Trabzon'da Büyükşehir Yasası ile kapatılan belde belediyelerinin faaliyet raporları mecliste kabul edildi.
Trabzonda Büyükşehir Yasası ile kapatılan belde belediyelerinin faaliyet raporları mecliste kabul edildi. Devredilen toplam borçlarının net olarak tespit edilememesi nedeniyle gelecek ay ayrıntılı rapor ortaya konulacak. Ortahisar Belediye Meclisinin Nisan ayı oturumunun son birleşiminde salı günü mecliste gündeme gelen ve cuma gününe ertelenen "kapatılan belde belediyelerinin faaliyet raporları" görüşüldü. Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi MHPli İsmail İnanın "Kapatılan belde belediyelerinin taşınır ve taşınmazları ile, varsa taksitli ve faizli borçlarının kurucu meclis üyesi olarak hepimizin bilgilendirilmesi için açık açık ortaya konmasını, kamuoyunun bilgilendirilmesini istiyoruz" sözlerinin ardından Meclis Başkanı Ahmet Metin Gençin de talebi doğrultusunda dün gerekli bilgiler meclise sunuldu. Yazı İşleri Müdür Vekili Hüseyin Selçik tarafından sunulan bilgiler MHPli üyeleri tatmin etmedi. Söz alan Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi MHPli İsmail İnan, "Burada yapılandırılmış borçlar belli değil. Belediyelerin kapanma kararı alındıktan sonra satılan araç gereç, tapulu malları var mıdır sorusuna cevap alınamadı. Mahkeme kararına bağlı ilamlar ne kadardır, hangi belediyelerin borcu ne kadardır sorularına cevap alınamamıştır" dedi.
BORÇ ÇIKAR İNMEZ
Yazı İşleri Müdür Vekili Hüseyin Selçik ise, devir işlemlerinin tam olarak yapılamadığı için bazı kalemlerde net bir bilginin söz konusu olmadığını ifade ederek, "Belde belediyelerinden devredilen borç miktarı 11 milyon 382 bin 804 TLdir. Nakit devirler ise 3 milyon 666 bin 453 kuruştur" diye konuştu.