Trabzonun Araklı ilçesi Turup mevkisinde yapımı planlanan Katı Atık Depolama Tesisinin yapılmasını istemeyen yöre halkı, bugün Araklı ilçe merkezind
Araklı Muhtarlar Derneğinin organizesiyle Araklı ilçe merkezinde düzenlenen mitinge 5 mahalle ve 42 köy muhtarı, siyasi parti ilçe başkanları ve sivil toplum örgütü temsilcileri ile yöre halkı katıldı. Araklı ilçe merkezine 800 metre mesafedeki Turup mevkiindeki ormanlık alanda Trabzon-Rize Katı Atık Birliği tarafından kurulmak istenen Katı Atık Depolama Tesisine karşı çıkan yaklaşık 500 kişi, ellerinde Ağlayan çamların gözyaşlarında boğulursunuz, Yeşilimi katledenin yuvası olmaz, Nefesimizi kesmeyin, Turup çöp olmasın çocuklar sakat doğmasın yazılı dövizlerle slogan attılar.
Araklıda 10 yıl belediye başkanlığı yapan ve görevini 2009da Recep Çebiye devreden Ümit Çebi, yaptığı konuşmada, çöp tesisinin kurulmasına karşı çıkmadığı yönündeki suçlamalara cevap vererek Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcıkı suçladı. Başkan Recep Çebi, Araklıda insanlar kamplaştırılmak isteniyor. Turupta hangi sinsi oyunlar oynanmışsa hepsinin belgesi var. Bu çöp tesisinin altına imza koyan belediye başkanı haindir, Araklıdan böyle bir hain çıkmaz dedi.
Çöp tesisi yapılmasına dair atılan imzanın sinsice, genel müdürlükler arasında, belediyeler çiğnenerek organize edildiğini kaydeden Çebi Buraya Trabzon, Rize, ilçeleri, beldeleri dahil 154 belediyenin ve köylerinin çöpü dökülecek. Her gün bin 500-2 bin çöp arabası Araklının içinden geçip Turupa gidecek. Gece sivrisinekten, gündüz kara sinekten uyuyamayacağız. Eğer hala Araklıyı çöp alanı yapmaya kararlıysanız bütün Araklı burayı terk edip gitsin daha iyi. 2005te ÇED raporu alınırken başkan bendim. Valimize sesleniyoruz; bize niye sormadınız? Sinsice imzalarla belediyeyi yok saydınız. Genel müdürlerin imzaladığı ÇED raporunu kanun sayıyorsunuz da, 2006da Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Bakanlar Kurulunun imzasıyla Turupun turizm alanı ilan edildiği belgeyi kanun saymıyor musunuz? Oraya müteahhit gelirse kazmayı, küreği sırtına bağlayıp, tekmeyi vuracağız. Çünkü kanunsuz iş yapmış olurlar ve Zabıtanın bunu durdurma hakkı var. Orası hem turizm bölgesi hem de Kent Ormanı ilan edilmiş bir bölge şeklinde konuştu.
Çebi, ihalenin iptali için 30 Mayısta Bölge İdare Mahkemesine başvurduklarını Araklı Cumhuriyet Başsavcılığına da TRAB-Rİ KAB hakkında kanunsuz eylemleri nedeniyle suç duyurusunda bulunduklarını sözlerine ekledi.
Araklının AK Partili Belediye Başkanı Recep Çebi ise Araklının akciğeri ve en güzel yeri olan çamlarla kaplı turizm alanı Turupta çöp tesisi yapılmasına karşı olduklarını belirterek Hukuk mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz diyerek Araklılalardan kendilerini yalnız bırakmamalarını istedi.
Araklı ilçe merkezinde miting düzenleyen vatandaşlar, mitingin ardından horon oynayarak protestolarını sürdürürken, Trabzon-Rize karayolunu da bir süre trafiğe kapatarak tepkilerini ortaya koydular.
Sürmene ilçesine bağlı Çamburnu Beldesinde 2007den bu yana faaliyette bulunan ve 2014 yılında dolması planlanan Katı Atık Depolama Tesisinin yerine çöplerin depolanacağı alan olarak Araklı ilçesi Turup mevkisi belirlenmesi bir süredir vatandaşların tepkisine neden oluyor. Yöre halkı geçtiğimiz hafta da Trabzon Valiliği önünde ve Trabzon-Rize Katı Atık Birliği önünde protesto gösterileri düzenlemişti.