Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen, Türkiyenin En Temiz Şehri Yarışmasında dereceye giren belediyelere, ödülleri Ç
Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, nüfusu 50 bin ile 750 bin arasında olan belediyeler arasında birinci seçilen Trabzon Belediyesinin ödülünü almak için Ankaraya gitti.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığının düzenlediği yarışmada birinci olmalarından dolayı mutluluk duyduklarını ifade eden Başkan Gümrükçüoğlu, Trabzonda çevre bilincini geliştirmek amacıyla tüm Trabzonlular ile birlikte önemli çalışmalara imza attıklarını kaydetti.
Başkan Gümrükçüoğlu, çevre bilincini geliştirmek amacıyla dört yıl içerisinde okullar arasında çevre konulu resim, fotoğraf, kompozisyon, şiir ve benzeri yarışmalar düzenlediklerini kaydederek, Ayrıca okullar ve mahalleler arasında atık pil toplama yarışmalarını her yıl düzenli olarak yapıyoruz. Yarışmada dereceye girenlere çeşitli ödüller veriyoruz. Bunun yanında okullarımızın ve vatandaşların katılımı ile çeşitli temizlik kampanyaları düzenliyoruz ifadelerini kullandı.
EKONOMİYE KATKI
Trabzonun, geri dönüşüm konusunda Türkiyenin en başarılı illeri arasında yer aldığını kaydeden Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Trabzonda günde ortalama 21 ton ambalaj atığının geri kazandırıldığını kaydetti. Başkan Gümrükçüoğlu Trabzonda işletmelerden her yıl ortalama 80 ton bitkisel atık yağ toplandığını da sözlerine ekledi.