Trabzonun kurtuluş yıl dönümü kutlanmayınca şehirde önce gazilerden, sonra MHPden tepki geldi.
Trabzon'un kurtuluşunun 96'ncı yıl dönümünde valilik yürüyüş ve geleneksel bayram düzenlemeyince şehir ikiye bölündü. Valiliğin bu kararına tepki gösteren Türkiye Muharip Gaziler Derneği Trabzon Şubesi Başkanı Seyyah Sağıroğlu, düzenlenmeyen tören yüzünden üzüntü duyduklarını dile getirerek, "Trabzon kurtarılmadı mı? Yıllardır birlik beraberlik içinde bayraklarla süsleyerek düzenlemiş olduğumuz bayramda Trabzon ağlıyor" dedi.
MHP Trabzon İl Başkanı Muammer Demeli de "Trabzon'un kurtuluşunu bu ilin vatandaşları ile kutlamayarak bir kütüphaneye sokuyorsunuz. Bu da inanın insanlarla dalga geçmek anlamı taşıyor. Yerel bayramları kaldırmaya çalışan bu zihniyetin asıl hedefi ise diğer bayramları kaldırmak. 29 Ekim gibi. Biz MHP olarak hiçbir şekilde bu bayramların kaldırılmasına izin vermeyeceğiz" dedi.