SON DAKİKA


Foto Galeri > Okullarda yeni dönem: Milyonlarca öğrenciyi rahatlatacak kararlar!

Okullarda yeni dönem: Milyonlarca öğrenciyi rahatlatacak kararlar!

01 Nisan 2024 Pazartesi - 11:54

Okullarda yeni dönem: Milyonlarca öğrenciyi rahatlatacak kararlar!

1 / 21 Okullarda yeni dönem: Milyonlarca öğrenciyi rahatlatacak kararlar!

​Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

2 / 21 Okullarda yeni dönem: Milyonlarca öğrenciyi rahatlatacak kararlar!

TENEFÜÜSLERDEN BİRİ 20 DAKİKA OLACAKMilli Eğitim Bakanlığı (MEB) Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle, öğrencilerin beslenmelerini rahat yapabilmeleri için okullarda teneffüslerden birinin en az 20 dakika olması sağlanacak.

4 / 21 Okullarda yeni dönem: Milyonlarca öğrenciyi rahatlatacak kararlar!

Öğretmenlerin haftalık ders programları yapılırken engelli öğretmenlerin, bakmakla yükümlü olduğu engelli yakını olan öğretmenlerin ve 36 ayını doldurmamış çocuğu olan öğretmenlerin durumlarının dikkate alınması sağlandı.

5 / 21 Okullarda yeni dönem: Milyonlarca öğrenciyi rahatlatacak kararlar!

NAKİL KONUSUNA KOLAYLIK GETİRİLDİ2024-2025 eğitim ve öğretim yılından itibaren öğrencilerin şubelere dağılımının dengeli olması için bu işlemler e-Okul sistemi üzerinden otomatik yapılacak. Ayrıca şubeleri okutacak öğretmenlerin belirlenmesi de bu sistem üzerinden gerçekleştirilecek.

6 / 21 Okullarda yeni dönem: Milyonlarca öğrenciyi rahatlatacak kararlar!

Düzenleme öncesinde sadece anne ve babası çalışan çocuklara nakil konusunda kolaylık sağlanıyorken yapılan değişiklik ile yetim ve öksüz çocuklar, ailesinde ağır engelli bulunan çocuklar için de nakil konusunda kolaylık getirildi.

7 / 21 Okullarda yeni dönem: Milyonlarca öğrenciyi rahatlatacak kararlar!

OKULA DEVAMSIZLIKYapılan düzenlemeyle okula gelmeyen, bir derse girdiği halde bir veya daha fazla derse özürsüz olarak girmeyen öğrencinin durumu velisine bildirilecek. Devamsızlığın 5'inci, 10'uncu ve 15'inci günlerinde bildirim yapılacak.OKULA DEVAMSIZLIKYapılan düzenlemeyle okula gelmeyen, bir derse girdiği halde bir veya daha fazla derse özürsüz olarak girmeyen öğrencinin durumu velisine bildirilecek. Devamsızlığın 5'inci, 10'uncu ve 15'inci günlerinde bildirim yapılacak.

8 / 21 Okullarda yeni dönem: Milyonlarca öğrenciyi rahatlatacak kararlar!

Kontrol kayıtlı sürekli tedaviyi ya da organ naklini gerektiren hastalığı bulunanlar, tam zamanlı kaynaştırma/bütünleştirme yoluyla eğitimlerine devam eden özel eğitim ihtiyacı olan öğrenciler ve sosyal hizmet, emniyet ve asayiş birimlerinin resmi raporları doğrultusunda koruma ve bakım altına alınan öğrenciler için devamsızlığın 30'uncu gününde de bildirim sağlanacak.

9 / 21 Okullarda yeni dönem: Milyonlarca öğrenciyi rahatlatacak kararlar!

Eğitime erişim için mevsimlik tarım işçilerine sorumlulukÖğrencinin üstün yararı doğrultusunda eğitime erişiminin sağlanması için mevsimlik tarım işçileri ile göçer ve yarı göçer ailelere, çalışmak üzere gidecekleri yerleri çocuklarının kayıtlı olduğu okullarına bildirmesi, çocuklarını gittikleri yerlerdeki okullara kaydettirmesi ve çocuklarının okula devamını sağlamaları konusunda sorumluluk verildi.

10 / 21 Okullarda yeni dönem: Milyonlarca öğrenciyi rahatlatacak kararlar!

Zorunlu ilköğretim çağı dışına çıkan ilkokul öğrencilerinin takiplerinin yapılabilmesi, eğitim öğretime devamları ve okuma yazma seviye tespit sınavlarına girmeleri için halk eğitimi merkezine yönlendirilmesi sağlandı.

11 / 21 Okullarda yeni dönem: Milyonlarca öğrenciyi rahatlatacak kararlar!

Okul öncesi eğitim ve ilkokullarda öğrencilerin gelişim düzeyleri, öğretmen rehberliğinde gerçekleştirilen bireysel ve grupla yapılan etkinliklere katılım gözlem formları, oyun temelli değerlendirmeler ve verilen görevleri yerine getirme amaçlı ölçme değerlendirme araçları ile yapılacağından ilkokul 4'üncü sınıflarda puanla değerlendirme kaldırıldı.

12 / 21 Okullarda yeni dönem: Milyonlarca öğrenciyi rahatlatacak kararlar!

YETERLİ ÖLÇÜTÜ EKLENDİAyrıca, ilkokullarda öğrenci gelişim düzeylerinin ayrıntılı değerlendirilebilmesi için ölçüt sayısı arttırılarak "yeterli" ölçütü eklendi.

13 / 21 Okullarda yeni dönem: Milyonlarca öğrenciyi rahatlatacak kararlar!

14 / 21 Okullarda yeni dönem: Milyonlarca öğrenciyi rahatlatacak kararlar!

16 / 21 Okullarda yeni dönem: Milyonlarca öğrenciyi rahatlatacak kararlar!

17 / 21 Okullarda yeni dönem: Milyonlarca öğrenciyi rahatlatacak kararlar!

19 / 21 Okullarda yeni dönem: Milyonlarca öğrenciyi rahatlatacak kararlar!

20 / 21 Okullarda yeni dönem: Milyonlarca öğrenciyi rahatlatacak kararlar!

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap