Ulusal Fındık Konseyi (UFK) ve Ordu Ticaret Borsası Başkanı Nejdet Gürsoy, 3 yıldır uygulananAlan Bazlı Fındık Destek Ödemelerinin devam etmesi gere
Nejdet Gürsoy, yaptığı açıklamada 2009-2011 dönemi süresince 14 ilde yaklaşık 340 bin fındık üreticisine ödenen dekara 150 TL destek ödemelerinin hasat öncesi üreticinin finansman ihtiyacını karşılayarak yeni ürün sezonuna borçsuz girmesini sağladığını, ayrıca serbest piyasa koşullarında üreticilerin ürünlerini kısa sürede satması zorunluluğunu engellediğini belirtti.
DESTEK OLMAZSA BU YIL FINDIK ZOR GEÇER
Ancak Alan Bazlı Gelir Desteğinin uygulamada olduğu 3 yıllık dönem içerisinde rekolte fazlalığı yaşanmadığı için serbest piyasa şartları tam olarak test edilemediğini belirten Gürsoy, bu yıl 700 bin ton gibi bir rekolte beklentisi olduğunu vurgulayarak üreticinin zor bir yıl geçireceğine dikkat çekti. Gürsoy, Maalesef basta lisanslı depoculuk sisteminin bu yıl da faaliyete geçirilmemesi, sezona girerken karanfil sayımından sonra yüksek bir rekolte beklentisinin artmasına rağmen hiç bir stratejinin oluşturulmaması, bu yılın zor bir fındık sezonu olacağının sinyallerini vermiştir diye konuştu.
ASIL SINAV ŞİMDİ
Böyle bir ortamda üreticinin çok sıkıntılı bir süreç yaşayabileceğine de dikkat çeken Gürsoy, 3 yıldır uygulanan Alan Bazlı Gelir Desteği uygulamasının bu yılda devam etmesi gerektiğini ifade ederek, Hiç olmazsa böyle bir sezonda üreticiye kesinlikle destek verilmesi ve en azından oluşması muhtemel düşük fiyat tablosu karşısında üretici kesinlikle desteklenmelidir. Bu destek geçmişte uygulanan Alan Bazlı Gelir Desteğinin devam etmesiyle mümkündür. Çünkü geçmişte uygulanan bu destek özellikle üreticiye ekonomik olarak ayrı bir güç kaynağı olmuştur. İlk defa böyle rekoltenin bol olduğu senede sınav verecek olan müdahalesiz serbest piyasa alımlarında üreticinin elini güçlendiren Alan Bazlı Gelir Desteğinin çok ama çok önemli olduğunu yetkililerin unutmaması gerekir şeklinde konuştu.