Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık, Slovenya Ankara Büyükelçisi Milan Jazbeci makamında kabul etti.
Kabulde Slovenya Trabzon Fahri Konsolosu Ahmet Erdoğdu da hazır bulundu. Ziyaretin iki dost ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine vesile olacağını ifade eden Vali Kızılcık, Slovenya Ankara Büyükelçisi ve Fahri konsolosun ziyaretleri bizleri memnun etmiştir. Ziyaretin iki dost ülke arasındaki ilişkileri geliştireceğine inanıyorum. Özellikle ticaret alanında ve diğer alanlarda daha fazla işbirliği yapacağımıza inancım tamdır dedi.
Slovenya Ankara Büyükelçisi Milan Jazbec ise, burada olmaktan son derece memnun olduklarını belirterek, Trabzonla birlikte Türkiyede toplam 7 tane fahri konsolosluklarının olduğunu söyledi. Büyükelçi Jazbec, Trabzon Fahri Konsolosu Ahmet Erdoğdunun Slovenya ile kağıt sanayinde iş birliği, ticaret yaptığını söyleyerek, İki ülke arasındaki var olan ticari ilişkileri daha da geliştirmek arzusundayız dedi.
İki ülke arasında var olan 500 milyon dolar civarındaki ticaret hacmini çok düşük bulduklarını belirten Büyükelçi Jazbec, Bunu geliştirmek için geçtiğimiz yıllarda Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, Başbakanı ve Meclis Başkanı ülkemizi ziyaret etti. Aynı şekilde kendi ülkemizin Cumhurbaşkanı ve Başbakanı da Türkiyeyi ziyaret ederek ilişkilerimizin üst noktalara çıkarılması için adım attılar. İki ülke arasındaki ilişkilerin bundan sonra hem sosyal, hem kültürel, hem de ticari ve diplomatik anlamda geliştirmesi için yoğun bir gayret gösteriyoruz diye konuştu.
Görüşmelerin ardından büyükelçi Jazbec, kendi kaleme aldığı kitabı Vali Kızılcıka hediye ederken, Kızılcık da, büyükelçiye Trabzona özgü gümüş telkari işlemeli kahve fincan takımı hediye etti.