Samsun Başkanı Emin Kar, "Bu didişme, bu kaos niye" dedi, çarpıcı mesajlar verdi.
Kar, "Trabzon ve Samsun arasındaki kırgınlık ve kavga iki komşu ile yakışmaz. Güçlü bir Doğu Karadeniz futbolu Türk futboluna yön verir. Kavgamız bunun için olmalı" dedi.
TRABZONLU AİLENİN ÇOCUĞU
Samsunspor Başkanı Emin Kar, Karadeniz Gazetesi'ne gündem yaratacak açıklamalarda bulundu. Trabzon ve Samsun arasında yıllardır süren çekişme ve kırgınlıkların iki komşu kente yakışmadığını söyleyen Kar, önemli tespitlerde bulundu. 1960 yılında Trabzonun Faroz Mahallesi'nde doğan Kar, sanat okulundan mezun olduğunu dile getirerek kendini anlattı. Kar, "Annem Yomralı, babam Farozludur. Futbol yaşantıma 1980 yılında eski adı Mersin köyü olan Yalısporda başladım" dedi.
81 YILINDA PROFESYONEL OLDU
1981 yılında da Samsunspora profesyonel olarak imza attığını söyleyen Kar, "Ben ilk resmi maçıma okul takımıyla çıktım. Aynı sezon amatör karmaya seçilmiştim. O dönem bölgemizdeki tüm şehirlerin amatör takımları vardı. Birbirimizle maç yaptırırlardı. Çok da kaliteli maçlar olurdu. Bu maçların birinde Dobi Hasan'ın amcası beni beğendiğinden Samsunspora getirdi. Transfer oluşumun hikayesi böyle başladı" diye konuştu.
TRABZONSPOR'A GİDECEKTİM
"Futbol hayatım çok enteresandır. O dönem okul takımında oynamak için mutlaka lisanslı futbolcu olmanız gerekiyordu" diyen Kar, "Yoksa oynatmıyorlardı. Ancak bana torpil geçip beni okul takımına aldılar. O dönem İrlanda'da dünya ikincisi olan Trabzon Lisesi ile final oynadık. İlk takımım olan Mersin köyünde ikinci kümede 4 ay ikinci yarı, birinci kümede 4 ay futbol oynadım. Bu sezon içerisinde Trabzonspora transferim vardı. Özkan Sümer beni Ankara'ya çağırdı. Gidip konuştum ama nasip değilmiş olmadı" dedi.
ANNEM İÇİN GÖNÜLSÜZDÜM
Kar, sözlerine şöyle devam etti: "Başta dediğim gibi Dobi Hasanın amcası vasıtasıyla Samsunspor devreye girdi ancak babam yeni vefat etmişti. Ben gidersem annem yalnız kalacaktı. Açıkçası gönülsüzdüm. İstemeye istemeye bu işe evet deyip Samsunsporlu oldum. Orada beni çok sevdiler, ben de onları çok sevdim. İlk yıl şampiyon olmamız beni biraz daha motive etti."
KÜME DÜŞÜNCE...
32 senedir Samsunda yaşadığına dikkat çeken Emin Kar, Trabzon ve Samsun arasındaki çekişmeye de parmak basarak, "Trabzona annemi, mahalle arkadaşlarımı ara ara görmeye gelirim. Eşim, çevrem Samsun'da. Samsunun büyük bir bölümü Trabzonlu insanlardan oluşuyor. Bu didişme, bu kaos niyedir anlamış değilim. Sadece bir söylem var, seneler önce yanlış hatırlamıyorsam Trabzonspor kendi evinde Göztepeye yenilmiş, Samsunspor kümeye düşmüş. Bu kırgınlıklar bundan geliyormuş" dedi.
BU KAVGA BİZE YAKIŞMAZ
İki kardeş şehir arasındaki kırgınlıkları gidermek için dönemin başkanları İsmail Uyanık ve Faruk Özakın çok çaba sarf ettiklerini dile getiren Kar, şunları söyledi: "Epey de yol almışlardı. Ancak bazı gruplar hala çatışma içerisinde. Bu çok yanlış ve üzücü. Bu devirde böyle şeyler olmamalı. Bu kavga ne bize ne diğer illerimizin insanlarına yakışır."
KARADENİZ GÜÇ BİRLİĞİNİ KURMALIYIZ
"Nedir alıp veremediğimiz? Bu kavga ne Samsuna ne Trabzona yarıyor. Sadece zararını görüyoruz" diyen Kar, "Bir an önce Karadeniz güç birliğini kurmalıyız. Dışarıya karşı buna mecburuz. Bizim kavgamız dışarıyı bize güldürüyor. Güçlü bir Doğu Karadeniz futbolu Türk futboluna yön verir. Her takımımız da 2 B'de değil, 1. Lig'de değil Süper Lig'de olur. Bu birlikteliği gerçekleştirmek için de her türlü çabayı sarf edeceğim. Bu taşın altına herkes elini koymak zorundadır. Bu tüm Doğu Karadeniz illerimiz için geçerlidir. Bu sorun tek bir veya iki ilimizin sorunu değildir" ifadelerini kullandı.
YENİLEN YENENİ TAKDİR ETMESİNİ BİLMELİ
Başkan Kar, sözlerine şöyle devam etti: "Birbirimizin maçlarına neden çiçekle gelip, neden çiçeklerle uğurlamayız? Bu demek değildir ki birbirimize yatalım. Sahada kıran kırana mücadele olacaktır. Doğrusu da budur. Yenen yenileni takdir etsin, uğurlasın, kavga etmesin. Bu konuda futbolculara, yöneticilere büyük görevler düşmektedir."
PROVOKATÖRLERİ ARAMIZA SOKMAYALIM
Futbolcuların, taraftarların provokatif hareketlerden kaçınmaları, yöneticilerin de verdikleri mesajlarda kışkırtıcı olmamaları gerektiğini vurgulayan başkan Kar, "Her iki taraf da 'biz komşuyuz, biz kardeşiz' dese kötü mü olur? Bu birliktelik olmasın diye araya girenler yok değil. Sağduyulu olup bu kışkırtıcı insanları aralarına sokmasınlar. Yapılan çirkinlik ne iki ilimizin insanına ne de spora yakışıyor. Hani futbol kardeşliktir, dostluktur diyoruz ama gereğini yapmıyoruz. Bana göre bu çekişme bir fındık kabuğunu doldurmaz, anlamsızdır" dedi.
ŞEHRİN TAKIMLA BÜTÜNLEŞMESİ LAZIM
SAMSUN SEVGİSİNİ AŞILAMALIYIZ
Başkan olduktan sonra her hafta 2-3 futbolcu ve teknik adamın okullara gidip panellere katıldıklarını ifade eden Emin Kar, "Bundan sonra ben de onlara katılacağım. Günümüzün genci o yıl kim şampiyon oluyorsa onu tutuyor. Belki haklıdırlar. Çünkü onlarla ilgilenen yok. Bu yüzden her çarşamba bu çocuklara hem forma, top ve krampon verip Samsunspor sevgisini aşılamaya çalışıyoruz" dedi.
YILDIZ OYUNCU NEDEN ÇIKMIYOR?
Tüm okulların bize niye gelmiyorsunuz demeye başladığını da vurgulayan Kar, "Bu çok sevindirici. Şehrin takımla bütünleşmesi lazım. Şehir ile takım arasına set çekmemek lazım. Bir de mahalle aralarındaki maçlar ve semt sahaları bitti. Onun için çalım atabilecek oyuncular kalmadı, yıldız oyuncular tükendi. Bu sahaların yerini futbol okulları aldı. Almasın demiyorum. Semt sahaları yapılıp çocuklar özgürce melekelerini kendi kendine geliştirmeliler" diye konuştu.
CANBERKLERİMİZİ ÇOĞALTMALIYIZ
"Trabzonspor da bir şekilde bunun çaresini bulmalıdır" diyen Kar, "Zira gereken alt yapıları var. Öze dönmek artık şart oldu. Bu, herkes için geçerli. Bakın, geçen yıl küme düşen Samsunsporda bir tane Samsunlu oyuncu yoktu. Bana göre bu işin can alıcı noktası budur. Bu yıl 13 tane oyuncu var kadromuzda. Canberklerimizi çoğaltıp Samsunsporu eski günlerine döndürmek için tüm gücümüzle çalışıyoruz" dedi.
TFF TEDBİR ALMAZSA DÜŞÜNÜRÜZ
KAN TER İÇİNDE KALIYORLAR
Alt kategoride oynanan maçlardan velilerin şikayeti üzerine sorulan soruya Kar, "Bu konuyu gündeme getirdiğiniz için size minnettarım. Bu soru belki de tüm röportajımızdan daha elzem. Çünkü bu konuda herkes gibi bizim de çok sıkıntılarımız var. 14-15-16-17 U takımlarının yanında bir de A2 takımımız var. Onu diğer takımlardan ayırıyorum. Yalnız diğerleri için ne demeli? Hele bir 99 grubu var ki yemin ederim karşı kaleye giderken ter kan içinde kalıyorlar. Nefes alacak güçleri kalmıyor. Neymiş efendim Avrupa da öyleymiş. Ancak Avrupa başka, burası başka" dedi.
VELİLER İSTEMİYOR
Kar, sözlerini şöyle sürdürdü: "Avrupanın şartlarını bize getirin, o zaman bu uygulamayı yapın. Bundan da vazgeçtim, hafta içi iki maç yapıyorlar. Bu çocukları tam 40 kişi aynı otobüse koyup Çanakkaleye, Bursaya ve diğer illere gönderiyoruz. Bunun mazotu var, yatağı var, yiyeceği var... Hadi ondan da vazgeçtim, birilerine rica edip karşılatıyoruz. En önemlisi bu çocukların okulları var. 18 kişilik takımımızın en az 10unu velileri bu yüzden göndermiyorlar."
İCRAYA KOYDURDULAR
İlgililere gerekli şikayetlerini bildirdiklerini, bunun sonucunda da bu maçları bire indirdiklerini söyleyen Kar, "Bizim tüm gelirlerimizde temlik var. Sadece yol konaklama adı altında 4 taksitle ayda 150 bin TL veriyorlar. Ancak bu konuda asıl şikayetim alt yapıya ayrılan ödeneklerimize bile icra koydurmuşlar. Biz bu takımlarımızı Çanakkaleye ve diğer illere nasıl göndereceğiz? Bu yıl TFF bir iyileştirme yapmazsa ona göre tedbir alacağız" dedi.
BAŞARI GELMİYORSA YANLIŞ TRANSFER POLİTİKASINDANDIR
Trabzonsporun şampiyon olduğu yıllarda kadrosu hep Trabzonlu oyunculardan kuruluydu" hatırlatması yapan Emin Kar, "Bugün bu sayı üçü geçmiyor. Bu yanlış. Başarının gelmemesini yabancı transfer politikalarına bağlıyorum. Her ne kadar bugün taraftarların istediği sonuçları alamıyorsa da Trabzonspor Türkiyenin dört büyük takımından biridir. Maçlarını seyrediyorum. Kısacası Trabzonspor, Trabzonspordur" dedi.
HER GENÇ GİBİ BENDE O FORMAYI GİYMEK İSTEDİM
Zamanında Trabzonspor'a transferinin gerçekleşmemesine çok üzüldüğünü dile getiren Emin Kar, "O yaşlarda bu çok normaldi. Her Trabzonlu genç gibi ben de Trabzonsporda oynamak istiyordum. Her Trabzonlu gencin hayali değil midir bu istek? Dedim ya nasip değilmiş. Sonradan 'Trabzona işim iyi ki de olmamış' dedim. Çünkü Samsunsporda futbolculuktan başkanlığa kadar geldim. Bu gurur verilecek bir olay. Başkan olmadan önce futbolculuk yıllarımda bir gün bu kulübe başkan olayım düşünmüyorum da değildi" diye konuştu.
BENİ 10 YIL ÇALIŞTIRSANIZ YARIM TANJU ÇOLAK YAPABİLİR MİSİNİZ?
FutbolcuNUN belli yaşlarda serbest bırakılması gerektiğini savunan Kar, "Beni 10 yıl çalıştırsanız yarım Tanju Çolak yapabilir misiniz? Her futbolcunun ayrı ayrı özellikleri vardır. Bana çalım at deseniz yapamam. Ama oyun bozup topu adam gibi arkadaşlarıma kazandırırım. Ali Kemal Denizci abiye adam kovala diyemezsiniz ama o çalımın kralını atar. Günümüzdeki imkanlar inanılmaz. Bir sporcunun ve futbolcunun şortundan formasına, ayakkabısından ısınmasına kadar her şey farklı. Bizim zamanımızda yirmi top vardı, sadece biri güzeldi. O topla oynayabilmek için kavga ederdik" dedi.
VOLKAN KONAK'I DİNLERİM MEZGİTE BAYILIRIM DOLMANIN DA HASTASIYIM
İYİ SALATA YAPARIM
Kar, "Ben kazadan sonra bir hayli duygusallaştım. Bu yüzden duygu yüklü parçaları çok seviyorum. Ama Karadeniz müziklerini, bilhassa Volkan Konakı çok sever ve dinlerim. Bu, Arabesk ve diğer parçaları hiç dinlemem anlamına gelmez" dedi. Kar, mutfakta da usta olduğunu söyledi: "Ben ve eşim evin dışında fazla yemek yemeyiz. Ailecek balığı çok severiz. Mezgitin hastasıyız. Evde balık yapılırken eşim salata yapmayı bana bırakır. Övünmek gibi olmasın ama iyi salata yaparım. Bunun dışında mutfakla işim olmaz."
SARI GÜL DE FAVORİM
Başkan Kar, sözlerine şöyle devam etti: "Salata yaparken şarkı mırıldanmak isterim ama benim sesim çok kötüdür. Azıcık iş olsa Volkan Konak'ın şarkılarından söylemeyi çok isterim. Balıkta mezgiti severiz dedim. Yemeklerden de asma yaprağından dolma olmazsa olmazımdır. Su böreğine bayılırım. Trabzona gelmeden bir gün önce annem bu yemekleri bana hazır eder. Sağ olsun sevdiğim her şeyi eksiksiz hazırlar. Onu çok seviyorum, ona minnettarım" dedi. Çiçekler içinde en çok sarı gülü sevdiğini dile getiren Kar, "Bu sevgim, eşimin sarı gülü sevdiğindendir" diye konuştu.