SON DAKİKA


Foto Galeri > Emekli maaşlarına düzenleme geliyor! Zam oranı için ilk tahmin geldi

Emekli maaşlarına düzenleme geliyor! Zam oranı için ilk tahmin geldi

29 Mart 2024 Cuma - 12:20

Emekli maaşlarına düzenleme geliyor! Zam oranı için ilk tahmin geldi

1 / 25 Emekli maaşlarına düzenleme geliyor! Zam oranı için ilk tahmin geldi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, 'Cumhurbaşkanımız bugün ifade etti. Temmuz ayında emekli aylıklarını tekrar masaya yatıracağız.' dedi. Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram, zam oranına ilişkin ilk tahmini yaptı.

2 / 25 Emekli maaşlarına düzenleme geliyor! Zam oranı için ilk tahmin geldi

"Türkiye Yüzyılı'nda Çalışma Hayatı Buluşmaları" çerçevesinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Çorum'da iş dünyasının temsilcileri ile bir araya geldi.Ticaret ve Sanayi Odası'nda gerçekleştirilen programda konuşan Bakan Işıkhan, emekli maaşlarının zammı memur emeklilerinde toplu sözleşmeye göre; SSK ve Bağkur için de enflasyona göre şekillendiğini hatırlatarak, "Biz, ihtiyaçlar ve imkanlar doğrultusunda çoğu zaman bu tutarların çok daha üzerinde emeklilerimiz için adımlar attık.

3 / 25 Emekli maaşlarına düzenleme geliyor! Zam oranı için ilk tahmin geldi

Denge ve disiplin içinde ekonomimizi güçlü bir şekilde yükselttikçe artan refahtan emeklimize daha fazla pay vermeye devam edeceğiz. Ayrıca; daha önce de söylediğimiz gibi, 3600 ek gösterge düzenlemesinin bütün memurları kapsayacak şekilde genişletilmesi yönünde düzenlemeyi hayata geçireceğiz.

4 / 25 Emekli maaşlarına düzenleme geliyor! Zam oranı için ilk tahmin geldi

Yine esnaflarımızın emeklilik için gerekli sigorta prim gün sayısındaki adaletsizliği gidereceğiz" diye konuştu.

5 / 25 Emekli maaşlarına düzenleme geliyor! Zam oranı için ilk tahmin geldi

Hiçbir zaman tutmayacakları sözü vermediklerini dile getiren Bakan Işıkhan, "Bu, başkalarının milleti kandırma taktiği, bizim değil. Biz ne dediysek bugüne kadar yaptık, bundan sonra da adım adım yapmaya devam edeceğiz.

6 / 25 Emekli maaşlarına düzenleme geliyor! Zam oranı için ilk tahmin geldi

Son 5 yılda yaşadığımız bunca afete ve felakete rağmen, vatandaşlarımızı asla mağdur etmeden hizmetlerimize kesintisiz devam edebiliyoruz" ifadelerini kullandı.

7 / 25 Emekli maaşlarına düzenleme geliyor! Zam oranı için ilk tahmin geldi

Bakan Işıkhan, "Geçtiğimiz günlerde 2023 yılı işgücü verileri açıklandı. 2023 yılında işsizlik oranı 1 puanlık azalışla yüzde 9,4 seviyesine geriledi.

8 / 25 Emekli maaşlarına düzenleme geliyor! Zam oranı için ilk tahmin geldi

İşsizlik oranları son 10 yılın, istihdam oranları son 21 yılın en iyi seviyelerine çıktı. Ayrıca; 2023 yılında Türkiye ekonomisi yüzde 4,5 büyüme ile AB ülkeleri arasında en çok büyüyen ülke oldu.

9 / 25 Emekli maaşlarına düzenleme geliyor! Zam oranı için ilk tahmin geldi

Milli gelirimiz 1 trilyon doları, Kişi başına Milli Gelirimiz de 13 bin 110 doları aşarak tarihimizin en yüksek düzeyini gördü. Bu veriler gösteriyor ki; pandemiye rağmen, bölgemizdeki savaşlara rağmen, geçtiğimiz yıl yaşadığımız asrın felaketine rağmen, doğru yoldayız" şeklinde konuştu.

10 / 25 Emekli maaşlarına düzenleme geliyor! Zam oranı için ilk tahmin geldi

EMEKLİ MAAŞLARINA YENİ DÜZENLEMEEmeklilere yönelik olarak başlatılan banka promosyonları ile ilgili de açıklamada bulunan Bakan Işıkhan, "Biliyorsunuz geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, emeklilerimize yönelik olarak başlattığımız promosyon ödemesi uygulamasının kamu bankalarında 2 katına çıkarılarak 8 ile 12 bin lira arasında olacağını duyurmuştu.

11 / 25 Emekli maaşlarına düzenleme geliyor! Zam oranı için ilk tahmin geldi

Bunun dışında ölüm aylığı hak sahiplerine de 5 bin lira promosyon duyurusunu yapmıştık. Bu hafta pazartesi gününden itibaren de promosyonlar için başvurular alınmıştı.

12 / 25 Emekli maaşlarına düzenleme geliyor! Zam oranı için ilk tahmin geldi

Bugün itibariyle kamu bankalarımız emeklilerimize promosyon ödemelerini yapmaya başladılar. Tüm emeklilerimize hayırlı uğurlu olsun. Bununla birlikte, Kamu bankaları haricinde diğer bankalarla da protokol imzalama sürecini tamamladık. Özel bankalar da, kamu bankaları tutarları asgari olmak üzere promosyon miktarlarını güncelleyecekler. Biz, sağlam politikalarla emeklilerimize mümkün olan en iyi hizmeti vermeye gayret ediyoruz.

13 / 25 Emekli maaşlarına düzenleme geliyor! Zam oranı için ilk tahmin geldi

2002 yılında iktidara geldiğimizde, iflas noktasına gelmiş bir sosyal güvenlik ve sağlık sistemi devralmıştık. Bunu en iyi kıymetli emeklilerimiz hatırlar. Attığımız adımlarla, sürdürülebilir bir sosyal güvenlik sistemi inşa ettik.

14 / 25 Emekli maaşlarına düzenleme geliyor! Zam oranı için ilk tahmin geldi

Sağlık sigortası kapsamında, ilaca ve tedaviye erişim noktasında dünyanın en ileri ülkelerinden biri haline geldik" dedi.

15 / 25 Emekli maaşlarına düzenleme geliyor! Zam oranı için ilk tahmin geldi

ZAM ORANI İÇİN İLK TAHMİN GELDİ!Milliyet'in haberine göre konuyla ilgili tüm merak edilenleri yanıtlayan Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram, şu ifadeleri kullandı:

16 / 25 Emekli maaşlarına düzenleme geliyor! Zam oranı için ilk tahmin geldi

“Cumhurbaşkanı Erdoğan emeklilere ilişkin temmuz ayında yeni bir düzenleme yapılacağından bahsetti. Bu düzenleme ilk 6 ayın enflasyonu şeklinde olacaktır.

17 / 25 Emekli maaşlarına düzenleme geliyor! Zam oranı için ilk tahmin geldi

Son dönemde yapılan artışlarda hep enflasyonun üzerinde artışlar yapıldı. Bu dönemde de en az enflasyon oranı kadar artış olacak ve bunun üzerine refah payı artışı olacaktır.

18 / 25 Emekli maaşlarına düzenleme geliyor! Zam oranı için ilk tahmin geldi

EMEKLİYE ZAM ORANI NE OLACAK?İlk 6 ayın enflasyon beklentisi yüzde 20 ile 25’ler seviyesinde. Enflasyon oranına ilave zam ile birlikte yüzde 30’lara yakın bir artış söz konusu olabilir. Yapılan artışlar önceki dönem enflasyonunu yansıtıyor. Önümüzdeki dönemin enflasyonunu karşılayan bir artış değil. Sene sonunda enflasyon hızlı bir şekilde düşüşe girecek. Sene sonu enflasyon oranının düşük çıkması bekleniyor.

19 / 25 Emekli maaşlarına düzenleme geliyor! Zam oranı için ilk tahmin geldi

Bundan dolayı ilk 6 ayın enflasyonu yüzde 20-25 arasına gelmiş olsa dahi daha yüksek bir artışla emeklilerimize ciddi bir maaş artışı yapılacaktır.

20 / 25 Emekli maaşlarına düzenleme geliyor! Zam oranı için ilk tahmin geldi

EMEKLİ MAAŞIN ZAM ENFLASYONUN ÜZERİNDE Mİ OLACAK?Emeklilere ve memurlara mutlak suretle 6 ayda bir zam yapılıyor. Tabi asgari ücretliye yılda bir artış oluyor. Memur ve emeklilere maaş artışı yapılmışken asgari ücretliye de bir zam gündeme gelebilir.

21 / 25 Emekli maaşlarına düzenleme geliyor! Zam oranı için ilk tahmin geldi

Emeklilere temmuz ayında yapılacak artışın refah payı ilavesi şeklinde olmasını bekliyorum.

22 / 25 Emekli maaşlarına düzenleme geliyor! Zam oranı için ilk tahmin geldi

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞINA TEMMUZ ÖNCESİ ZAM BEKLENİYOR MU?En düşük emekli maaşı ile ilgili temmuz öncesi bir zam beklentisi vardı. Ancak bu beklenti banka promosyonlarına yapılan zam ile birlikte karşılandı diyebiliriz.

23 / 25 Emekli maaşlarına düzenleme geliyor! Zam oranı için ilk tahmin geldi

Ayrıca bazı alanlarda emeklilere indirimler de söz konusu olacak. Bu da emeklilere ekstra alım gücü olarak yansıyacaktır.

24 / 25 Emekli maaşlarına düzenleme geliyor! Zam oranı için ilk tahmin geldi

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI TEMMUZDA NE OLACAK?En düşük emekli maaşına ilişkin temmuz ayı beklentim 15 bin TL düzeyinde. Normal şartlarda önceki dönemde en düşük emekli maaşının daha yüksek olmasını bekliyorduk.

25 / 25 Emekli maaşlarına düzenleme geliyor! Zam oranı için ilk tahmin geldi

Asgari ücret ile arasındaki makas açıldı. Temmuzda en az 15 bin TL seviyesine gelirse emeklilerin hakkı korunmuş olur diyebiliriz.”

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap