Trabzon Umut ve Savaşım Derneğinin Kadınlarda Sağlıklı Yaşam Projesi Düzköyde devam ediyor.
Kadınlarda Sağlıklı Yaşam Projesi Düzköyde devam ediyor. Trabzon Umut ve Savaşım Derneğinin Halk Sağlığı Müdürlüğü ile ortak yürüttüğü projeye kadınların ilgisi büyüktü. Düzköy İlçe Hastanesi bahçesine getirilen mobil tarama aracı 3 hafta süre ile 40 yaş üstü bayanlarda meme kanseri ve rahim ağzı kanserine karşı tarama yapılacağı bildirildi. Düzköy İlçe Hastanesi`nde düzenlenen törene Trabzon Umut ve Savaşım Derneği Başkanı Dr.Nimet Baki, Yönetim kutulu üyesi Adil Duman, Düzköy İlçe Hastanesi Başhekimi Dr. Yunus Özgür, Düzköy ASM Doktorlarından Uzm. Dr. Seda Sezer, Halk Eğitim Müdürü Celal Sağır AKP Eski ilçe Başkanı Yılmaz Ankara, KETEM Doktorlarından Dr. Gülşah Aşık Aydın hemşirelerinden Ayla Koslakoğlu katıldı.
Yoğun ilgiden oldukça memnun olduğunu belirten Umut ve Savaşım Derneği Başkanı Dr. Nimet Baki Trabzonda halkın bu konuda duyarlı davrandığını belirtti. Ülkemizde yılda en az 20 bin kişinin meme kanseri teşhisi aldığı bilinmektedir ve maalesef vakaların büyük bir bölümü geç evrelerde teşhis edilmektedir. Meme kanseri yurt çapında kadınlarda en sık görülen kanserlerdir diyen Baki, Düzköyden sonra aracın tüm ilçelere gideceğini ifade eti.
Dr. Baki, Her 8 kadından biri meme kanserine yakalanıyor ama iyileşme şansları yüzde 90. Bu bir zaferdir. Ancak başarıya ulaşmak için erken teşhis çok önemli. Türkiyenin çeşitli illerinde düzenledikleri bilinçlendirme toplantıları ile meme kanseri konusunda kadınların farkındalığını arttırmaya destek oluyoruz dedi.