Trabzon Belediye Meclisinin CHPli Üyesi Ömer Dayıdan Karadenize çarpıcı açıklamalar...
Kemal BEKTAŞ
Dayı, Trabzon Belediyesinin 4 yılını değerlendirirken projelerin kitapçıkta kaldığını, Belediye Başkanı Gümrükçüoğlunun talimatla halkı gezdiğini öne sürdü. Dayı, Başkan bugün Çömlekçiye neden gitmiyor? Gidip oradaki halkı dinlemeli dedi.
Trabzon Belediye Meclisinin CHPli Üyesi Ömer Dayı, Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlunun vadettiği projelerin kendisine ait olmadığını ileri sürerek, projelerin kitapçıkta kaldığını, verilen sözlerin ise yerine getirilmediğini söyledi. Trabzona öncelikli yapılması gereken hiçbir projenin yapılmadığını belirten Dayı, şehrin önceliklerini terminal, doğalgaz, kentsel dönüşüm olarak açıkladı. Büyükşehire de değinen Dayı, Büyükşehire karşı olmak, Trabzona ihanettir. Ama bütün sınırlar dahilinde büyükşehir olmaya dün de karşıydım, bugün de karşıyım dedi.
ÇÖMLEKÇİYE İNMİYOR
Açıklamalarına Çömlekçi Kentsel Dönüşüm projesinden başlayan Ömer Dayı, Belediye başkanı seçilmeden önce bu vatandaşın karşısına, bastırdığı 61 proje kitapçığıyla çıktı. Burada insanların merakla beklediği bir proje var, o da Çömlekçi projesi. Sürekli konuşuluyor. Hatta Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu da ilk kazmayı Çömlekçiye vuracağını ifade etti. Gelinen 4 yıllık süreçte Çömlekçide sağlıklı bir oluşum yapılmadı. Ben bu olayı dile getirdiğim zaman başkan gerildi, sinirlendi. Sayın başkan seçilmişse biz de seçilmiş insanlarız. Bugün Çömlekçide istimlaklar yapılıyor. Vatandaşın 5 katlı evine verdiği para bir daire ancak alır. Genel seçimler öncesi Çömlekçide göstermelik bir daire yıktılar, o gün bu gündür daha bir şey yok. Başkan bugün Çömlekçiye neden gitmiyor? Çömlekçiye inip halkı dinlemesi gerekiyor. Ama başkan bu günlerde Trabzonun belli yerlerinde halk ziyaretine çıkıyor. Neden? Çünkü bundan iki ay kadar önce Ankaraya gitti ve oradan verilen talimatlarla halkı gezmeye başladı dedi.
TRABZONUN MERKEZİ
Dayı, Volkan Bey zamanında şu eleştiri yapılıyordu: Merkezi yönetim yapıyor, Volkan Bey sahipleniyor. Bugün bakıyoruz; Çömlekçi projesi, Akyazı projesi, Erdoğdu yolu, kentsel dönüşümler, halen ismi meclisten geçmediği halde Kanuni Bulvarı yolu var. Halbuki şu anda bir isim geçerliliği yok. Bakıyoruz bunların hepsi merkezi iktidarın bu bölgeye kazandırdığı veya kazandıracak olduğu, söz verdiği projeler. Biz Çömlekçiye gittik, vatandaşla görüştük. Oradaki halk diyor ki; benim 5 katlı binama 240 bin lira para veriyor. Bakıyoruz bugün bir daire 250 bin lira. Buradaki insanlar mağdur ediliyor. Zağnos Vadisinden çok çok daha önemli bir konumu var buranın dedi.
Trafik sorunu
61 projeDE hayata geçirilmeyi bekleyen çok sayıda proje bulunduğunu belirten Ömer Dayı, 4 yıllık sürece baktığınız zaman belediye başkanının mastır planıyla trafiği çözme noktasında ortaya koyduğu bir proje vardır. Ama gelinen süreç içerisinde ben mastır planı görmedim. Kesinlikle burada mastır planı diye bir sistem ortaya koyulmadı. Sadece yapılan olay, kulağınızı uzaktan tutmaktır. Mastır planının içerisinde ne var? Kavşak düzenlemeleri ve katlı otopark var. 4 yıl içerisinde Trabzonda yapılan ve bitirilen bir katlı otopark var mı? Volkan beyin (Canalioğlu) zamanında Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünün arkasında bir otopark yapılmıştır ve bundan dolayı AK Parti zihniyeti tüm caddeleri otopark yapmıştır. Şimdi burada öncelikli olarak şunu söyleyelim: Ayasofya Kavşağında çalışmalara yeni başlandı. En başta başlamaları gereken yerlere şimdi başlıyorlar. Ayasofya, İtfaiye ve Çömlekçi Kavşağı, müthiş bir şekilde yoğunluk yaşıyor. Mecliste gündeme geldi. İtfaiyenin oraya köprülü kavşak deniliyor. Meydanın oradaki Tanjant yolunun çirkinliğini ifade ederken aynı olayı itfaiye ve Ayasofyaya yapıyor. Konuşurken tabiri caizse mangalda kül bırakmıyoruz. Biz de dedik, dalçık olsun ama Karayolları yetkilileri yaptıkları çalışmalarda demişler ki; burada dalçık olmuyor. Millet uzaya gidiyor, insanlar denizden yol yapıyor ama biz burada dalçık yapamıyoruz.
AKYAZI SİYASİ MALZEME
Trabzonun ve Trabzonlunun merakla beklediği Akyazı projesine de değinen Dayı, şunları kaydetti: Altını çizerek belirtmek istiyorum, TOKİ tarafından yapılan ve üç dönemdir seçim malzemesi olarak kullanılan Akyazının karşılığında neler verildi? TOKİ Arena Stadını, Rizenin stadını yapmıştır, karşılığında bu Arena Stadında nereleri almıştır? Burada Akyazıya karşılık nereleri almışızdır? Bir Trabzonlu olarak şuna vurgu yapmak istiyorum: TOKİ Galatasaraya ve Rizeye yaptığı stadın karşılığında hangi yerleri almıştır? Ben bunun özellikle sorgulanmasını, bu doğrultuda Trabzona karşı bir haksızlığın yapıldığını ifade etmek istiyorum. Akyazıya karşılık, Avni Akerin yeri, Orman lojmanlarının yeri, Yavuz Selimin yeri, Gençlik Sporun yeri, Trabzon Terminalinin yeri, yetmedi bir de Fatih Stadının yerinin verildiğini biliyoruz. Bunun üzerinden bir de kalkılıyor böyle bir tesis kazandırıyoruz diye siyaset yapılıyor. Trabzon büyükşehir olurken mevcut terminal binası şehre hiç yakışmıyor ki; sayın başkanın vaatlerinden birisi de budur. Ama halen Akyazı kompleksinin içerisinde terminal binası vardır diyemiyor. Ben bu konuda bir şey duymadım, varsa bilen, duyan çıksın açıklasın. Yeşilova, Bengisu ve Uğurlu... Buralar köydü, mahalle olarak Trabzona dahil oldular. Ben 4 seneden beri meclisin bu bölgelerle imarla alakalı bir plan, altyapı anlamında bir çalışmasını göremedim.
Doğalgaza öncelik verilmeli
Doğalgaz konusuna da değinen Dayı, Karayolları Genel Müdürü hemşehrimiz. Bu insandan methiyelerle bahsediyorsunuz, sonra diyorsunuz ki; Karayolları ile sıkıntı yaşıyoruz. Bu bir çelişkidir. Bunun çözülememesi olmaz. Trabzona baktığınız zaman şehrin üzerindeki kirliliği görüyorum ve üzülüyorum. Belediye başkanının önceliği bunlar olmalı. Merkezi yönetimin yaptığı projeleri sahiplenip onlar üzerinden siyaset yapmaktansa bunlara öncelik vermelidir ifadelerini kullandı.
Karşı olmak ihanettir
BüyükşehiRE karşı olmanın bir ihanet olduğunu vurgulayan Dayı, Trabzon vatandaşı olarak söylüyorum: Büyükşehire karşı olmak, Trabzona ihanettir. Biz bunu mecliste de ifade ettik. Parti olarak bu şekildeki büyükşehire karşıyız. Allah sağlık sıhhat verdiği sürece de aynı şekilde söyleyeceğim. Biz büyükşehire karşı olmadık, olma bu zihniyeti de taşımadık. Biz bütün sınırlar dahilinde büyükşehir olmaya karşı olduk. Ama bütün sınırlar dahilinde büyükşehir olmaya dün de karşıydım, bugün de karşıyım. Neden? Bütün sınırlar dahilinde büyükşehir olan 2 il vardı. Şimdi 13 ilin hepsi bütün şehirler dahilinde büyükşehir oluyor. Kocaeli ve İstanbul... Bakıyorsunuz Kocaelinin merkezi, İstanbul ise anakent. Bu doğrultuda bizi karşılaştıramayız. Bizim coğrafi alanımız da bozuk. Kırsal kesimimiz dağlık, uzak. Diyorlar ki, bu bölgelere hizmet götüreceğiz. Kendi merkezine hizmet götüremeyen belediye kalkacak buradan Hayrata hizmet götüreceğini iddia ediyor.
Bu borç nereye yapıldı?
Trabzon Belediyesinin 4 senede 78 milyon TL borçlandığını söyleyen Dayı, şöyle devam etti: Mevcut belediye 35 milyon borçlanmıştır. Geçen yıl 30 milyondu. Toplam 4 yıllık süreçte 78 milyon borçlanmıştır. Bunun karşılığında yapılan bir Meydan Parkı var, ikinci etaba başlandı. 5 milyon harcandı. Ben onun takdirini de kamuoyuna bırakıyorum. Orada 5 milyonluk ne var? Belediyenin yapmış olduğu bir tanesi de Fatihten Tanjanta bağlanan yol ve belediyenin araç parkı vardır. Bunun dışındaki projeler dediğim gibi merkezi yönetimin projeleridir. Sahiplenmiş, kamuoyuna sunmuşlardır.
Hangi akılla ruhsat verdiniz?
Kanuni Bulvarını da değerlendiren Dayı, şunları söyledi: Yol gerçekten çok önemlidir ama şunu söylüyorum: Kaş yaparken göz çıkarmayın. Kalkıyorsunuz diyorsunuz ki, bu projenin üzerinde 2 yıldır çalışma yapıyoruz. İkinci Tanjant, yıllardır projelerde var olan bir yoldur. Bu dönem bu proje gündeme alınmamış. Yıllar önce 2 gidiş 2 geliş olarak belirlenmiş. Daha sonra bu mecliste 3 gidiş 3 geliş olarak belirlenmiş. Ondan sonra yetkili merciler diyorlar ki; biz bu proje içerisinde 2 yıldır çalışıyoruz. Ama bir sene öncesinde inşaat ruhsatı veriyorsunuz. Şimdi o inşaat ruhsatı verdiğiniz binayı yıkıyorsunuz. Allahın insana bahşettiği en büyük lütuf akıldır. Bu akılla düşündüğüm zaman diyorum ki bu nasıl bir zihniyet olabilir? Siz bunun üzerinde çalışıyorsunuz, kalkıp ruhsat veriyorsunuz. İnsanın var olan mağduriyetinin sebebi kime aittir, hesabını kim verecek? Sadece maddi boyutu değildir kayıp; manevi, sosyal boyutu var. Adamın evini yıktınız mı geleceğini yıkıyorsunuz demektir.
Radikal karar aldı
Dayı, ''Bundan önceki süreç sürekli eleştiriliyor, Trabzona bir şey kazandırılmadı anlamında. Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezine onların döneminde mi başlandı? Onların döneminde bitmiş olabilir ama Volkan Bey döneminde başlamış ve çoğu yapılmıştır. Bitmesi AK Parti dönemine nasip olmuştur. Baktığınız zaman bu merkezin, Varlıbaş ve belediye binasının kazandırılması o dönemde olmuştur. Çöp sorunu ortaklaşa giderilmiştir. Sahilde yapılan düzenlemeler, Kalkınmadaki park Volkan Bey döneminde Trabzona kazandırılmıştır. İnsanların sığmadığı bir Uzunsokakın trafiğe kapanması var. Bu az önce bahsettiklerimin en önünde olan radikal karardır'' dedi.
Mezarlıklar ve duraklar
Trabzonun mezarlık ihtiyacı olduğuna dikkat çeken Dayı, Şehrin batı tarafındaki yoğunlukla beraber şahsi mezarlıklar kaldırıldı ve binalar yapıldı. O yüzden batı kesiminde mezarlık büyük sorun. Belediye başkanıyla da Ergin Aydınla da konuştuk. Yer arayışında bulunduk. Ergin Aydınla gittik baktık ama gelinen süreçte bir adım atılmadı. Şehrin batı kısmına bir mezarlık şart. Türkiyede trafik sağdan işliyor. Ticari araçlarda bazı yerlerde depolama, indir bindir yapılıyor. Bu araçlardan yaşlı insanlar, hasta insanlar iniyor. Sola yanaşıyor sağdan iniyor, hemen araç geçiyor. Geçenlerde Paletin önünde yaşlı bir insan indi ve arabayla karşı karşıya geldi. Yarın böyle bir kaza olsa bunun sorumluluğu kimin olacaktır? Trafiğin sağdan çalıştığı yerde ters yere durak yapılıyor. Modern semt pazarlarının açılması gerektiği yerde yıllardır kapalı olduğunu görüyoruz diye konuştu.
Adaylığıma CHP karar verecek
YEREL seçimler konusunda adının sürekli Ortahisar Belediye Başkan adaylığı için geçtiğini hatırlattığımız Ömer Dayı, ''CHP, kendi içinde demokrasiyi sağlayan bir partidir. Bizim gerek genel merkezimiz gerekse yerelde bulunan büyüklerimiz ve arkadaşlarımız buna demokratik bir biçimde karar vereceklerdir. Sizler de göreceksiniz ki CHP Trabzonda hem Ortahisarı hem de büyükşehiri alacaktır'' dedi.