Cumhuriyet Halk Partisi'nin 90. kuruluş yıldönümü Trabzonda çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.
Atatürk Alanı Atatürk Anıtı önünde yapılan etkinlik çerçevesinde bir konuşma yapan CHP Trabzon İl Başkanı Yavuz Karan, 9 Eylül 1923 tarihinde kurulan CHPnin, dünyada kurtuluş mücadelesi vermiş devlet kurmuş tek siyasi hareketi olduğunu söyledi.
CHPnin Türkiyeyi sosyal demokrasiye getirmeye çalıştığını ifade eden Karan, Kendi iktidarını terk etme adına Türkiyede çok partili sisteme geçmiş Türkiyeye demokrasiyi getirmiştir. Bunun yetmeyeceğini anlayan CHP daha ileriye giderek Türkiyede Sosyal demokrasiyi getirmey e çalışmıştır. Bugün içinde yaşadığımız coğrafyada Ortadoğuda bir çok ülkede iç karışıklıklar yaşanıyorsa ve bu Türkiyede yaşanmıyorsa bunun tek nedeni vardır, Mustafa Kemal Atatürk Türkiye Cumhuriyetini sağlam temeller üzerine kurması ve demokrasiye geçmesidir. Laik hukuk devletini Türkiyeye yerleştirmiş olmasıdır. Bu yüzden kurucularımızı rahmetle, saygıyla bu güzel günde bir kez daha anıyoruz dedi.
AK Parti hükümetinin 11 yıllık iktidarı döneminde Türkiyeyi karanlığa sürüklediğini iddia eden Karan, dış politikayı sert bir dille eleştirerek, Organize oyunlarla televizyon önünde İsraile kafa tutan sayın Başbakan, maalesef İsraille işbirliği yaparak bugün müslüman olan Suriyeye savaşmak için adeta fırsat beklemektedir. Bugün gelinen noktada Türk halkı olarak biz Mustafa Kemalin çizmiş olduğu 'Yurtta sulh, cihanda sulh' ilkesinden hiçbir zaman taviz vermedik, vermeyeceğiz diye konuştu.
2020 Olimpiyatlarının İstanbula verilmemesini Türkiyedeki insan hakları ihlaline bağlayan Karan, Tutuklu gazeteciler sıralamasında birinci olan ve insan hakları ihlalinde 164 sırada olan Türkiyeye kim olimpiyat verir. Sayın başbakan bunu bir sorgulasın. Haklı direniş yapan gezi eylemcilerini, kendi halkını biber gazıyla copla susturan kendi halkını tomoların önüne atan Başbakan'a ve onun zihniyetine kimse olimpiyat vermez. Olimpiyatları ancak CHP iktidarında bizler, bu ülkeye getiririz. Bundan kimsenin kuşkusu da olmasın şeklinde konuştu.
Karan, konuşmasının son bölümünde yerel seçimlere değinerek, Yerel seçim bizim olmazsa olmazımızdır. Birlik beraberlik içersinde hep birlikte yerel seçimlerde bütün belediyelere CHP altı okunu hizmet bayrağını dikmek, hepimizin onur borcudur ifadelerini kullandı. Konuşmanın ardından alandakiler kuruluş yıldönümünü davul zurna eşliğinde horon oynayarak kutladı.