Antalyada düzenlenen 3.Hediyelik, Yöresel ve Geleneksel Ürünler Fuarı'na katılan Artvin Ticaret ve Sanayi Odası, organik ürünlerini tüketici ile bulu
Artvinde bulunan tarım arazilerinde konveksiyonel tarımdan çok organik ve ekolojik tarımın yapıldığını söyleyen Artvin İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Şube Müdürü Nesimi Erarslan, Artvinin Türkiyede lider konumda olabilecek bir vilayet olduğunu belirtti. Fuara Artvinin doğal ürünleriyle katıldıklarını ifade eden Erarslan, Neredeyse el değmemiş, tamamen doğal şartlarda üretilen ürünlere sahip bu standımızı Artvin İl Gıda,Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Artvin Ticaret Odası işbirliğinde buraya getirdik. Organik statüye geçirmek üzere olduğumuz ürünleri, yöresel ürünler fuarında tüketiciyle, tüccarla buluşturmayı amaçladık dedi.
Trabzon hurması olarak bilinen ürünün asıl yerinin Artvin olduğunu kaydeden Erarslan, şöyle konuştu: Biz buraya Trabzon hurması diye bilinen ama aslında Türkiyede ilk yetiştirildiği yer Artvin olan hurma getirdik. İl müdürlüğü olarak bunları etiketlendirip ticari tescil belgesini de almayı planlıyoruz. Hatta burada onun girişiminde de bulunduk."
Artvinin çay bahçelerinde hiçbir zirai ilaç kullanılmadığını söyleyen Erarslan, ot temizliğinin bile elle yapıldığını belirtti.Gübre kullanımının da Artvin yöresinde minimum düzeyde olduğunu kaydeden Erarslan, stantta Mavi Yemiş adı verilen yeni bir ürün sergilediklerini söyledi. Mavi Yemiş'i tescil ettirdiklerini ifade eden Erarslan, Bu ürünümüz ekonomik anlamda giderek değer arz etmeye başladı. Ürün bakanlığımız tarafından Mavi Yemiş diye tescil edilmiştir. İnşallah Artvin de bunu ticari işaretlenmesini yapacağız şeklinde konuştu.