SON DAKİKA
SON DAKİKA


Milletle oyun olmaz!
3.04.2024

31 Mart 2024 Yerel Seçimlerinde AK Parti, ülke genelinde olduğu gibi Doğu Karadeniz’de de kan kaybetti. Trabzon’un merkez ilçesi Ortahisar’da CHP seçimi kazandı.  

Trabzon’da yüzde 13’lük düşüşün yanı sıra belediye sayısı da 11’e düştü.

Gümüşhane’de MHP, Giresun’da CHP seçimi kazandı. Artvin’de de yine CHP ipi göğüsledi.

Bayburt’ta ise AK Parti, MHP’den belediyeyi geri aldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın memleketi Rize’de seçim kazanılsa da 2019 seçimlerine göre yüzde 18’lik bir düşüş yaşandı.

Herkesin malum olduğu üzere bu kayıplar sürpriz olmadı.

Şeyh Edebali’nin ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ sözünden yola çıkarak gelir seviyesi bir hayli düşen ekonomik yokluklar içerisinde yaşam mücadelesi vermeye çalışan emekliler bu yerel seçimlerin kaderini belirledi.

Ancak tek sebep emeklilerin tepkisi veya ekonomik sebepler değil.

AK Parti Genel Merkezi’nin de hataları oldu.

Aday belirleme sürecinde bazı il ve ilçelerde vatandaşın tepkisine rağmen yanlış isimler ısrarla aday gösterildi. Halkın ne düşündüğüne önem verilmedi. Dayatma adaylar kaybettirdi!

Sözüm ona AK Parti içerisindeki egosu tavan yapmış, kibir batağına saplanmış bazı siyasetçiler vatandaşın tepkisine neden oldu.

Halktan kopuk siyaset, vatandaşın gözünden kaçmadı.

AK Partili siyasiler tarafından yıllardır aynı vaatlerin dillendirilmesi ancak seçimlerin ardından bu vaatlerin rafa kaldırılması vatandaşın sabrını taşırdı.

Örneğin demir yolu, çevre yolu, raylı sitem, yatırım adası gibi…

Yıllardır kangren haline gelen birçok sorunun çözülememesi ve bunun için bir uğraş verilmemesi kaybettirdi.

Bazı belediyelerde ve kamu kurumlarında israf edilmesi milletin tepkisini çekti.

Ayrıca yine bazı belediye ve kamu kurumlarında liyakat ve ehliyet kurallarının göz ardı edilerek torpille iş alımlarının yapılması vatandaşları canından bezdirdi.

AK Parti teşkilatı içerisinde bazı üst düzey yöneticilerin hiçbir meziyeti olmamasına rağmen halka tepeden bakması da tepkilere neden oldu.

Bazı seçim bölgelerinde AK Partili siyasilerin, seçim çalışmaları esnasında ‘Bizi desteklerseniz yatırımlar devam eder’ şeklinde absürt, yakışıksız ve tehditkar söylemler kaybettirdi.

Vatandaş, ‘Ben istersem siz hizmet edebilirsiniz, istemezsem edemezsiniz asıl güç bende’ diyerek sandıkta tepkisini ortaya koydu. Sebepleri de daha da uzayıp gider.

AK Parti camiası bu seçimlerde vatandaşın uyarısından ders çıkarır mı bilinmez lakin ders çıkarılmaması halinde ‘Dediğim dedik, çaldığım düdük’ mantığıyla hareket edilmesi halinde bir dahaki seçimlerde sonuçlar çok daha kötü olacaktır. Bizden söylemesi…

 

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap