Trabzon Umut ve Savaşım Derneğinin Mobil Meme Kanseri Tarama Aracı Karaman'da
Trabzondan Karaman iline kanser taraması için gönderdiğimiz araç, bu hafta da Ermenek ilçesindeydi.
Trabzondan Karaman'a kanser taraması için gönderdiğimiz araç, bu hafta da Ermenek ilçesindeydi. 50-69 yaş arası kadınlarımızın mamografilerini çekerek kanser taraması yapan Karaman ekibi, yoğun ilgiden oldukça memnun olduklarını,halkın bu konuda duyarlı davrandığını belirtti .1NİSAN tarihinde Karaman il Sağlık Müdürlüğünün emrine verilen kanser tarama aracımız kısa zamanda Karaman da 1500 kadına ulaştı.Trabzon da 2500 kadında meme kanser tarama yapan aracımızı hizmet için ülkemizin diğer illerine de gönderiyoruz.
Türkiye de ilk olarak uygulamaya koyduğumuz mobil meme kanser tarama aracından ülkemizde iki tane var.2. de Muş ilinde.. . diyen Umut ve Savaşım Derneği Başkanı Dr NİMET BAKİ
; ''Bakanlığımız 2011 yılını olduğu gibi 2012 yılını da Kadın Kanserleri yılı olarak kabul etmiştir.
Biz de özellikle bu konu üzerinde yoğunlaşarak ve sizlerin de desteğini alarak kadın sağlığının öneminin arttırılması için çalışacağız. Ülkemizde yılda en az 20 bin kişinin meme kanseri teşhisi aldığı bilinmektedir ve maalesef vakaların büyük bir bölümü geç evrelerde teşhis edilmektedir, meme kanseri yurt çapında kadınlarda en sık görülen kanserlerdir. Bu nedenle 2012 yılında özellikle kadın kanserleri konusunda faaliyetlerimiz artarak devam edecektir. dedi. Hatay,Kocaeli,Uşak illerlide aracımızı talep etmektedir.
Ermenekteki taramalara dün Karaman il Sağlık Müdürlüğünden; Karaman İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Nuriye ULU, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ali Rıza ALTUNSOY,
Müdür Yardımcıları, Karaman Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Hasan ARICI, Hastane Müdürü Mustafa İPEK, Başhekim Yardımcısı Uzm. Dr. Murat Demir, Ağız ve Diş Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Dt. Uğur DEMİREL ve idarecileri de katıldı.
Trabzon Umut ve Savaşım Derneğine çok teşekkürler eden il sağlık müdürü Dr NURİYE ULU , aracın getirilme amacına ulaşacağına dair olan inancını belirterek tüm Karaman halkına kansersiz, sağlıklı günler diliyorum. Tarama bir saatinizi, kanser hayatınızı alır diyerek, herkesi taramaya katılmaya davet ediyorum.'' dedi.
Yorucu bir programla kısa sürede en çok kişiye ulaşmak için özveriyle çalışan kanser tarama ekibine çalışmalarından ötürü teşekkür etmek ve moral vermek için yemek düzenlendi. Eğlenceli geçen yemeğin ardından, ekib, yüksek moralle görevine devam etmek üzere ayrıldı.