SON DAKİKA

Foto Galeri > Gizemli Hepatit hastalığı belirtileri neler ilk çocuk ölümü gerçekleşti DSÖ alarma geçti

Gizemli Hepatit hastalığı belirtileri neler ilk çocuk ölümü gerçekleşti DSÖ alarma geçti

26 Nisan 2022 Salı - 15:23

Gizemli Hepatit hastalığı belirtileri neler ilk çocuk ölümü gerçekleşti DSÖ alarma geçti

1 / 10 Gizemli Hepatit hastalığı belirtileri neler ilk çocuk ölümü gerçekleşti DSÖ alarma geçti

DSÖ, bazı hepatit vakalarında COVID-19'un da tespit edildiğini fakat hepatit vakalarının COVID-19'la bağlantısının netleşmesi için vakaların genetik nitelendirmeye gitmesi gerektiğini açıkladı. COVID-19, henüz adı konulmadan önce "gizemli bir akciğer rahatsızlığı" olarak tanımlanıyordu.

2 / 10 Gizemli Hepatit hastalığı belirtileri neler ilk çocuk ölümü gerçekleşti DSÖ alarma geçti

Covid-19'dan sonra ikinci küresel salgın şüphesiHastalığın "gizemli" veya "nedeni belirsiz" olarak tanımlanması, akıllara COVID-19 virüsünü getirirken yeni bir "küresel salgın" ihtimalini gündeme taşıdı.

3 / 10 Gizemli Hepatit hastalığı belirtileri neler ilk çocuk ölümü gerçekleşti DSÖ alarma geçti

Gizemli Hepatit vakalarıDSÖ, 16 Nisan'daki yazılı açıklamasında, İngiltere'de 74 çocukta sebebi belirlenemeyen hepatit virüsü tespit edildiğini duyurmuştu. Virüsün tespit edildiği çocuklarda son bir aydır sarılık, ishal, kusma ve karın ağrısı gibi belirtilerin görüldüğü, bazı vakaların ise ağır karaciğer iltihabı geçirerek karaciğer nakliyle tedavi edildiği bildirilmişti. Vakalardan birinin hepatit taşıyan biri veya birkaç kişiyle teması nedeniyle oluştuğu, diğer vakaların virüsü nereden aldığının bilinmediği kaydedilmişti.

4 / 10 Gizemli Hepatit hastalığı belirtileri neler ilk çocuk ölümü gerçekleşti DSÖ alarma geçti

Covid-19 ile bağlantı ihtimali incelenmeliVirüsün nasıl bulaştığına ilişkin somut bir sonuca varılmazken uluslararası seyahatlerin gizemli hepatit enfeksiyonuna neden olduğuna dair bir bulgu elde edilmedi. Hepatit vakalarının adenovirüs ve COVID-19 ile bağlantılı olma ihtimalinin ise daha fazla incelenmesi gerektiği, özellikle bu vakaların COVID-19'un yan etkisi olduğu varsayımlarının henüz bilimsel bir karşılık bulmadığı vurgulandı. DSÖ üyesi ülkelere, gizemli hepatit vakalarına işaret eden belirtileri tanımlama, araştırma ve Örgüte rapor etme tavsiyesi yinelendi.

5 / 10 Gizemli Hepatit hastalığı belirtileri neler ilk çocuk ölümü gerçekleşti DSÖ alarma geçti

1 çocuk gizemli hepatit nedeniyle öldüÖrgütten yapılan yazılı açıklamada, şimdiye kadar 11 ülkede görülen en az 169 hepatit vakasından bir kişinin virüs nedeniyle yaşamını yitirdiği bilgisi paylaşıldı. DSÖ Avrupa Bölgesi'nin Yüksek Patojen Tehditleri Ekibi Üyesi Richard Pebody, ABD'de yayın yapan sağlık haber sitesi Stat'a verdiği demeçte, hepatit vakalarının yüksek olmamasına rağmen kötü sonuçlar doğurduğunu belirtti. Pebody, gizemli hepatit vakalarından yeni bir salgın çıkıp çıkmayacağının henüz netleşmediğini vurgulayarak, "DSÖ üyesi ülkelerin incelemede bulunması iyi olur." dedi.

6 / 10 Gizemli Hepatit hastalığı belirtileri neler ilk çocuk ölümü gerçekleşti DSÖ alarma geçti

Vakaların 74'ünde ise üst solunum yolunu etkileyen adenovirüs bulunduğu, 20 vakada COVID-19 görüldüğü ve 19 vakada hem adenovirüs hem COVID-19'a rastlandığı açıklandı. Bilinen hepatit virüsleri olan hepatit A, B, C, D ve E'ye ise vakaların hiçbirinde rastlanmadı.

7 / 10 Gizemli Hepatit hastalığı belirtileri neler ilk çocuk ölümü gerçekleşti DSÖ alarma geçti

17 çocuğa karaciğer nakli yapıldıHepatit virüsünün genellikle 1 ay ile 16 yaş aralığındakilerde görüldüğü, virüsün şiddetli etkileri nedeniyle bugüne kadar 17 çocuğa karaciğer nakli yapıldığı kaydedildi. Virüsün genel belirtilerinin karın ağrısı, ishal ve kusma olduğu, çoğu vakada yüksek ateş görülmediği bilgisi paylaşıldı.

8 / 10 Gizemli Hepatit hastalığı belirtileri neler ilk çocuk ölümü gerçekleşti DSÖ alarma geçti

Bugüne kadar 11 ülkeden nedeni bilinmeyen şiddetli hepatit virüsünün belirtilerine uyan vakalar rapor edilirken İngiltere'de 114, İspanya'da 13, İsrail'de 12, ABD'de 9, Danimarka'da 6, İrlanda'da 2, Hollanda ve İtalya'da 4'er, Norveç ile Fransa'da 2'şer ve Belçika'da 1 kişiye virüsün bulaştığı aktarıldı. İrlanda'da 2'den fazla vaka olabilme ihtimalinden ötürü toplam vaka sayısı "en az 169" olarak açıklandı.

9 / 10 Gizemli Hepatit hastalığı belirtileri neler ilk çocuk ölümü gerçekleşti DSÖ alarma geçti

Dünya Sağlık Örgütü, Avrupa ve ABD'de en az 169 "gizemli hepatit" vakasının tespit edildiğini duyurdu. Hastalığın "gizemli" veya "nedeni belirsiz" olarak tanımlanması, yeni bir "küresel salgın" ihtimalini gündeme getirdi. DSÖ 1 çocuğun hayatını kaybettiğini açıkladı. Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) sitesinden yapılan açıklamada, COVID-19 ile bağlantılı olduğu öne sürülen ve yeni "küresel salgın" şüphesiyle bakılan hepatit vakalarına dair son veriler paylaşıldı.

10 / 10 Gizemli Hepatit hastalığı belirtileri neler ilk çocuk ölümü gerçekleşti DSÖ alarma geçti

DÜNYA koronavirüs salgınında rahat bir nefes almışken, yeni salgın paniği baladı. "Gizemli Hepatit' hızla yayılmaya ve can almaya başladı. DSÖ, Covid-19 ilk çıktığı zamanda kullandığı tabiri bu kez Gizemli Hepatit için kullandı: "gizemli hastalık..."

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap