Esiroğlu Belde Belediye Başkanı Yusufoğlu, Karadeniz Gazetesi'ne çarpıcı açıklamalarda bulundu.
Fatih İSAK
Maçka ilçesi Esiroğlu Belde Belediye Başkanı Kenan Yusufoğlu Karadeniz Gazetesin'e çarpıcı açıklamalarda bulundu.
Belediye Başkanı seçildiğinde partisinin rozetini yakasından çıkardığını ifade eden MHPli Esiroğlu Belediye Başkanı Kenan Yusufoğlu, Ben Milliyetçi Hareket Partisinden Belediye Başkanı seçildim. Fakat ifade ettiğim gibi belediye başkanı seçilir rozetini yakasından çıkarır. Burada ben AK Partili ve Milliyetçi Hareket Partili Belediye Meclis üyeleriyle birlikte hiçbir sorun yaşamadan çalıştım dedi.
Başkan, Ak Partinin milletvekilleri gelip beldemizde üniversite sözü vermişlerdi. Dosyayı hazırladım her yere gittim karşıma kimlerin çıktığını zamanı geldiğinde söyleyeceğim. Salon için gittim birileri önce olmaz dedi, ve üzerimize siyaset yapmaya kalktılar. Beldede köy yollarının asfaltı için Kaynarca, Kırankaş yolların alt yapı malzemesini biz verdik birileri çıkıp, bunları nerden aldınız dediler şeklinde konuştu.
Trabzonun şirin Beldesi Esiroğlu Belediye Başkanı Kenan Yusufoğlu gazetemize beldede yaptığı çalışmaları anlattı. Maçka Belediye Başkanlığına adaylığını açıkladı.
MAÇKADA HERKESİN BELEDİYE BAŞKANI OLACAĞIM
Maçka Belediyesini gözüne kestiren Kenan Yusufoğlu, Belediyeler, halkının ortak ihtiyaçlarını karşılamak üzere kurulmuş kamu kurumlarıdır. Temel misyonu halkın ortak ihtiyaçlarına yönelik hizmet sunma olan belediyelerimizin bu misyonlarını etkin, verimli ve kaliteli biçimde gerçekleştirebilmeleri ve hizmet sundukları kentin yaşam kalitesini geliştirebilmesi için günümüz gelişmiş ülkelerinde uygulama alanı bulan çağdaş belediyecilik anlayışına sahip olmaları gerekmektedir. Görev yaptığım Esiroğlu Belediyesi için aynı duygularla bu gün kadar hareket ettim. Bundan sonrada partim ve vatandaşlarımız teveccüh gösterip Maçka belediye başkanlığı görevi nasip olursa aynı duygularla hareket edeceğim. Maçkada herkesin belediye başkanı olacağım. Canlı, cansız her varlığa yararlı olmaya gayret edeceğimden hiçbir Maçkalının şüphesi olmasın diye konuştu.
ÖYLE KOLAY DEĞİL
Esiroğlu Beldesinin birçok ilçeden daha fazla yol ağı bulunmaktadır diyen Yusufoğlu, Beldemize bir taraftan Yomraya diğer taraftan Akçaabata bir taraftan da merkez köylere komşudur. Bu alan içerisinde bulunan bütün ana ve ara yolları yapmak ve acık tutmak zorundasınız. Ben bu güne kadar hiçbir mahallemi bir birinden ayırmadım. Hepsine aynı eşit oranda hizmet etmeye çalıştım. Bunun yanında Galyan Vadisinden ve Maçkanın zaman zaman bazı köylerinden gelen talepleri de karşıladım. Esiroğlu Merkez, Duralı, Sakızlı, Kırankaş, Tosunlu, Bahçecik, Bahcekaya, Işıklar, Öğütlü, Kumru mahallelerimizin hepsine bu dönem iyi eserler bıraktık. Mahallelerimiz bir bölümü mahalle olmasına rağmen hala köy yani kırsal. Bu alanlarda hizmet etmek öyle kolay değil.
PARKE YAPARAK GÖZ BOYAMADIM
Nasıl hizmet etiğimiz neler yaptığım çalışma arkadaşlarım ve bir ben biliyorum. Ne geceler yalvardım inşallah büyük yağmur yağmaz kar yağmaz diye bunları yaşadım. Ben şunu yapmadım beldenin hemen girişine güzel bir parke yapıp göz boyayabilirdim. Ama ben onu yapmadım. Ben önce altyapı dedim. Her mahallede su ihtiyacından yol genişlemesine istinat duvarları sosyal tesislere öncelik verdim. Şunu açıklıkla söyleyeyim birkaç ay paramız az geldi. Ben kendim maaşımı almadım gittim bazı muhtarlardan ödünç para aldım. Bunu benim personelim bilir. Ben önce çalışanın emeği dedim ve öyle hareket ettim dedi.
AK PARTİDEN İNCEDEN İNCEYE SALVOLAR VARDI
Ben MHPden Belediye Başkanı seçildim diyen Yusufoğlu, Belediye başkanı seçilir rozetini yakasından çıkarır. Burada ben AK Partili ve MHPli Belediye Meclis üyeleriyle birlikte hiçbir sorun yaşamadan çalıştım. Fakat zaman zaman AK Partinin ilçe örgütünden inceden inceden bizlere salvolar olmuştur. Ben kimseden alınmam. Kimseye diklenmem. Ama dik durmasını çok iyi bilirim. Bizim için bazı AK Partili arkadaşlar, spor salonu için yer vermiyor dedi. Ben bu belde halkının menfaatleri için her taşın altına Belediye başkanı olarak gövdemi koydum. AK Partinin Milletvekilleri gelip beldemizde üniversite sözü vermişlerdi. Ne oldu? Ben dosyayı hazırladım her yere gittim karşıma kimlerin çıktığın zamanı geldiğinde söyleyeceğim.
Trabzonun en sorunsuz beldesiyiz
Esiroğlu beldesi Trabzonun en sorunsuz beldelerinden biridir diyen Yusufoğlu sözlerine şöyle devam etti: Zaman zaman bazı kesimler özellikle bilerek beldemizi farklı mizaçla anlatmaya çalışıyorlar. Esiroğlu Beldesi her anlamda Trabzona örnek beldelerden biridir. 6 aydır beldenin iniş çıkışı yok. Bakın hiç kimse gidip devletine veya yolu yapana karşı hiçbir eylem içerisinde olmamıştır. Fakat televizyon haberlerinden izliyoruz, bir mahallenin yolu bir gün kaplı kaldı mı nelerin olduğun. Esiroğlu Beldesinde gece bakkalların malzemeleri hep dışarıda durur.
Kimse gelip hırsızlık burada yapmaz. Beldemize asayiş olayları yok denecek kadar azdır. Aynısı Atasu Galyan Vadisi içinde geçerlidir. Buradan şunu özellikle belirtmek istiyorum. Seçimler yaklaşmasıyla birlikte bilerek birileri Esiroğlu, Galyan, Maçka ayrımı yapmaya çalışıyor. Arkadaşlar Esiroğlu Atasu Galyan Vadisi Maçkadır. Maçkada Esiroğlu Atasudur ve diğer köyleridir. Sırf siyaset için neden bu milleti hep bir birbirine karşı ayrımcılık yapalım. Esiroğlu, Galyan, Maçka bir bütündür. Hepimizin ilçesi Maçkadır dedi.
VATANDAŞ ODAKLI HİZMET ETTİK
'Bir günü bir gününü denk olan ziyandadır diyen Yusufoğlu, Ben kendim ve ekip arkadaşlarıma hep şunu demişimdir. Hayatta önce insan. Önce İnsan demek, insanın hakkında saygı göstermek, insan haysiyetine uygun hizmet sunmak demektir. İnsana saygı göstermeyen, insanın hakkına riayet etmeyen bir yaklaşım belediyemizce asla kabul edilemez olmuştur. Her gün daha iyiye, daha güzele ulaşmak için 4 yıldır aynı düşüncelerle esiroğlu beldesinde vatandaşlara hizmet vermekteyiz dedi.
BELEDİYEMİZ HEP ŞEFFAF OLMUŞTUR
Yusufoğlu, Halkımızla hiçbir zaman kopuk olmadım. Eğer vatandaştan bir şeyleri gizlerseniz hesabınızı veremezsiniz. Ben hep vatandaşa acık bir belediye başkanı oldum. Gizlilik, kamu yönetimindeki yolsuzluğun, verimsizliğiz, kayırmacılığın, politik ayrımcılığın en önemli sebepleri arasındadır. Şeffaflığın temeli ilgili olan herkesin gereksinim duyduğu bilgiye erişebilmesinin sağlanmasıdır. Belediyemiz, şeffaflığın bir gereği olarak hesap verebilirlik ilkesine de sahip anlayışta hep bu güne kadar hareket etmiştir dedi.
MAKAMIMIZ BELEDİYE DEĞİL, SOKAKLAR
Göreve geldikten sonra beldemizin acil ihtiyaçlarını tespit ederek, çalışmalarını sıraya koyduğunu söyleyen Yusufoğlu, Sokağın, caddenin değişime ve yenilemeye ihtiyacı olduğunu tespit edip projelerimizi hazırladık. Kent yararına belediyecilik nasıl olur göstermek için sosyal sorumluluk projelerimizi arttırdık.. Okullarımıza destek vererek milli eğitime ve geleceğimiz gençliğe hizmet ettik. Genç yaşlı, zengin fakir, doğulu batılı ayrımı yapmadan tüm halkımızı kucaklayarak onların ihtiyaçlarına göre hizmet etmeyi kendi adımıza belediyeciliğin olmazsa olmazı olarak belirledik. Dört yılda Esiroğlu, Galyan ve Maçkanın gezmediğimiz sokağı kalmadı. Seçim öncesinde vatandaşın elini sıkarken şu sözü verdik, Makamımız sokaklar, belediye değil dedik. Geride bıraktığımız dört yılda bu sözümüzü yerine getirmenin gururunu yaşıyoruz. Halka yukarıdan bakanların akıbeti bellidir. Biz halkımızla, muhtarlarımızla, partimizle birlikte halkın içinde, halkın yanında olduk şeklinde konuştu.
HİZMETTE ADİL DAVRANIŞTA EŞİT OLDUK
Yusufoğlu, Belediye başkanı aday olurken bir siyasi partiden aday olur. Fakat belediye başkanlığı görevine geldikten sonra bütün siyasi partilere oy veren vatandaşın belediye başkanı olur. Eğer bir belediye başkanı hizmette ve adalette eşit olamıyorsa başarılı olma şansı yoktur. Ama eğer bir belediye başkanı halkına ve vatandaşına veya hizmet verdiği alanda adaletli kaybederse vatandaş o belediyeye daha güvenmez. Bu bağlamda Belediyeler Bugünün ihtiyaçlarını, gelecek kuşakların kendi ihtiyaçlarını karşılayabilme imkânından ödün vermeksizin karşılamak, doğaya ve çevreye karşı gereken hassasiyeti korumak ve kentlerimizi içinde yaşayanlara huzur, güven, umut veren ve medeni ihtiyaçlarını karşılayabildikleri bir yerleşmen alanına dönüştürmekle yükümlüdürler.
ADALETE DAYANMAYAN İKTİDARLAR TEMELSİZ YAPILARDIR
Yusufoğlu, Adalet mülkün temelidir" ifadesinde yer alan mülk kelimesi iktidar anlamına gelmektedir. Adalete dayanmayan iktidarlar temelsiz yapılardır. Belediyelerimiz karar ve uygulamalarının adalete dayanması, hizmette adil olunması zorunluluğu bulunmaktadır.
Belediyelerimizin karar ve uygulamalarında temel yaklaşım, ihtiyaçlar ve öncelikler dikkate alınarak kamu kaynaklarının kullanımı ve hizmetin sunulmasıdır. Belediyemiz hizmet sunumunda Esiroğlunda yaşayan herkesi aynı önemde kabul eder ve kimsenin ayrıcalık olmasına müsaade etmez dedi.
YÖNETİCİLER ENGEL OLDU
Spor salonu için gittim birileri, önce olmaz dedi arkadan üzerimizden siyaset yapmaya kalktılar. Beldede köy yollarının asfaltı için Kaynarca Kırankaş yolların alt yapı malzemesini biz verdik birileri çıkıp, bunları nerden aldınız dediler. Ben bu güne kadar hiç birine cevap vermedim.
Buradan şunu belirtmek isterim neden beldemize bir fakülte birimi açılmadı. Ben belediye binamızı bağışladım acın Belediye binasın okul yapacağım dedim. Tarım Kredi Kooperatifi burada kapatıldı. Neden kimsenin sesi çıkmadı? Esiroğlu Maçka Beşirli bağlantı yolu ihale ediliyordu ne oldu? Beldemizde bulunan devlet arsaları AK Partili vekiller geldiğinde hep farklı şekilde değerlendirilecek dendi fakat sonradan satışa çıkarıldı. Bakan yardımcısı beldemize geldi kimler ondan ihtiyaçlarımızın karşılanmaması için neler dediğini de biliyoruz. İlçenin siyasi olarak tepesindeki isim bize yardım için engel oldular.
Siyaset yapmadım yapmayacağım da
Yaptığımız her festivale iktidarı çağırdık geleni görmedik. Trabzon içme suyunun yolunun genişlemesi biz yaptık. AKSA enerjinin bürosu buradan kapatıldı Maçka ilçesine bile verilmedi. Çağlayan beldesine kaydırıldı. Bunun sorgulasınlar. Ben siyaset yapmadım yapmayacağımda. İktidar partisinden çok dostum var arkadaşım var onlarla hiç ama hiçbir sorunum yok. Aslında benim şahsi olarak hiçbir fertle sorunum yok fakat Esiroğlu Beldesinin menfaatleri işin içerisinde oldu mu işte o zaman iş değişir. Ben bunları bu gün yüzeysel olarak söyledim fakat yeri ve zamanı geldiğinde beldeye kim ne yaptı, kim ne yapmadı alt alta koyduğumuzda çok net olarak ortaya çıkacaktır.
AMAÇ ÜLKENİN GELECEĞİDİR
Amacımızı öğrencilerimizi daha iyi bir ortamda, daha sağlıklı bir mekânda eğitim yapmalarını sağlamaktır. Beldemizde bulunan tüm okulların her türlü imkânı sunuyoruz. Personel desteğinden tutunda her alanda öğrencilerimize ve okullarımıza yardımcı oluyoruz. Beldemizde üniversite sınavı ve sbs sınavına girecek olan öğrencileri tamamen imkânlarımızla dershanelere gönderiyoruz. Ayrıca öğrencilerimiz tutuğumuz servislerle okullarına taşımaktayız. Bunlardaki asıl amacımız ülkemizin geleceğidir. Kırsalda okuyan öğrencilerimizin büyükşehirlerde okuyan öğrencilerle daha iyi rekabet edebilmesi için bu uygulamaları belediye olarak hayata geçiriyoruz dedi.
EĞİTİME HER ZAMAN ÖNCELİK VERDİK
Göreve geldiğimiz ilk günden itibaren eğitim kurumlarına her türlü desteği verdiğini belirten Başkan Yusufoğlu, Öncelikle okullarımıza personel desteği ile başladık. Ardından okullarımızın her türlü isteklerini belediye olarak öncelik olarak kabul ederek önceliğimiz gelecek nesillerimiz dedik. Gelecek nesiller için, ülkemizin, milletimizin, insanlığın kurtuluşu için ne yapsak azdır. Bilgiyi üreten ve paylaşan, insanlığın yararına sunabilen genç nesillerin, ülkelerin en büyük zenginliğidir. Eğitime yaptığım her yardımda 30 yıl geriye giderek ilkokula başladığım heyecanı yaşıyorum. İnsana yapılan en önemli yatırımın eğitimi olduğunu biliyoruz. İmkânlarımız ölçüsünde tüm okullarımıza kaynaklarımızı transfer etmeye devam edeceğiz dedi.