SON DAKİKA
SON DAKİKA


Tehlikenin Farkında Mısınız?
14.09.2023

Son zamanlarda herkes toplumsal yozlaşmadan, ahlaki çöküntüden, değerlerimizin sarsıldığından sıkça şikâyet ediyor ve bunda öncelikle televizyon kanallarını sorumlu tutuyor...

Özellikle son yıllarda televizyon kanallarının geldiği nokta ciddi manada düşündürücü...

Çocukluğu 90’lı yıllarda geçenler bilir ki, o dönem yayımlanan programlar ve dizilerle şimdikiler arasındaki fark bariz şekilde ortada.

İlk aklıma gelenlerden örnek vermek gerekirse; Süper Baba, Bir Demet Tiyatro, 7 Numara, Sıdıka, Susam Sokağı gibi programlarla büyüyen bir nesil olarak şimdi karşılaştığımız manzara gerçekten düşündürücü!

Evlerimizde TV her zaman vardı... Sorun son yıllarda insanlara dayatılan yayın akışları... Şöyle de bir gerçek var ki herkes bu dizilerden ve programlardan şikâyet ediyorsa, bunları kim izliyor?

Ortada bir suç varsa bu sadece TV’lerin mi yoksa arz talep meselesi mi? Öncelikle samimi olarak bu sorulara cevap vermemiz gerekiyor.

Uzun yıllar devam eden evlilik programları tepkiler üzerine kaldırılınca, daha beter formatlarla karşı karşıya kaldık. Çocuk kimden, kim kimden boşanmış, kişi kaç evlilik yapmış, erkek ya da kadın sevgilisiyle stüdyoda, eşleri telefon hattında.

Onlar bitiyor yemek programı adı altında herkes birbirine istediği hakareti rahatça edebiliyor…

Reyting uğruna saygı kavramı yerlerde sürünüyor.

Bir gerçek de var ki bu programlara maruz kalmamak için televizyonu hiç açmamanız gerekiyor. Sadece birinde değil her kanalda aynı tarz programlarla insanların hayatları adeta masaya yatırılıyor.

Belli ki evde yapacak hiçbir şeyi olmayan insanlar mecburen kendilerine dayatılan bu programlardan birini seçmek zorunda kalıyor.

Kısacası medya eli ile adeta ahlaki yozlaşma yaşanıyor.

Öte yandan kadına yönelik şiddeti ya da gençleri mafya gibi davranmaya özendiren dizileri de unutmamak gerekiyor.

Peki, ekranları en çok işgal eden kanalların neredeyse hepsi bu durumdayken RTÜK ne yapıyor?

RTÜK üyeleri herhalde sadece akşamları siyaset ve haber programları izliyor.

Çünkü cezalar genelde bu kısımlarda uygulanıyor!

İnsanların tercih ettiği ve parasını vererek izlediği dijital platformlardan önce herkesin izlemesine açık olan kanallara bir an önce düzenleme getirilmeli.

Çocuklar ve yetişmekte olan gençler, aile bireyleri izlediği için ister istemez bu programlara maruz kalıyor ve ne yazık ki olumsuz etkileniyor.

Kısacası günümüzde birçok değerimiz, adeta reyting canavarına yem ediliyor.

Küçücük çocuklar ve gençler, erken yaşta şiddet ve cinsellik kavramları ile tanıştırılıyor.

Önce medya sonra da bu programlara reyting kazandıranlar aynaya bakmalı!

Çocuklarımız ve gençlerimiz için bu duruma dur demenin vakti geldi de geçiyor.

Tehlikenin farkına varalım!

Yarın geç olmasın…

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap