Trabzonda esnaf teğet geçtiği iddia edilen ekonomik krizlerin ardından kan ağlıyor.
AVMlerin ve Kaşüstü Hastanesinin kendilerini bitirdiğinden yakınan esnaf, teşvikin geri getirilmesini talep etti. Trabzonda teğet geçtiği iddia edilen krizin hiç de teğet geçmediği ve krizin her geçen gün ağırlaştığı zor durumdaki esnafın halinden ortaya çıkıyor. Özellikle Taşbaşı ve Çömlekçi esnafının en büyük derdi Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesinin Kaşüstüne yapılması. Aralarında "İşlerim çok iyi" diyen de olan esnaf genel itibariyle adeta sinek avlıyor. Ekonomik olarak her geçen gün kötüye gittiklerini söyleyen esnafın en büyük engeli ise her geçen gün çığ gibi büyüyen alışveriş merkezleri. Esnafa bir dokunduk bin ah işittik...
AVMLER BİZİ BİTİRDİ
İsmail Düzenli: İşlerimiz iyi değil. Bunun sebeplerini araştırmak gerek. İklim şartları, insanların alım güçlerinin düşmesi, Trabzonda açılan alışveriş merkezlerinin artması, BİM gibi ulusal marketler zincirlerinin açılması ve bu marketlerin her şeyi satması piyasalarda sıcak paranın dönmemesine sebep oluyor. Kaldırılan teşvikin uygulanması gerekiyor. Trabzon, dışarıdan geliri olmayan bir şehir. Halkın yüzde 70i - 80i kamu kurum ve kuruluşlarında çalışıyor. Devlet dairelerinde çalışmalarından dolayı da kredi kartlarıyla alışveriş yapıp banka kredileriyle de ev ve araba alıyorlar. Bu durum da sıcak paranın piyasada dönmemesine de sebep oluyor.
YATIRIM YAPILABİLİRDİ
Mustafa Karakaş: Taşbaşının yıkılma muhabbeti, AVMler, Uzun Sokak, Maraş ve Kunduracılar gibi Taşbaşı ve Çömlekçiye değer verilmemesi bu bölgelerin cazibe merkezi olmalarının önüne geçti. Buralarda yapılan ışıklandırmalar Taşbaşına da yapılabilirdi. Trabzonun eski ticaret merkezi ve yerleşim alanı olmasına rağmen Taşbaşına değer verilmedi. Kentsel dönüşüm nedeniyle bir çivi dahi çakamıyoruz. Dükkanlarımızın ne zaman yıkılıp yıkılmayacağı belli değil. Yerlerimizi satacağız ama satamıyoruz. Tadilat yapacağız ama yapamıyoruz. Biz alın terimizle çalışıp vergimizi öderken, vergimizi ödeyemeyecek duruma düştük esnaf olarak. Ulusal mağaza zincirleri ve AVMlerin Trabzona katkısının ne olduğunun da araştırılmasını istiyorum. Trabzonda sıcak para kalmıyor.
BENİM İŞLERİM İYİ
Salih Karaahmetoğlu: Telefoncuyum. Dünya işsizlikten kan ağlarken halimize şükür etmemiz gerekir. İşlerimiz gayet iyi. Bir sıkıntım yok. Zor durumda olanlar kafalarını kullanamayanlardır. Bir tek elektrik faturaları fazla geliyor. Başka sıkıntımız yok. İşini bilmeyen adam batıyor, tefeciye düşüyor. İşlerim kötü olsa konuşurdum. Benim işten yana bir sıkıntım yok.
TEŞVİK GERİ GELMELİ
Mustafa Düzenli: İşlerimiz kötü. Önceden çok iyiydi ancak her geçen gün daha da kötüye gidiyor. AVMlerin açılması bizi daha da zora soktu. Bunun yanında yabancıların gelmemesi de işlerimizin gerilemesine neden oluyor. Zaman geliyor dükkanlarımızı açıp kapatıyoruz. Banka kredileriyle ayakta durmaya çalışıyoruz. Kötü giden şartların düzelmesini ümit ediyoruz. Ama maalesef işlerimiz gerçekten kötü. Teşvikin yeniden uygulanmasını istiyoruz. Teşvik sayesinde işsiz insanlarımız para kazanır ve harcama yapma imkanı bulabilir, SSK primlerine ödenen para düşer ve sıcak para piyasada döner.
ESNAF TEFECİYE DÜŞTÜ
Hamza Öztürk: Kuyumcuyum. Sektör olarak da kuyumculuk geriledi. Haliyle işlerimiz de durdu. Piyasadaki sıcak para da AVMler nedeniyle piyasadan çekildi. Büyük alışveriş merkezleri bizi bitirdi. Rizede pazar günleri bile şehir cıvıl cıvıl, bütün esnaf hafta sonları da dükkanlarını açıyor. Ama Trabzonda hafta içi bile esnaf kan ağlıyor. Rizede bir tek AVM yok ama bizde üç tane büyük alışveriş merkezi var. Bir esnaf olarak bilebilseydik AVMlerin bizi bu derece etkileyeceğini, hep birlikte eylem yapar, tepki gösterirdik. Esnafı ayaklandırırdım. Esnafın yüzde 98i borçlu. Bazı esnaf arkadaşlarımız sicilleri bozulduğu için banka kredisi kullanamıyor. Kredi kullanamayan esnaf arkadaşlar ise şereflerini kurtarabilmek için tefecilerin ağına düştü. Esnaf bitti. Yüzde 2lik bir dilimi oluşturan esnafın çırpınışları da siyasiler tarafından duyulur mu? Elbette duyulmaz.
BAŞKAN ERKEN VAAT VERDİ
Yılmaz Kayıkçı: Kentsel dönüşüm ve AVMler bizi bitirdi. Bunun yanında en büyük darbeyi Kaşüstünde yapılan Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi bize vurdu. İşler düştü.
Eskiden adım atılmayan Taşbaşından Artvinden, Buyburttan, Rizeden Trabzona hastaneye gelen vatandaşlar geçmek zorunda kalırdı. Kaşüstüne hastane yapıldı, artık kimse Taşbaşını kullanmaz oldu.
Gün geçtikçe işlerimiz kötüye gidiyor. Çalıştırdığımız işçiye maaş ödeyemiyoruz. Kim işlerimiz iyi diyorsa yalan söylüyor. Dükkan kiralarını bile çıkartamıyoruz. Esnafın yüzde 60ı kepenk kapatmak üzere.