Başbakan Tayyip Erdoğan, Türkiye, bugünlere kardeşlikle geldi, geleceğe de kardeşlikle yürüyecek. Terör, 30 yıl boyunca bu milletin fertlerinin arası
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye bir değişimi, bir dönüşümü yaşıyor" dedi. Erdoğan, milletin bir zamanlar Ümraniyede çöp dağları yaratan zihniyete dersini verdiğini de söyledi ve özetle şöyle konuştu:
TERÖR ARAMIZA GİREMEDİ
Bugün, Türkiyenin yaşadığı sorunların, Türkiyenin maruz kaldığı sıkıntıların önemli bir kısmı, geçmişte yapılan işte bu ayrımcı politikaların neticesidir. İnsanımızı birbirinden ayırdılar. Türk, Kürt, Laz, Çerkes, Gürcü, Boşnak, Arnavut, Roman dediler. Bu ayrımı yaptılar, Uzak dediler, hizmet götürmediler. İşte bu ayrımcılıkla milleti küstürdüler. Türkiye, bugünlere kardeşlikle geldi, geleceğe de kardeşlikle yürüyecek. Terör, 30 yıl boyunca bu milletin fertlerinin arasına giremedi, bundan sonra da girmeyecek, giremeyecek. Irkçılık, kavimcilik, kabilecilik bu fertlerin bu milletin arasına nifak sokmadı, bundan sonra da sokmayacak ve sokamayacak.
KAVMİYETÇİLİK ŞEYTANİDİR
Irkçılık, kavmiyetçilik, kabilecilik bunlar şeytanidir. Şeytanın izinde yürümektir. Varsın onlar şeytanın izinde yürüsünler. Ama biz Rabbimizin çizdiği yolda yürüyeceğiz. Bizim farkımız bu. Sizden bir konuda özellikle bir ricada bulunuyorum. Bu muhalefetin yalanlarına, iftiralarına, dedikodularına kulak asmayın. Muhalefetin, olmayanı olmuş gibi göstermesine, çarpıtmalarına, niyet okumalarına asla prim vermeyin. Bu muhalefet tam 30 yıl boyunca bu teröre çözüm üretmedi, çözüm üretenleri de her zaman engelledi.
OLURU KONUŞACAĞIZ
Onlar, nasıl olmazı konuşurken, biz nasıl oluru konuşacak, inşallah kardeşliği yücelteceğiz. Benim sizlerden özellikle ricam ne olur birliğimizi bozmak isteyenlere prim vermeyin. Birbirinizi Yunusun dili ile yaradılanı yaradandan ötürü sevelim. Ben Türk kardeşimi seviyorum. Ben Kürt kardeşimi seviyorum. Ben Arapı da, Lazı da, Çerkezi de, Gürcüyü de, Romanı da seviyorum. 76 milyon bu ülkede tüm vatandaşlarımı seviyor hepsinin hizmetkârıyım.
ENGELLERİ KALDIRDIK
4+4+4 dedik. Yani 444 kod numarası ile zorunlu eğitim dedik. Meslek okullarının önünde engel vardı. Katsayıyı kaldırdık. Ve meslek liselerinden mezun olan yavrularımız istedikleri üniversiteye başarıları ile birlikte girebilecekler. Bakın şimdi normal düz liselerde seçmeli olarak Kuran-ı Kerim dersi var. Bu yıl 467 bin yavrumuz seçmeli Kuran-ı Kerime müracaat etti. Aynı şekilde Siyer-i Nebi dersi var. Peygamber efendimizin hayatı. 270 bin yavrumuz da bu derse müracaat etti. Türkiye bir değişimi bir dönüşümü yaşıyor.