Trabzonun Araklı ilçesine Katı Atık Çöp Depolama Tesisinin yapılacak olmasına öfke bitmek bilmiyor
TRABZON - Araklı ilçesinde bulunan ve 1996 yılında turizm bölgesi ilan edilen Turup mesire alanına Katı Atık Çöp Depolama Tesisi yapılacak olmasına öfke büyüyor. Turupun çöplük olmasını istemeyen Araklılılar çöp tesisiyle mücadele için Araklı Muhtarlar Derneği Turup Platformunu kurdu. Bugün Araklı Balıkhane önünde saat 12:30da miting düzenlenecek.
BU BİR CİNAYETTİR
Trabzon Gazeteciler Cemiyetinde basın açıklaması yapan Araklı Muhtarlar Derneği Başkanı Hüseyin Şahintürk, "Katı Atık Çöp Depolama Tesisi, ilçemiz için cinayettir, vahşettir, çevre katliamıdır" dedi.
Şahintürk, şunları söyledi: "Trabzon ve Rizenin 154 belediyesi her gün iki bin çöp kamyonu ile ilçemizden geçerek çöprelerini akciğerimiz olan Turupa dökecektir. Bu, ilçemiz için cinayettir, vahşettir, çevre katliamıdır. İşte bu nedenle, ilçemizin geleceği için susma, kabullenme."
Öğrencilerden Başbakana...
Şahintürk, Bakanlar Kurulu tarafından 08/12/2006 tarih ve 26370 sayılı kararla turizm alanı ilan edilen Turup mesire alanına sahip çıkmak adına Araklı Belediye Başkanı Recep Çebinin de katılacağı mitinge,herkesi davet etti. Öte yandan Turuptan Başbakana seslenen çocuklar, "Turup çöp olmasın" dedi. Araklıda Turup için bir araya gelen Araklıdaki tüm ilköğretim okulları ve liseler pikniklerini Turup mevkiinde yapma kararı aldı. İlk piknik perşembe günü gerçekleşecek.