Antalya'da bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Odeon Tourism Internationalın(OTI), Antalya Kültür Merkezinde(AKM) düzenlenen 20. Kuruluş
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Türkiyenin markaya ve bilinen isimler çıkarmaya ihtiyacı olduğuna vurgu yaparak, Bir hayalim var. Hep bunu söyledim. Yakın bir tarihte, çok uzak olmayan bir tarihte dünyada belli bir kültür düzeyinde ve gelir düzeyindeki insanlar Türkiyeyi görmemişse yaşamlarında bir eksiklik göreceklerdir. Türkiyeyi görmeyen insan hayatında bir eksiklik hissedecek. Türkiyeyi görmek dünyada çok köklü, derin bir kültürle tanışmak anlamına gelecek. Arkadaşlarımızla birlikte bu amaç doğrultusunda çalışıyoruz dedi.
Türkiyede Turizmin 150. Yılı konulu sergiyi gezen Bakan Günay, daha sonra gecenin açılış konuşmasını yaptı. Antalyada değil, Konyada Mevlana Celaleddin-i Rumiyi anma etkinliklerinde olması gerektiğini anımsatan Bakan Günay, Ama bu akşam iki önemli etkinlik bir araya geldi. Ben Mevlana Celaleddin-i Rumiyi bizim çalıştığımız alanın en büyük duayeni sayıyorum. Çünkü, Gel, ne olursan ol yine gel diyen çağrı aslında bizim çağrımız. Barışa çağrı, turizm aslında barışa çağrıdır şeklinde konuştu.
"BARIŞI TURİZM KURABİLİR"
Turizmi sadece ekonomik gelişme alanı olarak görmediğini kaydeden Bakan Günay, Türkiyenin dünyada her alanda büyük markalar çıkarması gerekir. Geride bırakılan yüzyıldaki savaşlar nedeniyle turizm kavramı evrensel hale gelemedi. Geride bıraktığımız yüzyıl talihsiz bir yüzyıl. Şimdi yeni yüzyılın içindeyiz. Bu yeni yüzyıla bakarken insanca, barış içinde yeni bir dünya hayal ediyoruz. Bunu turizm kurabilir. Çünkü, Yunus Emrenin dediği gibi Gelin tanış olalım, işi kolay kılalım. Tanış olmak insanları birbirine tanıştırmak işi kolaylaştırıyor diye konuştu.
TURİZMİN ÖNEMİNİ İŞARET ETTİ
Odeon Turizmin, Rusyadan 1.5 milyon turist taşıyan bir firma olduğunu açıklayan Bakan Günay, Bundan 20 yıl önce 500 bin insanın Rusyadan Türkiyeye gelebileceğine inanmazken, şimdi 4 milyon insan Rusyadan Türkiyeye geliyor. Bu rakamı önümüzdeki 10 yıl içinde 10 milyona çıkarmayı bekliyoruz. Toplumları şehirleri, milletleri, ülkeleri birbirleriyle kaynaştıran sektör turizm sektörü. Turizm sektörü barışı kuran bir sektör. Gelecekte daha adaletli dünyayı kuracak olan sektör bence turizm sektörüdür. O yüzden turizmde çalışan arkadaşlarımı geleceği kuracak olan insanlar olarak selamlıyorum ifadelerine yer verdi.
BAKAN GÜNAYIN HAYALİ
Türkiyenin markaya ve bilinen isimler çıkarmaya ihtiyacı olduğuna vurgu yapan Bakan Günay, Bir hayalim var. Hep bunu söyledim. Yakın bir tarihte, çok uzak olmayan bir tarihte dünyada belli bir kültür düzeyinde ve gelir düzeyindeki insanlar Türkiyeyi görmemişse yaşamlarında bir eksiklik göreceklerdir. Türkiyeyi görmeyen insan hayatında bir eksiklik hissedecek. Türkiyeyi görmek dünyada çok köklü, derin bir kültürle tanışmak anlamına gelecek. Arkadaşlarımızla birlikte bu amaç doğrultusunda çalışıyoruz.