Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 75. yıldönümünde İzmir Konak Belediyesi tarafından geçen yılda olduğu gibi bu yıl da farklı bir etkinlikle anıldı.
Türkiyede ilk kez gerçekleştirilen dev su perdesi gösterisi İzmir körfezinde Üçkuyular iskelesinde başlatıldı. Saat 19.30da Üçkuyular iskelesinden demir alan tekne üzerinden Atatürk silueti, 15 metre yüksekliğindeki hareketli bir su perdesiyle projeksiyona yansıtıldı.
Temsili olarak, bir atın üzerinde İzmire doğru hareket eden Atatürk, Mustafa Kemal Sahil Bulvarı boyunca körfezi geçmeye başladı, yüz binlerce İzmirli sahile akın ederek bu muhteşem duygu yüklü görüntüyü alkışlar arasında izledi. Yürüyüş temposuyla hareket eden tekne Göztepe, Karataş, Pasaport, Cumhuriyet Meydanını takip ederek Gündoğdu Meydanına ulaştı. Sahil boyunca İzmirliler bu özel anı kaçırmamak için Üçkuyulardan Gündoğdu Meydanına kadar yürüdü. Körfezi geçerek Gündoğdu Meydanına gelen su perdesi projeksiyon, burada Boğaziçi Caz Korosu, Atatürkün Sevdiği Şarkılar Konseri ve Atatürk sevdalıları tarafından karşılandı.Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan, geçtiğimiz yıl binlerce kişiyle çizilen Atatürk portresinde olduğu gibi bu yıl da Türkiye'nin en anlamlı ve farklı Atatürk'ü anma törenlerine damgasını vuran İzmirlilere, Cumhuriyete, Ulu Önder Atatürke, demokrasimize ve geleceğimize sahip çıktığınız için teşekkürler diye seslenerek İzmir halkını kutladı. Başkan Tartan sözlerini şöyle sürdürdü:Geçtiğimiz yıl 30 binden fazla kişiyle dünyanın ilk canlı portresini oluşturduk. Bugün de Atatürk Üçkuyulardan çıktı, Alsancaka kadar İzmirlilere sevgisini dile getirdi. 200 bin insan Büyük Önderi al atının üzerinde izledi. Biz sıradan şeyler yapmıyoruz, çünkü burası Atatürkün İzmiri. Atatürke sıradan törenler, beylik sözler değil işte böyle büyük kalabalıklar yakışır.
Gündoğdu Meydanında toplanan binlerce İzmirli, hep bir ağızdan İzmir Marşını okudu. İzmirliler, Atatürkün at üzerindeki siluetini İzmir Körfezinin Üçkuyular, Mustafa Kemal Sahil Bulvarı, Konak ve Kordon kıyı şeridinden izlendi. Atatürk teknesine denizden yelkenciler karadan ise Volkswagen Kulüp ve Chopper Kulüp üyeleri ile bisikletçiler eşlik ederek etkinliğe güç verdi. Saat 21.00de Gündoğdu Meydanına ulaşan Atatürk silueti, burada Boğaziçi Caz Korosunun Atatürkün Sevdiği Şarkılar Konseri ile karşılandı.
45 kişilik koro Atatürkün sevdiği türkü ve şarkıları seslendirdi, şarkılara eşlik eden İzmirliler dev bir koro oluşturdu. Vardar Ovası, Mayadağdan Kalkan Kazlar, Yanık Ömer gibi şarkılar Kordon boyunca yayıldı, apartmanların balkonlarından izleyen vatandaşlar da şarkılara alkışlarıyla katıldı. Etkinliğe katılan İzmirliler kurulan prestagram noktalarında Atatürk ve kendilerini bir araya getiren fotoğraflar ve mesajlar ile bir başka yeni teknoloji ile tanıştı ve ilgi gösterdi. Gündoğdu Meydanına kurulan Social Wall ekranı ile sosyal medyada paylaştıkları Atatürke ilişkin özlem ve düşünceler de dijital ekranda anında izlendi.