Trabzon'un Araklı ilçesine bağlı Yeşilköy köyünde Karadeniz fıkralarına konu olacak bir olay yaşanıyor.
Kemal Bektaş
Araklı ilçesine bağlı Yeşilköy köyünde bulunan 8 caminin 5inde Diyanet İşleri'nin atadığı kadrolu imamlar görev yapıyor. Önceki gün yörede bazı kişilerin, yetkililerden boş olan camilerden birine imam istemesi köyün hacı olan muhtarı Necati Özgençi çileden çıkardı. Muhtar Özgenç, "Cemaatimiz yok ama imam istiyorlar. Kış aylarında köyde 50-70 kişi kalıyor. Yazık günah! 8 caminin 7sini kapatmak için elimden geleni yapacağım. Önümüzdeki seçimlere tek şartla girerim: Köyümüzde bir cami olacak, 7si kapatılsın" dedi.
CEMAATSİZ CAMİLER
Trabzonun Araklı ilçesine bağlı Yeşilköy köyünde Karadeniz fıkralarına konu olacak bir olay yaşanıyor. 400 hanesi olmasına rağmen yılın 7-8 ayında sadece 50-70 kişi arasında insanın yaşadığı köyde 8 cami bulunuyor. Bu camilerin 5inde ise Diyanet İşleri'nin atadığı kadrolu imamlar görev yapıyor. Buna karşılık kış aylarında cemaatsiz olan camilerin birçoğu yaz aylarında da cemaati olmadan hizmet veriyor.
50 KİŞİYE 8 CAMİ
Köyde bulunan 8 caminin 5inde Diyanet İşleri tarafından atanan imam olmasına rağmen, yazları köye gelen bazı kişilerin, kendi mahallelerinde bulunan camilere imam atanması için yetkililere başvurduğunu belirten muhtar Necati Özgenç, "Yukarda Allah var. Köyümüzde kışları neredeyse kimse kalmıyor. Yılın 7-8 ayı 50 kişinin yaşadığı köyde 8 cami ne olacak? 5 kadrolu imamımız var. Bunlar kime namaz kıldıracak? Kendi kendilerine ezan okuyup namaz kılıp çıkıyorlar. Elhamdülillah Müslümanız ama ortada da bir gerçek var: Camilere gidecek cemaat yok" dedi.
KÖYLÜLER BÖLÜNÜYOR
Cami sayısının artmasının köylüleri böldüğünü ileri süren muhtar Özgenç, "Günümüzde yardımlaşma ve sevginin ne hale geldiği ortada. İnsanlar giderek birbirinden uzaklaşıyor. Köylülerin ortak buluştuğu tek yer camiler oldu artık. Ama sen adım başına bir cami yaparsan bu kişiler de birbirlerini göremez. Bu durum her yönden bize zarar veriyor" dedi.