Trabzonda Türkiyenin en büyük Doğal Yaşam Alanı ve Hayvan Barınağının yapımı gerçekleştirilecek.
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğanın Rizedeki açılışları münasebetiyle geldiği Trabzonda bir dizi ziyaretlerde bulundu. Son kararname ile Trabzon Valiliğine atanan Abdil Celil Özü makamında ziyaret ederek kendisine hayırlı olsun temennisinde bulunan Bakan Eroğlu, Trabzona her alanda destek verdiklerini hatırlatarak Yeni atanan Vali Özün Trabzona güzel hizmetler katacağını söyledi.
Trabzona yapılan yatırımlardan söz eden Bakan Eroğlu Solaklı Vadisinde yapılan çalışmaları örnek göstererek burasının çok güzel bir görünüme kazandırıldığını anlattı. Bakan Eroğlu, Trabzon'a en çok yatırım yapan bakanlık olduklarını ifade ederek ,''Trabzon'a çok önem veren başbakanımızın talimatları doğrultusunda bu şehre en güzel hizmetleri yapmanın gayreti içerisindeyiz. Geçtiğimiz yıllarda bölgeye ve Trabzon'a yapmış olduğumuz dere ıslah çalışmaları ve peyzaj çalışmaları ile hem baskınları önleyeceğiz hem de turizme katkı sağlayacağız. Özellikle DOKAP projesi ile bu bölgeyi dünya turizmine açacağız. Bu kapsamda Uzungöl'ün temizlenmesi ve çevre düzenlemesini gerçekleştirdik. Türkiye'de örnek bir çalışma yaparak Solaklı Vadisinin ıslah edilip bu bölgeye oturma alanları, köprüler ve turizm tesisleri yapıyoruz'' dedi. Bakan Eroğluna Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, günün anısına kemençe hediye ederken, ardından Bakan Veysel Eroğlu, Trabzon Belediyesini ziyaret etti.
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Trabzonda Türkiyenin en büyük Doğal Yaşam Alanı ve Hayvan Barınağının yapılacağını söyledi. Bakanlık olarak Trabzon Belediyesinin bu projesine destek verdiklerini ifade eden Eroğlu, ilk etapta 500 bin liranın dün itibariyle Trabzon Belediyesini gönderildiğini kaydetti. 83 dönüm alan üzerine kurulacak olan Hayvan Barınağının önümüzdeki günlerde ihaleye çıkartılması ve sonrasında da bir yıl içerisinde tamamlanması planlıyor. 450 köpek kapasiteli olacak olan hayvan barınağı içerisinde ameliyathanede bulunacak. Ayrıca kediler içinde özel bir bölüm oluşturulacak.
Trabzon Belediye Başkanı Gümrükçüoğlunun yaptığı çalışmaları taktir ettiğini ve Türkiye'de örnek gösterdiğini kaydeden Bakan Eroğlu, Belediye Başkanımız Türkiyede örnek gösterdiğim başkanlardan birisi. Başkanımız son derece büyük vizyon sahibi bir insan. Kendisine müsteşarlık döneminden tanıyoruz. Çok çalışkan fedakar, bu kente bir değer katan bir başkan. Bizde kendisine destek veriyoruz. Trabzonu ve Trabzonluları seviyoruz. Belediyemizin yaptığı hizmetler muhteşem. Geçmiş dönemde derin deşarjlar elden çıkmıştı. Terfi merkezleri, ana kollektörler tamamen elden çıkmıştı. Tamamen lağım suları denize akıyordu. Zağnos Deresinin durumu perişandı. Trabzon çok değişti, güzelleşti. Muhteşem alt yapı çalışmalarına imza attı. Sağolsun Başkanımız bizim yaptığımız bazı şeyleri söyledi. Biz şimdi muazzam şekilde depolar, içme suyu hazneleri isale hatları ana dağıtım hatlarının projeleri bittikten sonra yapmak bizim boynumuzun borcu. Zaten Trabzon Büyükşehir olduğu için sadece Trabzon merkez değil bütün Trabzona hizmet edecek. Bunun için şimdiden hazırlıklarını yapıyor. Ayrıca yukarıdaki kesimlerin içme suyu için gölet talebinde bulundu. Bizde bu talebi için DSİye talimat verdik. Onu da yapacağız dedi.
TRABZONDAN DÜNYAYA ÖRNEK PROJE
Trabzonda yapılacak olan doğal yaşam alanı ve hayvan barınağının dünyaya örnek olacağını dile getiren Bakan Eroğlu, Biz bütün canlıları seviyoruz. Bizim kültürümüzde bu var. Bütün dünyaya örnek olması için iki proje hazırladı. Trabzon ve Kocaeli Belediyesine bu konuda destek verdik. Çok muhteşem olacak. Hayvanların bakımından tedavisine, ameliyat gerekiyorsa ameliyat yapılacak. Yok etmek için değil yaşatmak için yapıyoruz. ne Gerekirse onları eğitip sahiplendirecekler. Dünyaya örnek olacak bir proje olacak. İhale için 500 bin TLyi dün akşam yolladım. Yıl sonuna kadar yine göndereceğiz. O bölgenin ağaçlandırmasını yapacağız diye konuştu.
Sahildeki değişime şahit olduğunu da kaydeden Bakan Eroğlu, Sahilin güzelliğine hayran kaldım. Bizim verdiğimiz ağaçların büyüdüğünü görünce şaşırıyorum. Orada koşu yolu yapmışsınız çok güzel olmuş. Tebrik ediyorum. Hayırlı olsun ifadelerine yer verdi.
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlunun Trabzon Belediyesini ziyaretinde ilk olarak konuşan Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Bakan Eroğlunun Trabzona yaptığı katkıların çok önemli olduğunu ifade ederek, Bugüne kadar Sayın Bakanımız Trabzon için hangi projeyi getirmişsek her zaman yanımızda olmuştur. Derin deşarjın yeniden devreye girmesinde Atasu Barajının zamanının öncesinde bitirilmesinde her zaman destek vermiştir. Ayrıca Atasu Barajının Dipsavak bölgesinde yeni bir arıtma sistemi, ana kollektör sistemi ve ana su depolarıyla birlikte bütün ana su hattı ve su depolarıyla birlikte ana su hattı ve su depolarıyla DSİnin tensipleriyle projelendirilmeleri bitmek üzeredir Şehrimiz için Değirmenderede halkımızın faydalanabileceği bir proje hazırlayın sizlere yardımcı olalım demiştir. DSİ ile birlikte hazırladığımız projeyi uygulama aşamasına getirmiş olacağız dedi.
Türkiyenin en büyük hayvan barınağının yapımına Bakan Eroğlunun verdiği desteğe teşekkür eden Başkan Gümrükçüoğlu, Türkiyede en önemli Doğal Yaşam ve Hayvan Dostu projelerinden birisi Trabzonda hazırlanmıştır. Ayrıca Kocaelinde hazırlanmıştır. Bölgeye hizmet edecek olan Türkiyenin en büyüğü ve en kapsamlısı olan projeye Bakanımız ilk etapta 500 bin liralık bir destek vermiştir. Bunun için kendisine teşekkür ediyoruz şeklinde konuştu.
Ziyaretin anısına Başkan Gümrükçüoğlu Bakan Eroğluna gümüş telkari ile Fatih Sultan Mehmetin tuğrasının işlendiği bir tablo hediye etti. Bakan Eroğlu bu tuğrayı Bakanlığın girişine asacaklarını ve Trabzonu buna bakarak her zaman hatırlayacaklarını kaydetti. Bakan Eroğlu ziyaretlerinin ardından Başbakan Erdoğanın Rizedeki programına katılmak üzere Trabzondan ayrıldı.