SON DAKİKA
SON DAKİKA
Hesapta alim özünde hain
26.01.2021

Merhabalar. Birileri sürekli konuşuyor, birileri de konuşanları hem dinliyor hem izliyor; içlerine su serpiliyor.  Sonra bir heves markete, bakkala, pazara, manava, kasaba gidiyor. İşte o zaman konuşan birilerinin çizdiği tozpembe tablonun gerçek olmadığını cebindeki paranın hiçbir ürüne yetmediğini, askıda ekmek uygulamasının yayıldığını görünce anlıyor.

Vatandaş nerede bu devlet! dese de artık umudu kendisinde arıyor. Nasıl mı? Sosyal medyada örgütlenip sosyal yardımlaşma kampanyaları düzenleyerek. Bir bebek mi hasta, vatandaş para topluyor, birinin evi mi yandı, vatandaş para topluyor, bir çocuk ilaç mı alamadı, vatandaş para topluyor, deprem mi oldu, vatandaş para topluyor, sel mi oldu, vatandaş para topluyor, gariban bir aile mi var, vatandaş para topluyor. Yahu ben bu şehirde (Trabzon’da) mahallesine yol yapmak için para toplayan mahalleli bile gördüm...

Devletin yapamadığı babalığı vatandaş yapınca devlette başı dara düşünce iban veriyor zaten. Vatandaş devletin yetemediği yerde de para toplayıp, devletine emanet ediyor. Emanete hıyanet olmaz diyor, benden aldığını, benden daha ihtiyaçlı olan düşmüş komşuma ver diyor. Tabi biz verildiğine inanıyoruz öyle inanmak istiyoruz. Mesela KIZILAY’a verilen yardım kolilerinin pazarda satılmasına münferit bir olay diyoruz. KIZILAY-Ensar Vakfı bağış bilinmezi ve vergi muafiyeti gibi konularda asparagas, art niyetli söylemler olarak bakıyoruz.

Peki vatandaşın cebinde ne kaldı? Koca bir hiç. Uçan ekonomimiz artık vatandaşın gözünü de kör etti. Şimdi de satın aldığımız her ürün eskisinden daha küçük boyutlu geliyor gözümüze. Aynı parayı ödüyoruz ama ekmeğimiz küçük. Bu bir göz yanılgısı değilse bir ekmekle doymak mümkün değil…

Esnaf dertli, vatandaş darda… Geçtiğimiz günlerde Trabzon’da cinnet geçiren bir esnaf komple dükkanını darmadağın etti. Çünkü mülk sahibi kirasını istedi. Esnaf ne kazanmıştı ki kira ödeyecekti. İşte o çaresizlikle yıktı, döktü. Kepenk kapatan esnafın çaresizliği ise bir başka feryad olarak yankılanıyor. 2001 krizinde dönemin Başbakanı Bülent Ecevit’e yazar kasa fırlatan Ahmet Çakmaklar ne ilk ne de son olacak. 2021 Türkiye’sinde vatandaş artık cinnetin eşiğinde.

Birileri ele talkın verirken kendileri salkımı yutuyor. Hesapta alim, özünde hain çok. Ne diyelim bu da gelir bu da geçer yahu, biz neleri atlattık ülkece… 

Yorum Yap


550

Atilla Dağıstanlı,
1 yıl önce
Gazetecilik; George Orwell'in dediği gibi,birilerinin yayınlanmasını istemediği haberleri yazmaktır;gerisi halkla ilişkilerdir. Durmak yok. Yorulmak ,yazarken dinlenmektir. Yüreğinize,kaleminize, sağlık.Sizi yetiştiren ustalara selam olsun.
Ayşe
1 yıl önce
Tebrik ediyorum duygularımıza tercüman oluyorsunuz başarılarınızın devamını diliyorum 👏👏👏👏👏👏
damla
1 yıl önce
Amerika yetimlerin,yaralıların,ölen insanların malını,canını petrol,doğalgaz ne varsa alıyor. Türkiye, alın teri emekle geçiniyor..Sofrasındaki ekmeğini yetim,yaralı, insanlarla paylaşıyor..Dünya insanlarının insanlığı nerede..?
deniz
1 yıl önce
Tabii afetler,sel,heyelan,deprem ve salgın hastalıklar karşısında alınacak tedbirler bellidir..Bugün Türkiye dünya'da örnek bir devlet ve millettir. Türk milleti,dünyaki yetimin,yaralının malını,canını almıyor. Yetimleri,yaralıları bakıyor. Suriye'den gelen beş milyonu bakıyoruz. Onların,doğalgaz,petrol ve madenlerini alanlar dünya güzeli insanlar mı? Türkiye çorbasını baylaşıyor. Pandemi-salgın hastalıklar kolay değil..Yardımlaşma önemlidir. Türk Devleti ve milleti çok değerli bir millettir. Çünkü kazancı alın teridir. Emektir. Dünyadaki,
Mustafa Altınbaş
1 yıl önce
Bu olanların sonucu nereye varacak belli mi değil . Herkes kendini kurtarmaya yönelik hamleler yapmak isterken idare ederken.,hatta ülkeler ne kadar daha sürdürebilecek belli değil balon olanlar patlamaya başladı. Olan gene işsize emekliye memura yoksul kesime olacak. Eğer Türkiye aç kalırsa dünyayı düşünmek bile istemiyorum. Allah sonumuzu hayırlı etsin.
Sami
1 yıl önce
2021 Türkiye’sinde fırlatacak kasa bile yok.

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap