AK Partiden Yomraya talip olan Dündar Ayyıldız Karadeniz'e konuşarak projelerini bir bir anlattı.
AK Parti Yomra Belediye Başkan aday adayı Dündar Ayyıldız, TEK-ART Medya Merkezini ziyaret ederek Karadenize dobra dobra konuştu. Ayyıldız, Türkiyede de, Trabzonda da artık çıta yükselmiştir. Bunun geri dönüşü yoktur. Yomrada yükselen bu çıtaya ayak uydurmak zorundadır
Yomra AK Partiden belediye başkan aday adayı olan8 Dündar Ayyıldız, Yomraya 10 yılda yapılmayanları biz yapacağız diyerek, Trabzonun yükselen yıldızı olan bir Yomra? İşte bunun seçimini yapacağız ve işte bu yüzden bu fırsatı Yomralılar olarak iyi değerlendirmek zorundayız. çarpık yapılaşma ve görüntü kirliliği ile değil, modern kent vizyonu ile örnek bir şehirleşme ile anılmayı hak ediyor.
Yaklaşan yerel seçimler öncesinde Trabzondaki aday adayları arasında dikkat çeken bir isim Dündar Ayyıldız. Yomra Belediye Başkanlığı için AK Partiden aday adayı olan Dündar Ayyıldız, inşaat yüksek mühendisi, genç ve başarılı bir işadamı. Ayyıldız özellikle, projeleri ile aday adayları arasında öne çıkıyor ve daha şimdiden Yomra için yeni bir vizyonvaad ediyor. Ayyıldız ile yaptığımız röportajda, Yomra için projelerini, Yomranın geleceğine ilişkin düşüncelerini konuştuk.
PARLAK BİR GEÇMİŞ
Dündar Bey, öncelikle aday adaylığınız hayırlı olsun. Klasik bir sorudan, kim olduğunuzdan ve neden aday olduğunuzdan başlayalım isterseniz. Bize biraz Dündar Ayyıldızın kim olduğundan ve Yomra Belediye Başkanlığına neden aday adayı olduğunuzdan bahseder misiniz?
Teşekkür ederim. Öncelikle kendimden bahsedecek olursam, 1976 doğumluyum ve hem anne hem baba tarafından Yomralıyım. İnşaat mühendisliği alanında eğitimimi tamamladım ve yüksek lisans çalışması ile birlikte inşaat yüksek mühendisi oldum. İş anlamında, Trabzonda konut yapımı alanında faaliyet gösteren ve Ankarada Türkiyenin büyük grupları ile prestij niteliği taşıyan büyük projelerde partner olarak yer alan yenilenebilir enerji, sulama yapıları,tünel, yol, liman yapıları, proje ve müşavirlik alanında uzmanlaşmış şirketlerde yönetici ve ortak konumundayım.
Neden aday olduğum sorunuzun cevabına da yine buradan hareketle geçmek isterim. Ben önümüzdeki yerel seçimi memleketim Yomra için değerlendirilmesi gereken bir büyük fırsat olarak görüyorum.
Bu nedenle de, iş hayatında Türkiye genelinde çok çeşitli projelerde elde ettiğimiz tecrübe ve bilgi birikimini bir evlatlık vazifesi gibi hizmet etme yükümlülüğümüz bulunan memleketimiz Yomranın hizmetine sunmak amacıyla aday adayı olarak yola çıktık. Memleketimize bir borcumuz var. Bu borcu geleceğe dönük kalıcı eserler ile ödemek durumundayız. Mevlananın o güzel sözünü bir kez daha hatırlayalım Kişi odur ki, bıraka dünyada bir eser. Eseri olmayanın yerinde yeller eser diyor.
NE MUTLU BİZE
Şu ana kadarki süreçte çalışmalarınız nasıl gidiyor, kendi şansınızı nasıl değerlendiriyorsunuz?
Bizi yakından tanıyan insanlar bilirler. Bugüne kadar ömrümüzün hiçbir döneminde inanmadığımız bir işin içinde olmadık ve boş işlerle de uğraşmadık. İçinde olduğumuz her işte de başarının haklı gururunu ve mutluluğunu yaşadık. Bugün de kendimizi şanslı görmesek, gerek adaylık gerek sonrasında başarılı olacağımıza inanmasak bu yola çıkmazdık. Vatandaşlarımızdan, parti teşkilatımıza, kanaat önderlerine ve Trabzonda ve Ankarada parti büyüklerimizle istişareye dayanan bir süreç sonunda kararımızı netleştirdik.
Ne mutlu bize ki, bugüne kadar adaylığımızı açıklamamızın öncesinde de sonrasında da görüştüğümüz kişilerde bu işte başarılı olacağımıza, Yomra için bir kazanç olacağı ve hayırlı işler yapacağımıza eksiksiz bir güvenle karşılaştık. Bu da bizim hem cesaretimizi hem de motivasyon ve enerjimizi artırdı. Önemli bir nokta, bizi daha önceden tanıyanlar kadar tanımayanların da desteğiyle karşılaştım. AK Partililer kadar, diğer partilerden insanların, her görüşten insanın desteğiyle karşılaştım.
Bu süreçte bilhassa Yomra teşkilatımızı birbirine kenetlenmiş, bir ve bütün olarak gördüm. Yomra teşkilatımızın AK Partiye hizmet edenlere büyük bir vefa duygusu ve sahiplenme ile hareket ettiğini büyük bir memnuniyetle gördüm. Bana karşı da AK Partinin içinden bir mensubu olarak bu vefa ve sahiplenmeyi hissettim. Sonuç ne olursa olsun, bizlere destek olan herkese teşekkür borçluyum.
YOMRA İÇİN BİR FIRSAT
Bu seçim Yomra için değerlendirilmesi gereken bir fırsat dediniz. Bu sözünüzü biraz daha açar mısınız?
Elbette. Malumunuz; Dünyada ve Türkiyede yerel yönetimlerin yükselişte olduğu, en dinamik, vizyoner ve gelişimci oldukları bir dönemden geçiyoruz.
Türkiyede pek çok şehrimizde, Trabzonda da bu gelişimin iyi bir örneğini görüyoruz. Ancak Yomra maalesef belediyecilik anlamında bakıldığında bu gelişim sürecinin dışında kaldı.
Türkiyede de, Trabzonda da artık çıta yükselmiştir. Çıta bir kez yükseldikten sonra artık bunun geri dönüşü yoktur. Yomrada yükselen bu çıtaya ayak uydurmak zorundadır.
Bu nedenle de yaklaşmakta olduğumuz yerel seçim Yomra için daha önceki yerel seçimlere oranla daha büyük önemi haiz.
Bu seçimde, Yomranın geleceğine dair önemli bir karar vereceğiz. On yıldız olduğu gibi eski tip belediyecilikle yönetilen yani değişemeyen, gelişemeyen, dünyada ve Türkiyede olup bitenlere ayak uyduramayan bir Yomramı; yoksa yeni bir vizyon ile avantajların fırsata çevirip Trabzonun yükselen yıldızı olan bir Yomra? İşte bunun seçimini yapacağız ve işte bu yüzden bu fırsatı Yomralılar olarak iyi değerlendirmek zorundayız.
Bunun yanı sıra, Yomra artık eski Yomra değil, son yapılan değişiklikle birlikte, beldeleri ve köyleriyle bir bütün olarak Yomrayı ele almamız ve bir bütün olarak geleceğini en iyi şekilde planlamamız, buna göre inşa etmemiz gerekiyor.
DEĞİŞİM ŞART
Peki siz Belediyecilik alanında Yomranın mevcut durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?
Yomrada Belediyecilik anlamında çok ciddi eksiklikler söz konusu. Bu nedenle de Yomra daha iyisini hak ediyor dedik. Burada kast ettiğimiz, elbette ki projeler, belediyecilik hizmetleridir. Trabzon'da Yomra denilince akla maalesef, çarpık yapılaşma boyasız sıvasız çatısız evler, yol kenarına yığılmış hafriyatlar ve sahilden, denizden koparılmış, sosyal alanları olmayan bir ilçe geliyor. Yomranın mevcut durumundan hiç kimse memnun değil; Yomrada vatandaşlarımız hizmete susamış bekliyor.
Bu seçimde, trenin makas değiştirmesi gibi, Yomranın rotasını değişimden yana, yenilikçilikten yana, vizyoner belediyecilikten yana çevirmeliyiz.
Yomranın bir ilçe olarak çok önemli avantajları var. Bu avantajlarının öne çıkarılması, bir fırsat olarak değerlendirilmesi, gerçeğe dönüştürülmesi gerekiyor. Yomra Trabonun doğusunda, İl merkezine en yakın ilçe konumunda, havaalanı yanıbaşımızda. Bu önemli bir avantaj. Bunun dışında, sahil kenarında olmasına rağmen sahilden hiç yararlanamayan bir durumdayız. Doğrusu denizin bu kadar yakınında olup, denizden bu kadar kopuk mahrum yaşamak büyük bir eksiklik. Bunun mutlaka giderilmesi gerekiyor. Bunun dışında, Yomra artık bir Üniversiteye sahip. Ancak bakıyorsunuz, buraya gelen öğrenciler, Yomrada yaşamıyor, burada vakit geçirmiyor. Burada sosyal alanların eksikliği ortaya çıkıyor, İlçe merkezindeki imar problemi, görüntü kirliliği ortaya çıkıyor. Bunların hepsi birbiriyle ilişkili konular. Yomra önümüzdeki dönemde, çarpık yapılaşma ve görüntü kirliliği ile değil, modern kent vizyonu ile örnek bir şehirleşme ile anılmayı hak ediyor.Sosyal alan eksikliğinin giderilmesi gerek. Buna hem Yomrada yaşayan vatandaşlarımızın ihtiyacını gidermek, hem de burayı bir cazibe merkezi yapmak için ihtiyacımız var. Ancak baktığınız zaman, bu konularda geçtiğimiz dönemde hemen hiçbir ciddi projenin üretilmediğini, İlçeyi ileriye taşıyacak bir çalışmanın yapılmadığını görüyoruz. Üzülerek belirtmeliyim ki, Karadeniz sahilindeki diğer örneklerle Yomrayı karşılaştığımızda Yomranın diğer yerleşim yerlerine göre Belediyecilik anlamında çok daha geride ve kötü durumda olduğunu görüyoruz.
ÜNİVERSİTE DOSTU İLÇE
Yomrada bulunan Avrasya Üniversitesi ile ilgili olarak neler düşünüyorsunuz?
Öncelikle bu noktada şunu belirtmek isterim, yüksek lisans çalışmalarının bir kısmını Amerika'da yapmış ve mevcut durumda doktora yapan birisi olarak benim bakış açımda eğitimin ayrı bir yeri ve önemi var. Bunun dışında, üniversitenin önemini, iyi değerlendirildiği takdirde üniversitelerin bulundukları yerlerin gelişimine, tanıtımına sağladıkları katkıyı çok yakından biliyor ve çok önemsiyorum. Üniversitemizin sorunlarını ve ihtiyaçlarını, bu konudaki gelişmeleri de yakından takip etmeye gayret ediyorum. Üniversite, Yomranın geleceği planlanırken en önemli parametrelerden biri haline gelmiştir. Biz, Yomrayı Üniversite dostu bir ilçe haline getireceğiz. Üniversite yönetimi ve akademik kadro ile zaten her zaman işbirliği içerisinde olmamız gerekiyor. Bunun dışında öğrencilerimizin de talepleriyle birlikte Yomranın geleceğini planlayacağız. Örnek vermem gerekirse, bugüne kadar gerek sosyal medya üzerinden olsun, telefonla ya da yüz yüze olsun çok sayıda istek ve öneri geldi ve gelmeye devam ediyor. Sosyal alanlar konusunda, konaklamadan tutun, ulaşıma, öğrencilerin ilçede vakit geçirebilecekleri yiyip içebilecekleri yerlerin olmayışına pek çok konuda önemli eksiklikler var bu da bizi ziyadesiyle rahatsız etmektedir. Aday olduğumuz takdirde tüm bu sorunlarla ilgili elimizden gelenin fazlasını yapacağımızı söylemek isterim.
PROJELER KONUŞACAK
Seçim sonucu ile ilgili tahmininiz nedir? Yaptırdığınız anket ya da benzeri çalışmalar var mı?
Bu konuya değindiğiniz için teşekkür ederim. Çünkü bakıyorsunuz, son dönemde Yomra özelinde bir takım gerçeği yansıtmayan anketler üzerinden yönlendirmeler yapılmak isteniyor. Bize ulaşan bilgilere göre bağımsız şirketlerin Yomrada yaptığı bazı araştırmalara göre gerçek oran bunun tam tersi. Ayrıca geçtiğimiz haftalarda Yomrada anket yapmaya çalışan anketörlerin engellendiğine dair de bir bilgi yansımıştı. Bu da bizdeki bilgiyi destekler niteliktedir.
Ben kişisel polemiklere girmeyi doğru bulmam. Çünkü bizim siyaset anlayışımızda kişiler değil, ilkeler esastır. Bakınız biz çalışmalarımızın başından beri, projeler ve Yomranın ihtiyaçları üzerinden, Yomradaki belediyecilik üzerinden düşüncelerimiz açıklıyoruz. Şimdi ise bakıyorsunuz, artık Yomra için projeler daha fazla konuşulmaya dile getirilmeye başlanmış.
Diğer yandan, Yomra Belediye Başkanının önümüzdeki seçimde, beldeleri ve köyleri ile birlikte oy kullanacak seçmenlerce belirleneceğini de dikkate almak durumundayız. Biz basit bir simülasyon yaptık. Tüm partilerin, 2009da aldıkları oyları birebir bugünkü duruma uyguladığımızda bile seçimi AK Parti kazanıyor.
Bunun dışında ve çok daha önemli bir konu da, Yomrada vatandaşın umudu ve beklentisi değişimden, yeni bir vizyondan yana iken bunu görmezden gelmek doğru olmaz. Partimizin yetkili kademeleri de bu değerlendirmeyi hiç kuşku yok ki yapıyorlardır ve yapacaklardır.
Bizim bu konuda ısrarla üzerinde durduğumuz ve vurguladığımız husus şudur. AK Partinin seçimi zorlanmadan kazanacağı matematiksel olarak görülüyor. Bize göre burada önemli olan seçim kazanmak değil, önemli olan meseleyi parti meselesinin de ötesinde değerlendirmek ve İlçeyi ileriye taşıyacak vizyonun ortaya konması, İlçeyi en çok geliştirecek, en iyi projeleri ve hizmeti yapacak adayın öne çıkmasıdır.
İlçemizi yeni ufuklara açacağız
Yomra için neler yapmayı planlıyorsunuz?
Öncelikle şunu belirtmeliyim. Talip olduğumuz makamın, sorumluluğun farkındayız. Bu anlamda, yorulmadan, dinlenmeden, gece gündüz çalışmak üzere, bunu göze alarak yola çıktık. İster ülkeye, ister şehrimize, ilçemize olsun hizmet etmek bir bayrak yarışıdır. Yomraya hizmet bayrağını devraldığımızda, Yomrayı yeni ufuklara açacağız. Görev dönemimizin sonunda bayrağı devrederken bambaşka bir Yomra devredeceğiz. Biraz iddialı olacak ama amacımız, hedefimiz, uzun yıllar boyu anılacak, iz bırakacak, fark oluşturacak işlere imza atmaktır. Dileriz ki, Cenab-ı Allah bizlere bunu nasip eder. Yomranın popülizmden, geleneksel belediyecilikten daha fazlasına ihtiyacı var.Açık yüreklilikle ve rahatlıkla söylüyorum. Yomraya 10 yılda yapılmayanları biz yapacağız. Biz Yomranın ihtiyaçlarını ve önceliklerini şimdiden belirledik ve Yomrayı ileriye taşıyacak pek çok projeyi de şimdiden hazırladık.
Örneğin, enerji alanında yapacağımız yatırım ile Yomra kendi enerjisini kendisi üretecek. Bu proje, Türkiyede Yomra ölçeğindeki belediyeler arasında örnek olacak büyük bir yenilik niteliğindedir. Sahilde bir dolgu alanı üzerine yapacağımız, sosyal alanlar, yeşil alanlar ile, Yomrayı çok önemli bir cazibe merkezi haline getirmeyi planlıyoruz. İmar konusunu çok daha farklı bir anlayışla ve görüntü kirliliğini ve çarpık yapılaşmayı ortadan kaldıracak şekilde ele almak ve gerekli kentsel dönüşümleri de planlamak önceliklerimiz arasında. Ayrıca, tüm Beldelerimize birden katkı sağlayacak yeni projelerimiz var. Bazı projelerimizle ilgili teknik ve görsel çalışmalarımız da devam ediyor. Bunları da yavaş yavaş belli bir takvim dahilinde açıklamaya devam edeceğiz.