Trabzonda 4 ay önce kurulan Bayburtlular Dedekorkut Kültür, Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği ilk kongresini gerçekleştirdi.
Tek listeyle gidilen ve derneğin eğitim salonunda yapılan kongrenin ardından dernek başkanlığına kurucu üyelerden Kaya Çakır seçildi. Trabzonun Bayburtun sahili, Bayburtun da Trabzonun yaylası olduğunu söyleyen Çakır, "Biz Trabzonda gurbetçi değiliz. Trabzona ve Bayburtlulara hizmet etmeye devam edeceğiz" dedi. Derneğin yönetim kurulu şu isimlerden oluştu: Kaya Çakır, Mahmut Dursun, Murat Helekardeşler, Şükrü Yayan, Mehmet Melih Çakıroğlu, Hacı Kaya, Hanefi Dursun, İlyas Oflu, Merve Kocabey, Meltem Demir, Nergis İlaslan, Murat Terzi, Ayhan Tosun, Alim Köroğlu, Ali Özbek, Hakan Durmuş, Durbaba Durmuş, Reşat Çakır, Ahmet Hafızoğlu, Recai Türk ve Rafet İlhan.