil, Türkiye'nin alternatif enerjilerle bölgenin enerji üssü haline gelmesini sağlamak istiyoruz. Kentlerimizin potansiyellerini ortaya çıkarmak için çalışmalıyız.
Konuşmasının sonunda Muharrem ayının idrak edildiğini hatırlatan Numan Kurtulmuş, Biz Aliden yanayız, Bizim işimiz Yezidden yana değil. Biz Alinin Hüseyinin ve Hasanın anlayışı ile hareket ediyoruz. Elindeki gücü, serveti insanlar üzerinde kullanan Yezidin anlayışının yanında değiliz. Her Kerbela zikredildiğinde bu millet yeniden Alinin, Hasanın, Hüseyinin çizgisini anlamıştır. Bu idrakin yeniden çoğalması, Yezidlerin ıslah olması, ıslah olması mümkün değilse Yezidin çizgisinin ortadan kalkmasını istiyoruz dedi.
Mustafa Elitaş ise, 2023 hedefini oluşturmak için bir beyin jimnastiği yapmayı amaçladık diyerek, AK Parti 2014 mahalli idareler seçiminde önemli olarak atacağı adımların yol haritasını çizecek. İlde ortaya çıkmış sivil toplum örgütleri 2023e kadar Kayseriyi, Türkiyeyi nasıl görmek istiyorlarsa vizyonu tespit edebilme yoluna çıktık. Güveni ve istikrarı sağlayabildiğimiz sürece gelecek ile ilgili attığınız her adım kararlı ve inandırıcı olur. İnandırıcı olduğunuz zaman ekonomistler gelecek ile ilgili çalışmalarını daha hevesli yapar. 2008 yılında yaşanacak olan krizle ilgili Sayın Başbakanımız, Teğet geçecek diyince bazıları, 'Teğet ne demek?' diye bunun tartışmasını yaptı. Dünyada yüz yılda görülebilecek bir krizi minimum hasarla atlattık. 'Gelecek 10 yılın Kayserisini nasıl görmek istiyorsunuz?' sorusuna verilecek cevaplar vizyonu belirleyecek. Eğer buradan çıkacak sonuç olumlu olursa, idareciler de bunu uygulayabilecek olursa 2023 vizyonunu ortaya koymuş olacağız ifadelerini kullandı.