Suriyeli mülteciler polis ve zabıta ekipleri tarafından tek tek toplanarak Trabzondan gönderildi.
Karadeniz illerine fındık ve çay toplamak bahanesiyle geldiklerini dile getiren ancak barınma ve geçim sıkıntısı nedeniyle geceleri park ve sokaklarda kalan Suriyeli mülteciler polis ve zabıta ekipleri tarafından tek tek toplanarak Trabzondan gönderildi. Valilik talimatıyla otogarda toplanan mültecilerin önce istedikleri şehirlere gitmelerine izin verildi. Yol ücretlerini kendi ceplerinden karşılayan çoğunluğu Türkmen Suriyeli mülteciler İstanbula doğru yola çıktı. Bazı otobüs firmaları da yolcuların şikayetleri nedeniyle bilet alan mültecilerin biletlerini iptal etmek zorunda kaldı. Otogar çevresinde önlem alan Çevik Kuvvet ekipleri mültecilerin tekrar şehre dağılmasına engel olmaya çalıştı. Trabzon Vali Yardımcısı Kamil Sarıaslan da otogara gelerek Yabancılar Şube ve Belediye Zabıta Müdürlüğü ekipleriyle görüştü. Valilik AFAD ekipleri de organizasyonda yer aldı. Yaklaşık 5 saatlik beklemenin ardından aileleri tam olan 40 kişilik mülteci kafilesi İstanbula gönderilmek üzere otobüse bindirildi. 10 polis memuru da seyahat boyunca mültecilere eşlik etmek için görevlendirildi. Asıl film ise otobüs otogardan hareket etmeden başladı. İstanbul yerine toplama kamplarına gönderileceklerini iddia eden mülteciler teker teker aracı boşaltmaya başladı. Emniyet ve zabıta ekiplerinin ikna çabaları sonrası yaklaşık bir saat sonra tekrar otobüse bindirilen mülteciler sabah saatlerinde gözlerini Mardinde açtı. Yaşananlar Banker Bilo filmini akıllara getirdi.