Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ile Türkiyenin Cidde Başkonsolosluğunun girişimleri sonucu Suudi Arabistandan turizmciler Sams
Hafta sonu Samsuna gelerek ilçelerdeki turizm yerlerini gezen Arap acente sahipleri, bu sabah Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmazı da makamında ziyaret ettiler. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, Suudi Arabistandan gelen misafirlerimiz Samsunda turizm potansiyellerimizi yerinde görüp, özellikle Suudi Arabistan turizmcisi gözüyle bizim eksikliklerimizi yerinde görüyorlar ve bize tavsiyelerde bulunuyorlar. Turizmcilerimiz Ayvacık ilçemizi çok beğendiler ama hizmet sektörünün turisti memnun edecek kalitede ve serilikte olmadığını söylediler. Biz de onlara söz vererek, Ayvacıka gelen turistlerle bizzat Büyükşehir Belediyesinin görevlendirdiği elemanlarla yakından takip edeceğimizi bildirdik dedi.
Samsunda turizm atağına kalkacaklarını belirten Başkan Yılmaz, 6306 sayılı Kanundan önce turizm konusu bize bağlı değildi. Ama şu noktadan itibaren direkt bizim sorumluluğumuzda olacak. Yani oradaki hizmet kalitesindeki düşüklükle ilgili bir problem olduğunda kapatmaya kadar her türlü cezayı uygulayabilme yetkisine sahibiz. Bu duyarlılık içersinde önümüzdeki yaz ayında, bugüne kadar olandan çok daha farklı bir şekilde değerlendirerek Samsunu bir turizm deparına kaldıracağız diye konuştu.
AYVACIKA 80 KİŞİLİK GEMİ
Ayvacık ilçesindeki göle gemi satın aldıklarını ifade eden Başkan Yılmaz, Ayvacık ilçesindeki göle 300 bin TLlik bir gemi aldık. Gemimiz temmuz ayında geliyor. 75-80 kişilik olan gemimiz, gölde tur yapacak. Tüm bu amaçlarımız şehrimizin turizm potansiyelini dünyaya tanıtmak içindir şeklinde konuştu.
ARAPLAR SAMSUNDAN ÇOK ETKİLENDİ
Samsundan çok etkilendiğini ifade eden Riyad Yabancı Yatırımcılar Yönetim Kurulu Üyesi Muhammed El Marşi, Samsundan çok etkilendim. Dün Vezirköprü ilçesinde 3 yeri ziyaret ettik. Kanyona gittik, ala geyiklerin bulunduğu yere gittik. Oradaki havalardan çok etkilendik. Suudi Arabistana gittiğimde Arapları Samsunda yönlendireceğim açıklamasında bulundu.
Samsuna Arap turizmi ile ilgili ne gerekiyorsa yapmaya hazır olduklarını belirten Lemiz Turizm Şirket Sahibi Hasan Asur, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz Samsunda turizmle ilgili elinden ne gelirse yapacağını söyledi. Bu da bizi çok memnun ediyor. Samsunda gördüğümüz her şey çok güzel ama sadece hizmette biraz eksiklik olduğunu hissediyorum. Onun da Başkanımız Yusuf Ziya Yılmazdan sözünü aldık. Her şeyden önce burası bir Müslüman ülkesi. Bunun da vermiş olduğu bir rahatlık var. Biz burada turistleri rahat bir şekilde ağırlayacağımıza inanıyorum. Başkanımız Yusuf Ziya Yılmaz ve biz hep birlikte beraber olacağız, bu şehirde Arap turizmi ile ilgili ne gerekiyorsa yapacağız ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından Başkan Yılmaz, Suudi Arabistandan gelen konuklarına Ayvacık kadınları tarafından örülmüş seccade ve kahve fincan takımı hediye etti.
Başkan Yılmazın ziyaretinde Mekke Kültür ve Arşiv Müdürü Asım Muhtarfi, Blacksea Travel Turizm Sahipleri Metin Çalışkan ve Oğuzhan Serinkaya da hazır bulundu.