Trabzonda KÖYDES projeleri kapsamında hayata geçirilen proje sayısı ve maliyetleri ortaya çıktı.
Trabzonda 2012 yılında KÖYDES projeleri kapsamında hayata geçirilen proje sayısı ve maliyetleri ortaya çıktı. 10 gün içerisinde Umre vazifesini yerine getirerek görevinin başına dönen İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İbrahim Kul, ayağının tozu ile İl Genel Meclisine bilgi verdi. İl Genel Meclisi Başkan vekili Salih Yavuz Başkanlığında toplanan İl Genel Meclisinde konuşan ve KÖYDES Projeleri hakkında meclisi bilgilendiren Kul, Programları yaparken uygulanabilirliklerini de göz önüne almalıyız. Benim için projelerin yüzde 50sini yaptım demekten yüzde yüzünü gerçekleştirmek daha önemlidir. Projeleri hazırlarken de bunlara dikkat edelim şeklinde konuştu.
15 MİLYONLUK YATIRIM
Trabzonda 2012 yılında KÖYDES kapsamında 392 proje hazırlandığını ifade eden İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İbrahim Kul, 2012 yılında hazırlanan 392 projeden 340ı köy yolları ile ilgili 52 si ise içme suları ile ilgiliydi. Bu projelerden 322si tamamlanarak hizmete girdi. Bunların yanında 67 adette sanat yapısı yaptık. Köy yolları ve içme suyu alanında 392 projeden 362tamamlanırken bu kapsamda toplam 15 milyon 589 bin TL harcandı. 30 proje ise 2013 yılında tamamlanacak. 20 km yol genişletmesi, 11 Km asfalt yol, 41 km beton yol yaptık dedi.
KÖPRÜBAŞI PROJE FAKİRİ
İçme suyu projelerinden en yüksek payı 420 bin TLlik ödenek ile Akçaabat ilçesi alırken, hiçbir proje hazırlamayan Çarşıbaşı, Dernekpazarı, Köprübaşı ve Şalpazarı ilçeleri ödenekten yararlandırılmadı. Köy yolları projeleri kapsamında da 48 proje ile Maçka ilçesi 1 milyon 521 bin 409 TL ile en yüksek ödeneği alırken, sadece 4 adet proje gerçekleştiren Köprübaşı ilçesi ise projelerinin karşılığı 149 bin 400 TL ödenek aldı.