Spor Toto Süper Ligde 2013-2014 sezonunun ilk yarısı dün oynanan Fenerbahçe - Kayserispor mücadelesi ile tamamlandı.
İlk yarının dikkat çekici ekibi aldığı başarılı sonuçlarla Kasımpaşa oldu. Spor Toto Süper Ligde 2013-2014 sezonunun ilk yarısı yine büyük heyecana sahne oldu. Fenerbahçe ilk yarıyı 41 puanla lider tamamladı. Sezon başında zirveden kopan Galatasaray, devre arasına ezeli rakibi Fenerbahçenin 8 puan gerisinde 2. sırada girdi. Sezon başında yaptığı transferlerle dikkat çeken bir diğer İstanbul ekibi Kasımpaşa ise, 33 puanlı Galatasarayı 31 puanla takip ediyor. Lige iyi bir başlangıç yapan Beşiktaş ilk yarıyı 29 puanla 4. sırada bitirdi. Sezon başında Brezilya'nın efsane futbolcularından Roberto Carlosun teknik direktörlüğe getirilmesiyle nasıl bir performans sergileyeceği merak konusu olan Sivasspor, Beşiktaş ile aynı puanı toplayarak, siyah-beyazlıların hemen arkasında kaldı. İç sahada başarılı bir performans sergilemesine rağmen, bu sezon deplasman fobisini yenemeyen Trabzonspor ise 27 puanla 7. sırada yer aldı. Bordo-mavililerin, deplasmanda oynadıkları 8 karşılaşmada sadece 1 galibiyet ve 1 beraberlikleri bulunurken, kalan 6 müsabakada ise sahadan mağlubiyetle ayrıldılar.
İÇ SAHADA 3 LİDER
Sezonu ilk yarısı tamamlanırken, iç sahada alınan galibiyetlerde üç Spor Toto Süper Lig ekibinin eşitliği bulunuyor. İlk yarıyı zirvede tamamlayan Fenerbahçe kendi evinde oynadığı 9 karşılaşmada 7 galibiyet alırken, mağlubiyet yüzü görmedi. Kendi evinde başarılı bir grafik çizen bir diğer takım ise Trabzonspor oldu. Bordo-mavililer Hüseyin Avni Akerde oynadıkları 9 karşılaşmadan 7 galibiyet ve 2 beraberlikle ayrıldılar. Roberto Carloslu Sivasspor ise, 9 maçta 7 galibiyet ve 2 mağlubiyet alarak, ilk yarının iç sahada en çok kazanan ekiplerinden biri oldu.
Fenerbahçe, Şükrü Saracoğlu Stadında sergilediği başarılı performansı deplasman maçlarına da yansıtmayı başardı. Sarı-lacivertliler ilk yarıda deplasmanda oynadıkları 8 karşılaşmadan 6 galibiyet ve 2 mağlubiyet aldılar. Deplasmanda 6 galibiyeti bulunan Fenerbahçeyi, 4er galibiyetli Kasımpaşa, Beşiktaş ve Bursaspor takip etti.
AKHİSAR BELEDİYESPOR DEPLASMAN FOBİSİNİ YENDİ
İlk yarıya kendi evinde aldığı başarılı sonuçlar ile damgasını vuran Akhisar Belediyespor, deplasmanda galip gelememe serisine ilk yarının son maçında aldığı galibiyet ile son verdi. Sezon başından beri deplasmanda galibiyet alamayan Akhisar Belediyespor, ilk yarının son haftasında Kasımpaşayı 4-2 mağlup ederek deplasman fobisine son verdi. Yeşil-siyahlıların ilk yarı sonunda deplasmanda 1 galibiyet, 3 beraberlik ve 5 mağlubiyeti bulunuyor.
GOL KRALLIĞINDA BÜYÜK ÇEKİŞME
2013-2014 sezonunun ilk yarısında gol krallığı yarışında da büyük bir çekişme yaşandı. 10ar golü bulunan Sivassporlu Aatif Chahechouhe, Galatasaraylı Burak Yılmaz ve Beşiktaşlı Hugo Almeida gol krallığında ilk yarıyı zirvede kapattılar. Bu 3 futbolcuyu 9ar golle Kasımpaşadan Oscar Scarione ve Fenerbahçeden Moussa Sow izledi.
Şampiyonluğun iddialı takımlarından Fenerbahçe, ilk yarıyı rakip filelere 43 gol göndererek tamamladı. Sarı-lacivertlilerin hemen arkasında attığı 32 golle ilk yarının başarılı takımlarından Kasımpaşa yer aldı. 31 golü bulunan Sivasspor ise ilk yarının en çok gol atan takımları arasında 3. sırada kendine yer buldu. İlk yarının en golcü takımlarının, kadrolarında gol krallığında iddialı isimleri barındırıyor olması da dikkat çekiyor. Fenerbahçeden 9 gollü Moussa Sow, Kasımpaşadan Oscar Scarione ve Sivasspordan Aatif Chahechouhe attıkları gollerle takımlarının istatistiklerine de katkı yapan isimler.
EN ÇOK GOL YİYEN TAKIM ELAZIĞSPOR
Teknik direktörlük görevine Okan Buruku getiren Elazığspor, kalesinde gördüğü 39 golle ilk yarının en çok gol yiyen takımı oldu. Beşiktaşın eski yıldız futbolcusu Sergen Yalçının teknik direktörlük görevine getirilmesiyle bir çıkış yakalayan Gaziantepspor ise, ağlarında gördüğü 31 golle en çok gol yiyen takımlar arasında 2. sırada bulundu. İlk yarıyı ligin son sıralarında tamamlayan Kayseri temsilcileri, Kayserispor ve Kayseri Erciyesspor da yedikleri 28 golle Gaziantepsporun arkasında yer aldılar.
İLK YARININ EN HIRÇIN FUTBOLCUSU VLEMİNCKX
Kayseri Erciyessporun Belçikalı futbolcusu Björn Vleminckx, oynadığı 15 Spor Toto Süper Lig karşılaşmasında 3 kırmızı kart gördü ve ilk yarının en hırçın futbolcusu oldu. Vleminckx ilk olarak, ligin 3. haftasında takımının Çaykur Rizespor ile deplasmanda oynadığı müsabakada 2. sarı karttan kırmızı kart gördü. Belçikalı futbolcu 7. haftada yine deplasmanda oynanan Torku Konyaspor karşılaşmasını gördüğü 2. sarı kartla tamamlayamadı. Ligin 9. haftasında Sivasspor deplasmanında ise direkt kırmızı kart görerek oyundan çıkan Vleminckx, Fuat Çapanın takımın başına gelmesi ile kadro dışı bırakıldı. Björn Vleminckx, kart görerek maçı tamamlayamadığı 3 karşılaşmada da 80. dakikadan sonra oyuna veda etti. Kayseri Erciyessporlu Vleminckxi, 2şer kırmızı kartı bulunan Kayserisporlu Cleyton ve Gençlerbirliği forması giyen Kulusic takip etti.
EN ÇOK SARI KART GÖREN TAKIM
2013-2014 sezonunun ilk yarısı tamamlanırken, ilk yarının en fazla sarı kart gören takımı Gençlerbirliği oldu. Gençlerbirliğini 55 sarı kartla Kayserispor takip ederken, 47 sarı kartlı Trabzonspor ve Kayseri Erciyesspor ise 3. sırada yer aldı.
6 TEKNİK DİREKTÖR DEVRE ARASINI GÖREMEDİ
Spor Toto Süper Ligde görev yapan teknik direktörlerden altısının, ilk yarıyı tamamlayamadan takımlarıyla yolu ayrıldı. Galatasarayı 2 sezon şampiyonluğa taşıyan Fatih Terim olaylı bir şekilde takımdan gönderilirken, yerine İtalyan teknik adam Roberto Mancini getirildi. Gençlerbirliğinde alınan kötü sonuçların ardından Metin Diyadinden boşalan teknik direktörlük görevine Mehmet Özdilek geldi. Norveçli teknik direktör Trond Solliedin Elazığspor ile yollarının ayrılmasından sonra takımın başına Okan Buruk getirildi. 11 hafta boyunca inişli-çıkışlı bir performans sergileyen Gaziantepspor ise Bülent Uygun'un ayrılmasının ardından Sergen Yalçın ile anlaştı.
Torku Konyaspor'da 15. haftanın ardından görevini bırakan Uğur Tütüneker'in yerine Mesut Bakkal, Kayseri Erciyesspor'da ise Fuat Çapa yerine Hikmet Karaman dönemi başladı.