Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık, limandaki Alman Ordusunun Albayı Michael Sinn ve beraberindeki Albay Frank Wolteri makamında kabul etti.
Trabzondaki görev süresi dolan Alman Komutan Albay Michael Sinn, Vali Kızılcıkı ziyaret etti. Ziyarete Albay Sinnden görevi devralan Deniz Albay Frank Wolterde katıldı.
Trabzona veda eden Albay Sinne yeni hayatında başarılar dileyen Vali Kızılcık, Burada kalmış olduğunuz 3 aylık süre zarfında Türkiyeden ve Trabzondan memnun kaldığınızı ümit ediyorum dedi.
Alman komutanın, Biz Trabzonda çok büyük ilgi ve güzel bir misafirperverlik gördük demesi üzerine Vali Kızılcık, Bahsettiğiniz misafirperverliği, kadirşinaslığı inşallah Almanyaya döndüğünüzde Türkiye ile ilgili bir konu olduğunda her zaman hatırlarsınız dedi.
Vali Kızılcık konuşmasını şöyle sürdürdü; Biz büyük bir medeniyetin temsilcileri olarak dünyada huzurun, barışın ve kardeşliğin hüküm sürmesini istiyoruz. Özellikle Avrupanın dünya barışında önemli bir rolünün olduğunu düşünüyoruz. Gelişen pazar olarak değerlendirilen ve nüfusları birbirine yakın olan Türkiye ve Almanyanın insanlığın barışı için birlikte çalışacaklarına olan inancım tamdır. Önemli bir adım olan son bölgesel politikalar başlığının Avrupa Birliği ile açılışında gösterdikleri katkılardan dolayı teşekkür ediyorum. Bunun 2030 ve 2040larda dünyada daha etkili bir Avrupanın oluşmasına atılmış bir adım olarak görüyoruz. Bu birlikteliği zaten yaklaşık 2,5 milyon Türk kökenli Alman vatandaşı veya Almanyada çalışan vatandaşlarımız ile kurmuş durumdayız. Burada yürüttüğünüz çalışmaları da bu işbirliğinin ve dostluğun bir göstergesi olarak değerlendiriyoruz dedi.
Alman Komutan Albay Michael Sinn de, Yaklaşık 3,5 ay Trabzonda kaldım. Bizimle yaptığınız işbirliğinden dolayı sizlere ve misafirperverliklerinden dolayı da Trabzon halkına teşekkür ediyorum. Burada birçok insan tanıdık. İnsanların bize gösterdiği misafirperverlik ve güler yüzden çok etkilendik. İnsanlar bize misafirperver bir biçimde yaklaştılar ve yaptığımız işten dolayı teşekkür ettiler. Görev sürem dolsa da tekrar buraya gelmeyi çok istiyorum. Buradan giderken kalbinde Trabzonun bir parçasını götüreceğim diye konuştu.
Görevi Albay Sinnden devralacak olan Deniz Albay Frank Wolter ise, Trabzona birkaç gün önce geldiğini belirterek, Sizinle tanışmaktan dolayı çok memnunum. Trabzonda gördüğüm ilgi beni çok etkiledi. Bir komutan giderken biri geliyor. Devir teslim töreni birkaç gün içinde gerçekleşecek. Sizinle çalışmaktan son derece memnun olacağım dedi.
Görevden ayrılan komutana Trabzonu unutmaması için gümüş telkariden yapılmış kahve fincan takımı hediye eden Vali Kızılcık, Bir acı kahvenin kırk yıl hatırı vardır sözünü hatırlatarak, Alman komutandan Türkiyeyi ve Trabzonu her zaman hatırlamasını istedi.