SON DAKİKA

Haber > Siyaset > Son seçim anketi sonuçlarını ele aldı: AKP üçüncü parti olabilir!

Son seçim anketi sonuçlarını ele aldı: AKP üçüncü parti olabilir!

01 Ağustos 2022 Pazartesi - 11:30

ORC Araştırma Genel Müdürü Mehmet Pösteki, son dönemde gerçekleştirilen anket sonuçlarına dikkat çekerek, "Veriler AK Parti’nin her ilde yüzde 10 ila 20 arasında oy kaybettiği yönünde” dedi.

ORC Araştırma Genel Müdürü Mehmet Pösteki, gerçekleştirilen son seçim anketi sonuçlarını ele aldı. AK Partinin oylarının düşüyor olmasından dolayı gerçekleşebileceğini ifade eden Pösteki, “Keza AK Parti'nin üçüncü parti bile olma durumu söz konusu olabilir. Çünkü İYİ Parti gelene kadar merkez sağ alternatifi denen bir şey yoktu. Şimdi AK Parti'nin alternatifsiz merkez sağ görüntüsü kaybolmuş durumda” değerlendirmesini yaptı.

MHP’nin baraj sıkıntısı yaşadığını kaydeden Pösteki AK Parti listesinden seçime girebileceğine dair bir iddiada bulundu. Pösteki, aynı zamanda Millet İttifakı’nın adayının da seçimi ilk turda kazanabileceğini söyledi.

"AK PARTİ HER İLDE OY KAYBETTİ"

BirGün'den Sercan Meriç'e konuşan Pösteki'nin değerlendirmeleri şöyle:

“Şu ana kadar 35 tane il açıkladık. Her ilde ortak görünen bir veri var. Bu veri de AK Parti’nin her ilde yüzde 10 ila 20 arasında oy kaybettiği yönünde.

Cumhur İttifakı’nda yine Erzurum, Antep gibi, hatta kendi memleketi olan Rize'de bile yaklaşık yüzde 22 civarında bir erime söz konusu.

Erdoğan'ın, AK Parti'nin kalesiymiş, burası kalesi değilmiş gibi bir durumdan ziyade artık erime 81 ile yayılmış vaziyette. En az oy kabı yaşadıkları yerde de 10 puanlık bir erime söz konusu. Türkiye geneline baktığımızda da son yaptığımız araştırmada AK Parti'nin 2018 seçimlerine göre 15 puan oy kaybettiğini, totalde Cumhur İttifakı olarak değerlendirdiğimizde 20 puanlık bir oy kaybı yaşandığını görüyoruz.

Rahatsız olunan konulardan bir tanesi de kibir meselesi. Özetle şunu söyleyeyim; bütün illerde küçük küçük Recep Tayyip Erdoğan'lar ortaya çıktı. Erdoğan nasıl davranıyorsa il, ilçe teşkilatı başkanı da aynı şekilde davranıyor. Bu da AK Parti'nin teşkilat manasında köylere kadar inmiş durumda.

"AK PARTİ NASIL ERİY"ORSA MHP'DE DE ERİME YAŞANIYOR"

AK Parti'nin şu anda yüzde 30’un altında, 27-28 payında olduğunu net bir şekilde söyleyebiliriz.

Bir ay öncesine kadar bir baraj sıkıntısı görmüyordum. Ama son yaptığımız verilerde MHP'nin de sıkıntı yaşadığını gördüm. MHP’nin bu baraj sıkıntısından dolayı bazı illerde ya da toplu olarak AK Parti listelerinden seçime girebileceği duyumunu aldım.

AK Parti nasıl eriyorsa aynı şekilde MHP'de de erime yaşanıyor. Neticede MHP'nin oyu belli. Ciddi bir sorunu var. Yani bunu bir ay önce sorsaydınız baraj sıkıntısı yok derdim. Ama şu an illerden gelen verilere baktığımızda MHP 2018’de Samsun’da yüzde 16,2 oy almış. Şu anda ise 8,9 civarında gözüküyor. Neredeyse yarısı gitmiş. Genelde her yerde böyle. MHP'nin şu anki oyu yüzde 6 civarında. Barajın tam sınırında dolanan bir MHP olduğunu gözlemliyoruz. Ama bu düşüş trendi devam ederse ve MHP bu anlamda bir hamle yapmazsa ve aynı zamanda kendi parti isimleriyle seçime girerlerse ben bir büyük bir hüsran yaşayacaklarını düşünüyorum."

Beğendim
1
Sevdim
1
Beğenmedim
4
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

Öğrt.seda
5 gün önce
Muhalefetin,sevilecek fikri var mı...muhalefet güzel,iyi ve doğru söylediği ve peşinden koştuğu ilim,fikir,teknoloji var mı ..muhalefet ilmi sevmez.cunku ilim için kafa yormak gerekir.fikirleri sevmek,çünkü okumak gerekir..sanayiden kaçar,çünkü gayret gerekir..
enes
8 gün önce
daha önce mhp oy verdim bu sefer hüseyin başa verecegim btp
şahin
8 gün önce
benim oyum dünyanın en genç genel başkanı btp lideri hüseyin baş a daha önce ak partiye vermiştim
SERDAR
8 gün önce
YANLIŞ NAKTE DOĞRUSUNU BEN YAZAYIMDA SİZİN GİBİLER ZEVKTEN DÖRT KÖŞE OLSUN 1-HDPKK 2-CHPKK 3-İPKK 4-DEVAPKK 5-GELECEKPKK 6-SAADETPKK 7-DPKK DİĞERERİNİ LİSTEYE ALMAYA GEREK YOK ONLAR 2023 DE ZATEN SİYASETTARİHİNDEN SİLİNECEKLER
sadettin
5 gün önce
mamalarınızın kesilmesine az kaldı.ama şu yazdıkların günün birinde dava olarak karşına çıkarsa hiç şaşırma.
salih
7 gün önce
daha önce AK PARTİYE oy verdim asla değiştirmem yine oyum AK PARTİYE

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap