Boşnak heyet Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğluna teşekkür ziyaretinde bulundu.
11 Temmuz 1995 tarihinde yapılan insanlık dışı katliama maruz kalan Boşnakların dramını sergilemek için Trabzona gelen ve Trabzondaki faaliyetlerini tamamlayan heyet Trabzon Belediye Başkanı Dr Orhan Fevzi Gümrükçüoğluna misafir perverliği ve gösterdiği ilgiden dolayı teşekkür etti.
Bosna Hersek Arşivler Müdürü ve aynı zamanda Bosna Hersek eski Cumhurbaşkanı Merhum Aliya İzzet Begoviç'in danışmanı Adamir Kerkoviç, Trabzonda çok güzel ağırladıklarını belirterek Biz Trabzondan beklediğimiz ilgi ve alakadan daha fazlasını gördük. Burada kaldığımız süre içerisinde kendi ülkemizdeymiş gibi kendimiz kabul ettik. Gerek sergiye gerekse de kısa filime gösterilen ilgi ve alakayla birbirimize ne kadar güçlü bağlarla bağlı olduğumuz gördük. Bizde sizi Bosnada ağırlamak isteriz.Trabzonu ve sizi unutmayacağız.İlgi ve alakanıza teşekkür ederiz diye konuştu.
Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ise yaptığı açıklamada, Bosna heyetini şehrimizde ağırlamaktan onur duyduk. Onların yaşadıkları katliamı sergilemek bizim için çok önemli. Savaşın acısını sizinle birlikte yaşadık. Sizler bize dedelerimizin yadigârısınız. Dünya, yaşadığınız bu katliama seyirci kaldı. Katliamı bizler asla unutmadık ve unutturmayacağız. Ancak biz barıştan, hoşgörüden, kardeşlikten de taviz vermeyeceğiz. Bizler asla asimilasyon, katliam, soykırım gibi insanlık suçu işlemedik. Biz her zaman ezilenden ve mazlumdan yana olmaya devam edeceğiz" şeklinde konuştu.
Daha sonra Başkan Gümrükçüoğlu, Bosna Hersek Arşivler Müdürü ve aynı zamanda Bosna Hersek eski Cumhurbaşkanı Merhum Aliya İzzet Begoviç'in danışmanı Adamir Kerkoviçe Trabzonumuzu tanıtan kitap, cd ve Osmanlı armalı bir tablo ile Adammir Kerkoviçin eşinde gümüş işlemeli bileklik hediye etti. Kerkoviç de Başkan Gümrükçüoğluna bir tablo hediye etti.