Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu 14-24 Şubat tarihleri arası Trabzonda yapılacak Karadenizin en büyük kitap fuarına tüm vatanda
Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Başkan Yardımcılar Hüseyin Turan, Osman Gökhan Bali, Akoluk Basın Yayın Dağıtımın sahibi Fatih Solakın katılımıyla belediyede düzenlediği basın toplantısında organizasyon hakkında bilgi verdi. Gümrükçüoğlu, 14-24 Şubat tarihleri arasında Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezinde Trabzonda Kitap zamanı etkinliğine 50 yayınevi ve 45i aşkın yazarın katılacağını kaydetti. Başkan Gümrükçüoğlu fuarda yazarların okuyucuları ile buluşacağını da ifade ederek 10 gün sürecek etkinliklerin her gününe tüm Trabzonluları davet etti.
Toplantıda konuşan Başkan Gümrükçüoğlu, yazarların aynı günlerde Antalyada düzenlenecek fuara rağmen Trabzonu tercih ettiklerine dikkat çekerek, Trabzonumuz hakikaten medeniyetler beşiği. Büyük bir kültürel miras devralmış. Entelektüel seviyesi iyi düzeyde gelişmiş olmasından dolayı tercih edilen bir kent olduğunu düşünüyoruz. Katılımcı yazarlar Trabzonun geçmişini iyi bilmeleri insanının kitap okumaya merakının daha öncesinden biliniyor olmasının da o katılımda önemli bir etken oldu. Antalya bizim çok sevdiğim kentimiz. Tabi ki oraya katılımın çok olmasından biz de seviniriz. Ama daha çok Antalyamız turistik özellikleri ile ön plana çıkmışken biz de halk olarak daha çok okumaya merakımızla belki bir adım ön plana çıkmışız dedi.
Kitap fuarında indimler olacağını kaydeden Başkan Gümrükçüoğlu, Biz yayın evlerini halk ile buluşturmayı, yazarları halk ile buluşturmayı çok önemsedik. Bu noktada imkanları kendilerine tahsis etmeye gayret ettik. Her hangi bir ücret talep etmedik. Bu kültüre sanata edebiyata kitap okuma alışkanlığımızı daha da arttırmak içindir diye konuştu.