Trabzon hazırlıklarını tamamlayan Bayan Judo Milli Takımın antrenörü Birinciden özel açıklamalar.
Yunus Mermertaş
EN AZ 3 MADALYA
Trabzondaki hazırlık kampını tamamlayan Judo Milli takımının antrenörü Mustafa Birinciden Karadenize çok özel açıklamalar... Birinci, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından hayata geçirilen proje ile olimpiyatlarda madalya kısırlığına son vereceklerini söyledi. Yarın 5 sporcu ile Bosna Hersekte yapılacak Avrupa Genç Bayanlar Judo Şampiyonasına katılacaklarını bildiren Birinci, en az 3 madalya hedeflediklerini açıkladı.
HAYAT VERECEK
Gençlik ve Spor Bakanlığının yeni projesiyle daha sağlıklı ve doğru koşullarda çalışacaklarının altını çizen Birinci, "Artık sporcular devlet gözetiminde olacak. Bu güne kadar belli bir yaşa gelen sporcular elimizden kayıp gidiyordu. Şimdi Spor Bakanlığının yaptığı proje ile bu kaybolmaya ve verimsizliğe son vereceğiz. Artık iki ayda bir araya gelen sporcular yıl boyu birlikte eğitimden geçecek" dedi.
ÜNİVERSİTE İLE...
Amatör sporun en büyük sorununun sporcuları bir arada tutamamaları olduğuna dikkat çeken Birinci, "Birlikte antrenman yapamıyorduk. Bu günkü sistemden önce iki ayda bir toplanıyorduk. Ve sporcular üniversite çağına geldiklerinde kayboluyordu. Spor Bakanlığımız bunun önüne geçmek için proje geliştirdi. Projeyle artık yıl boyu birlikte olcağız. Üniversite ile koordineli çalışmalar yapacağız. Ölçümler yapılacak" diye konuştu.
5 SPORCU YOLCU
Spor Bakanlığının projesiyle sporcuların yıl boyunca gözetim altında olacaklarını kaydeden Birinci, şöyle devam etti: "Trabzon proje kapsamında bayanlar judo takımının hazırlık merkezi seçildi. Ve ilk kampımızı tamamladık. Trabzonun havası sporcularımıza çok iyi geldi. Aramıza yeni katılan isimler oldu. 30 sporcuyla gerçekleştirdiğimiz ilk kampın ardından 5 sporcumuz bizi Bosna Hersekte temsil edecek. Oradan da en az 3 madalya hedefliyoruz."
En azından 3 madalya
İlerleyen dönemlerde Türkiyenin elit sporcularının Trabzona kamp için geleceklerini açıklayan Birinci, "Bosna Hersekte bizi 44 kiloda Sevda Yorulmaz, Nesrin Çetin, 52 kiloda Büşra Akyol, +78 kiloda Kübra Kara ve Kübra Bayram temsil edecek. Başlarında antrenör olarak Timur Bizsan olacak. İnanıyorum ki Bosna Hersekten iyi sonuçlarla ayrılacağız" şeklinde konuştu. Birinci, Trabzonda çok daha ciddi milli takım kampları geçireceklerini söyledi.
Değişim yaşanacak
Proje ile olimpiyatlarda daha başarılı olabileceklerine vurgu yapan Birinci, "Önümüzde 2016 ve 2020 olimpiyatları var. 2016da 6, 2020de 20 sporcuyla katılmayı hedefliyoruz. Bu proje ile eskiye sünger çekmek ve Türkiyeyi layık olduğu noktaya taşımak istiyoruz. 2000de olimpiyatlara 2 sporcu ile katılmıştık. Bugünden itibaren sporcu sayımızı artırmak ve artık olimpiyatlarda madalya alan bir ülke haline gelmek istiyoruz" dedi.