Trabzon'un Akçaabat ilçesine bağlı Akdamar köyünde bir evde çıkan esrarengiz yangınlar korkutuyor.
Trabzonun Düzköy ilçesi Akdamar Köyü Emirali Mahallesi'nde 3 katlı bir binada çıkan aralıklı yangınlar mahalle halkını korkutuyor. İsmail-Emine Birinci çiftine ait 3 katlı evde durduk yere anlık yangınlar çıkıyor. Binanın her katında anlık yangınlar çıkması sonucu evindeki eşyaları dışarı çıkartarak evini terk etmek zorunda kalan Birinci ailesinin peşini esrarengiz alevler bırakmıyor. Aile ve mahalle sakinleri çıkan yangınlara bir anlam veremiyor.
Aile reisi İsmail Birinci yaptığı açıklamada, çıkan yangınlara bir anlam veremediklerini belirterek, "Evde çeşitli yerlerde önce iğneler ortaya çıktı. Halının altına dizilmiş şekilde buluyoruz. Bir yere kaldırıyoruz tekrar halının altında buluyoruz. Toplayıp bir kere çöpe attım tekrar eve geldiler. Bu kez terliklerimize alttan doğru monte edilmiş şekilde. Nasıl oldu belli değil. Sonra getirip tümünü köyden dışarı başka bir yere attım. İğneden yeni yeni kurtulduk derken bu kez de yangınlar başladı. Koltukta oturuyoruz, oturduğumuz koltuk bir anda yanmaya başlıyor. Telefon şarzlarımız, TV kumandamız kırılıyor. Evdeki eşyalar da aralıklarla teker teker bir anda yanmaya başlıyor. Dolaplarımızın içi yanıyor. Ne olduğunu anlamaya çalışıyoruz" dedi.
Yangın başladığında söndürerek köy halkının yardımıyla eşyaları kardeşinin evinin terasına taşıdıklarını kaydeden Birinci "Orada da zaman zaman eşyalar yanıyor. Teker teker eşyalarda yangın başlıyor. Bazen halı, bazen koltuk yanıyor. Dün evdeki eşyaların tümünü dışarı attığımız için yatacak yerimiz yoktu. Az yukarda kızımın evine gittik orada da durduk yerde halılar tutuştu diye konuştu.
Akdamar köyü muhtarı Mevlut Birinci ise köyün adeta alarmda olduğunu belirterek Ne zaman bu evde bir eşyanın yanacağı belli olmuyor. Arkadaşımız ve aynı zamanda akrabam İsmail Birinciye yardım etmek için burada toplandık. Eşyalar teker teker aralıklarla yanıyor. Yangının belli bir zamanı yok. Ne olduğunu bilmiyoruz. Dün yangın başladığında itfaiyeyi çağırdık. Yanan eşyaları odadan dışarı atıyoruz. Ardından Jandarmaya haber verdik. Onlar da yanan eşyalardan numune alarak gittiler ifadelerini kullandı.