Trabzon'un Maçka ilçesi Altındere Vadisinde yer alan tarihi Sümela Manastırında ayin düzenlendi.
Trabzonun Maçka ilçesi Altındere Vadisinde yer alan tarihi Sümela Manastırında bu yıl 4.sü düzenlenen ayin sona erdi. Fener Rum Patriği Barthelomeosun yönettiği ayine Yunanistan, Gürcistan, Rusya ve Ukrayna gibi Ortodoks hiristiyanların bulunduğu ülkelerden gelen yaklaşık 350 kişi katıldı. Ayin töreninde konuşan Bartholomeos, ''Sevgili kardeşlerimiz yüce Allaha bu senede ayin yapmayı nasip ettiği için şükretmekteyiz. Devlet büyüklerimize de burada ayin yapmamızın önünü açtıkları için şükranlarımızı sunuyoruz. Kuran-ı Kerimde kendisinden en iyi şekilde bahsedilen Meryem anayı anmak için burada toplandık. Unesconun Sümela Manastırını restore etmek için yapacağı çalışmaları öğrenmek bizleri çok mutlu etti. Nice mutlu Ramazan bayramlarına ve nice mutlu Meryem Ana törenlerine. 4 senedir bizlere burada ayin yapma şerefini veren sayın başbakanımıza da çok teşekkür ediyoruz'' dedi. Daha sonra okunan ilahiler, dualar ve yapılan ritüellerin ardından ayin sona erdi.