SON DAKİKAHaber > Teknoloji > 'Instagram hikayesi izlemeye tahammül kalmadı'

'Instagram hikayesi izlemeye tahammül kalmadı'

21 Ocak 2024 Pazar - 12:54
Popüler sosyal medya ağı Instagram'da yayınlanacak içerikleri izleme tahammülü gittikçe düşüyor.

Sosyal Medya Uzmanı Furkan Talay, Türkiye'de kullanıcıların video izleme süresinin 3 saniyeye kadar düştüğünü açıkladı.

Gündelik yaşamın artık ayrılmaz parçası haline gelen sosyal medya paylaşım siteleri, yayın sıklığı nedeniyle kullanıcıyı 3 saniyeden fazla ekranın başında tutamıyor.
Sosyal Medya Uzmanı Furkan Talay, yapılan pek çok araştırmanın sonucunda şöyle konuştu: "Özellikle Instagram'da her geçen gün yüklenen video sayısının artması ve video içeriğinin değişmesi yüzünden takipçiler, 3 saniyeden sonra sıkılmaya başlıyor."

'BU SÜRE TÜRKİYE'DE DE KISALDI'

Türkiye'de kullanıcıların video izleme süresinin Instagram'ın popüler olduğu zamanlarda 10 saniye olduğu ancak zaman geçtikçe, bu sürenin 3-5 saniyeye kadar düştüğünü belirten Talay, özetle şunları kaydetti:

"Özellikle yurtdışında yapılan bazı araştırmalar tüm insanların Instagram videosu izleme süresinin her geçen yıl azaldığını ortaya koyuyor.

Bu süre Türkiye'de de kısaldı. O yüzden Instagram üzerinden ticaret yapmak isteyenlere özellikle söylediğimiz şey, introlar döneminin bittiği ve vermek istediğiniz ana mesajı 3-5 saniye içinde vermek gerektiği yönünde...

Yani 3 saniyeden sonra sabrımız bitiyor ve yeni videoya geçiyoruz. 10 saniye kadar izlenen video neredeyse yok denecek kadar azaldı."

'ÇEŞİTLİLİK, KALİTE VE YORGUNLUK ETKİLİ'

"Bunda etkili olan elbette bazı faktörler var. Bunlardan biri düşen içerik kalitesi. O yüzden kendisine uygun olmayan videoyu kullanıcı neredeyse ilk iki saniyede anlıyor ve 3. saniyede videoyu kaydırıyor.

Diğeri gittikçe çeşitliliğin artması ki, bundan Instagram'ın da yapabileceği pek bir şey yok. Her gün Instagram'ı farklı gerekçelerle kullanan kişi sayısı artıyor. Diğer ise yorgunluğumuz...Gündelik koşturmaca içinde nefes almak için Instagram'ı açanlar bir süre sonra daha da yorucu olduğunu düşündüğü için Instagram videolarını izlemekten vazgeçiyor."

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap