Trabzon Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Kansız, şehre gelen turist sayısı ile ilgili açıklamalarda bulundu.
Sümela Manastırını geçen yıl yerli ve yabancı turist olmak üzere 230 bin kişi ziyaret ederken bu yılın Ağustos ayı itibariyle bu rakam 300 bini buldu. Trabzon Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Kansız, gelen turist sayısında geçen yıla oranla bu yıl yüzde 40lık bir artış yaşandığını belirterek şöyle konuştu: Trabzonda bir turizm potansiyeli yaşandığını söyleyebiliriz. Geçen yıl oranlara baktığımızda yüzde 40lık artışın olduğunu görmekteyiz. Özellikle Sümela Manastırı ve Uzungölde yerli ve yabancı turist sayısında geçen yıla oranla önemli ölçüde artış görmekteyiz.Örneğin geçen Ağustos ayı itibariyle Sümela Manastırını 229 bin turist ziyaret etmişken şu an bu rakam 300 bini bulmuş durumda. Aynı şekilde Arap turistlerin sayısına baktığımızda geçen yıl içinde 38 bin 750 Arap turistin geldiği ilimizde bu yıl Ağustos ayı itibariyle bu rakam 98 bin 750 olarak gerçekleşti." Sadece Arap ya da kültür turizmine yönelik değil kruvazör turizmi anlamında da bayağı yol aldıklarını belirten İsmail Kansız, sözlerini şöyle sürdürdü: "27 kruvazör turist gemisi ilimizi ziyaret etmiştir. Bunların içerisinde 20 bine yakın turist ilimizi gezdi. Sümela Manastırı ve Uzungöl gibi önemli kültürel varlıklarımıza, turistik değerlerimize çok fazla yerli ve yabancı turistin rağbet ettiğini görmekteyiz.
BATILI TURİST SAYISINDA FAZLA AZALMA YOK
Arap turistlerin gelmesiyle birlikte sanki Batılı turist sayısında bir azalma görüldüğünü belirten Kansız, şunları söyledi: Batılı turist sayısında fazla azalma yok ancak Arap turistlerin sayısı artınca Batılı turist sanki gelmiyor gibi görünüyor. Batılı turistler Batıdaki ekonomik krizle beraber sadece ülkemizde değil dünyada dolaşan batılı turist sayısında azalma var. Bizim zaten kültür turizmine yönelik ağırlıklı bir turizmimiz olduğu için çok fazla sayıda azalma olduğunu hissetmiyoruz.
AYİN YAPILMASI SÜMELANIN TANITIMINA ETKİSİ ÖNEMLİ ÖLÇÜDE OLMUŞTUR
Sümelada son dört yıldır yapılan ayinin Sümelanın dünya turizminde tanıtımında önemli ölçüde etkili olduğunu söyleyen Kansız, sözlerini şöyle sürdürdü: İlk yılda çok yoğun katılım oldu daha sonra rutin hale gelen Sümeladaki bu dini etkinlik katılım anlamında çok fazla sayıyı bize göstermedi. Ancak, Sümelanın tanıtılması ve Sümela Manastırının Trabzondaki bir kültürel varlık olarak dünya kültürel mirası içersindeki öneminin bilinmesi açısından önemli katkılarda bulundu. O anlamda bir faydası olmuştur. Öte yandan Sümela Manastırından geçen yıl elde edilen gelir 1 milyon 383 bin olurken, bu yılın Ağustos ayı itibariyle bu rakam 1 milyon 670 bini buldu.