Trabzonun tarihi Ortahisar Mahallesinde tarih dokusu yeniden canlandırılacak.
Trabzondan İspanyaya giderek kent dokusunu yerinde inceleyen araştırmacılar, Trabzonun tarihi Ortahisar mahallesini tarihi dokusuyla İspanyaya benzetecekler. İspanyanın Dünya miras alanı kapsamında bulunan tarihi ev ve sokaklarındaki mimarıyı Ortahisarın sokaklara uygulayarak turizm anlamında büyük bir adım atılması bekleniyor.
Trabzon Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürü Serpil Yüksel, Ortahisarda bulunan bütün evlerin iki katlı olması gerektiğini söyledi. Yüksel, Ortahisar daha çok Endülüs bölgesindeki yapılarla bire bir örtüşüyor. Oradaki bütüncül yaklaşımı Trabzona getirebilirsek iyi olur. Mesela yapıların hepsinin iki katlı olması, sokakların malzemesine baktığımızda her şeyi kuralına göre uygulamalarının yanı sıra mekanları çöp kütülarından saksılara kadar her açıdan tasarlamışlar. Var olanı koruyorlar yeni olanları da var olana uyduruyorlar. Bu tarihi mekanları gezerken bir de yabancılaşmıyorsunuz. Tarihi alanları koruma anlayışı orada devlet-vatandaş işbirliği ile yapılmış. İşte turistlerde bunun için bu bölgeyi tercih ediyorlar dedi.
Trabzonda sorunun koruma anlayışı olduğunu dile getiren mimar Yüksel, Ortahisarda o anlamda eskiyi canlandırma bakımından bu gezi önemli. Eski eserlerde malzemeyi nasıl kullandıklarını gördük. Barcelonada çok ünlü mimarların örneklerinden Kurtaba Camisi'ni görünce insanın içi ısınıyor. Orada çok doğru restarosyonlar yapılmış. Tarih nasıl korunur, tescilli yapıların cephelerinde, sokaklarında nasıl uyum sağlanabilir. Eskiye hiç dokunmadan asılan uygun koruyorlar. Sonra onu nasıl zenginleştirebiliriz diye bakıyorlar. Orada tarihi binaların dış cephesini olduğu gibi korurken içerisini son derece modern değiştirmişler. Biz onu yapamıyoruz. Ortahisarda bütün evler iki katlı olacak. İki katın üstündeyse yeniden projelendirilecek. Tescilli yapılar yerinde korunacak, yenilerde de tescilli yapılara malzeme ve işlev olarak benzeyecek. Toleda, Granada gibi Dünya miras alanı olarak hiç bozulmamış. Bizim ilk yerleşim yerimiz Ortahisar suriçi bölgesidir. Buralarda yüksek duvarlı iç bahçeli evlerden çok az kaldı. Bu tür başlangıçlarda bir iki doğru örnek görünce vatandaş aynısını yapıyor diye konuştu.