Cumhuriyet İlköğretim Okulu 1-D sınıfı öğrencisi Yağmur Eraslan 12-21 Haziran 2012 tarihleri arasında Yunanistanın Halkidiki şehrinde düzenlenen Avru
Şampiyonaya milli takım oyuncusu olarak katılan Yağmur Eraslan oynadığı dokuz maçın beşini kazanarak 7 yaş kızlarda gümüş madalya kazandı. Şampiyonaya Ermenistan, Azerbaycan, Yunanistan, Fransa, Rusya, Slovenya, Bulgaristan, Polonya, Ukrayna, Romanya ve Türkiyeden 8 farklı kategoride 134 sporcu katıldı.
Yağmur Eraslanın satranç öğretmeni Yusuf Tomar yaptığı açıklamada 21-27 Ocak 2012de Antalya Kemerde düzenlenen Türkiye Küçükler Satranç Şampiyonasında da çok başarılı maçların ardından Türkiye ikincisi olduğunu, son olarak katıldığı Avrupa Okullar Bireysel Satranç Şampiyonasında da bu başarısını tekrar ettiğini söyledi.
Cumhuriyet İlköğretim Okulu Müdürü Cemal Kalyoncu, Yağmur Eraslanı tebrik ederek ödüllendirdi. Kalyoncu yaptığı açıklamada Öğrencimizi bu başarısından dolayı yürekten kutluyorum. Ayrıca bu başarının elde edilmesinde katkı sağlayan başta öğretmenim Yusuf Tomara öğrencimiz Yağmurun ailesine ve bu yarışmada emeği geçen maddi ve manevi desteklerini esirgemeyen herkese teşekkür ederim dedi.