Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık, Kolombiya milli takımının U20 Dünya Kupası maçında yer alması münasebetiyle Trabzonda bulunan Kolombiya Ankara Büy
Beraberinde eşi ile birlikte Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcıkı ziyaret eden Fernando Panesso, Vali Kızılcıkla futbol sohbeti yaparken Trabzonu çok beğendiğini söyledi.
Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık da ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirirken büyükelçinin konuşmasını tercüme etti.
Vali Kızılcık, Kendilerine Trabzonda görmekten duyduğumuz memnuniyeti belirtmek istiyorum. U20 Dünya Kupası maçı dolayısıyla burada bulunuyorlar. Kendileri 19 aydır Ankarada görev yapıyor. Bu vesileyle ülkemizin çok değişik yerlerine gittiler ancak Karadenize ilk kez geldiler. Bu bölgeyi çok beğendiler. Bu tür turnuvalar sayesinde birbirimizi tanıyor ve ilişkilerimizi güçlendirme fırsatı buluyoruz dedi.
Kolombiya Ankara Büyükelçisi Fernando Panesso, Rizede bu akşam Türk Milli takımıyla karşılaşacaklarını ifade ederek Trabzonu yeşiliyle, mavisiyle çok beğendiğini, Sümela Manastırına gittiğini kaydetti.
Fernando Panesso, gazetecilerin Kolombiya takımının performansını nasıl buluyorsunuz sorusuna Güney Amerika Şampiyonu olması çok büyük bir başarı ama buradaki performansı biraz düşük. Nedenini bilmiyorum. Daha iyi olacağını düşünüyorum diye cevap verdi.
Türkiyenin futbol yoluyla Kolombiyada popüler bir ülke olduğunu belirten büyükelçi, Türk takımlarının özellikle Galatasarayın Kolombiyada çok ciddi taraftarı var. Trabzonsporda bir dönem top koşturan Teofilo Gutierrez işlerin iyi gitmemesi nedeniyle oynayamadı ancak Teofilo şu an milli takımda oynuyor. 15 gün önce gol de attı. Brezilyadan sonra ikinciyiz. Dünya kupasına gitme şansımız da var. Kolombiyada Türkiyedeki 4 büyük takım tanınmaktadır dedi.
Osmanlının dağılmasının ardından Suriye ve Lübnan tarafından çok sayıda insanın Kolombiya tarafına göç ettiğini belirten büyükelçi, Fernando Panesso, Türk pasaportuyla göç ettikleri için onlara Türkler diye hitap ettiklerini söyledi.
Büyükelçi, Fernando Panesso İki ülke arasında vizesiz giriş çıkış anlaşma var. Bu nedenle çok sayına Kolombiyalı Türkiyeye geliyor, Türkiyeden de Kolombiyaya çok sayıda turistik aktivite var. Bundan önce neredeyse yok denecek kadar azdı. Biz her zaman Türkiyeyi mükemmel bir ülke olarak tanıtıyoruz. En iyi tanıtma yöntemi de bizzat görerek tecrübe ederek yapıyoruz. Yaşadıkları güzellikleri çevresine anlatarak ilişkilerimizin geliştirilmesine vesile oluyorlar dedi.
Görüşme sonrasında Kolombiya Büyükelçisi Vali Kızılcıka kahve ve ülkesini tanıtan kitap hediye ederken, Vali Kızılcık ise, büyükelçiye gümüş telkari işlemeli kahve fincan takımı hediye etti.