Kutlu Doğum Haftası etkinliklerinin ana programı Hayri Gür Spor Salonunda gerçekleştirildi.
Trabzonda, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammedin dünyaya teşrifinin 1442. yıldönümü münasebetiyle düzenlenen anma programında adeta izdiham yaşandı. İl Müftülüğü öncülüğünde sivil toplum kuruluşları ve kamu kurumlarının desteği ile hazırlanan Kutlu Doğum Haftası etkinliklerinin ana programı Hayri Gür Spor Salonunda gerçekleştirildi. Vatandaşların programa yoğun ilgisi nedeniyle 10 bin kişilik salon tıklım tıklım doldu. Tribünlerde yer kalmamasından dolayı çok sayıda kişi salonun zemine oturdu, pek çoğu da etkinliği ayakta izlemek zorunda kaldı.
Kuran-ı Kerim okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını İl Müftüsü Veysel Çakı yaptı. İnsanı Allaha kul etmeden onurunu korumanın mümkün olmadığına vurgu yapan Çakı, İnsan ne kadar Allaha teslim olursa onurunu o kadar korumuş olur. İnsan yeryüzünün halifesidir. Kuranın ifadesiyle o yaratılmışların en üstünü, en şereflisidir. Maddi ve manevi kabiliyetler bakımından mükemmel yaratılmıştır.