Samsunun Vezirköprü ilçesinde, 12 Mart İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoyu Anma Günü dolayısıyla program düzenlendi.
Gazi Yatılı İlköğretim Bölge Okulu'nda öğretmen ve öğrencilerin organizesiyle gerçekleştirilen program saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Açılış konuşmasının ardından günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan Gazi Yatılı İlköğretim Bölge Okulu Müdürü Azim Arslan, Kurtuluş Mücadelesinde bağımsızlık düşüncesine vurgu yaparak, Mehmet Akif Ersoyu rahmet ve minnetle andıklarını söyledi.
Programda, slayt gösterileriyle Mehmet Akif Ersoyun hayatı ve İstiklal Marşının kabul edilmesine ilişkin sunum gerçekleştirildi. Sunumun ardından, öğretmen ve öğrencilerin hazırladığı program şiirlerin okunması ve oratoryo ile devam etti. Etkinlik, yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerin verilmesi, skeçler, müzik ve şiir dinletileri ile son buldu.