Samsun'da, 3 Mayıs Dünya Türkçülük Günü dolayısıyla Atatürk Anıtına çelenk bırakıldı.
Türk Ocakları Samsun Şubesi tarafından, 3 Mayıs Türkçüler Günü etkinlikleri kapsamında Atatürk Anıtında tören düzenlendi. Törende Türk Ocakları Samsun Şubesi, Türkiye Kamu-Sen, Türk Sağlık-Sen ve Türk Eğitim-Sen Atatürk Anıtına çelenk sundu. Ardından saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı okundu.
Çok sayıda Türk milliyetçisinin katılımıyla birlikte gerçekleştirilen törende konuşan Türk Ocakları Samsun Şube Başkanı Prof. Dr. Kaya Tuncer Çağlayan, 3 Mayıs Türkçülük Günü, 70 yıl önce Türk milletinin yiğit sesi Hüseyin Nihal Atsızın, Milli Eğitim Bakanlığındaki komünist yapılanmayı ve Türk kültürüne yabancılaşmayı eleştiren Orkun Dergisindeki yazıları üzerine Sebahattin Ali tarafından açılan davaya tepki gösteren binlerce yiğit Türkçü gencin tutuklanması ve işkence görmesi üzerine Türkçü düşüncenin aksiyoner hale gelişinin başlangıcıdır. 3 Mayıs Türkçülük Gününüzü kutluyor, başta büyük önder Atatürk olmak üzere Türk milliyetçiliğine hizmet etmiş, çilesini çekmiş bütün büyüklerimizi minnet ve şükranla anıyorum dedi.