Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Fransa'nın Lyon kentinde düzenlenen Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) etkinliğinde konuştu.
İşte Erdoğan'ın EUREXPO salonunda yaptığı konuşmadan satır başları:
- Bu çoşkulu kalabalığı oluşturan kardeşlerimi en kalbi duygularımla selamlıyorum. Fransa makamlarına cumhurbaşkanı Hollande ve çalışma arkadaşlarına Lyon belediye başkanına şükranlarımı sunuyorum. Bu güzel buluşmayı tertipleyen 10. Kuruluşunu kutlayan Avrupa Türk Demokratlar Birliğine teşekkür ediyorum. Lyon yönetimini ayrıca kutluyorum. Onları tebrik ediyorum. 24 Mayısta Kölnde binlerce kardeşimizle buluştuk. Size onların selamını iletiyorum.
- Osmanlı ile Fransa büyük işbirliği yapmış İrtibat halinde olmuşlardır. Fransa Osmanlı ve Türkiyeye bir çok alanda katkı vermiştir. Asırlardır devam eden dostluğumuz artık farklı bir boyut kazandı. Fransada 620 bin vatandaşımız bulunuyor. Şu an Türkiye ve Fransa vatandaşlarımız hayatlarını idame ettiriyor. İşçi olarak geldiğimiz Fransada bütün sıkıntılara direndiniz. Emeklerinizin karşlığını alır hale geldiniz. Son yerel seçimlerde 194 kardeşimiz belediye yönetimlerine seçildi. Fransada biz de varız demeye başladı. Şunu bir kez de burada ifade etmek istiyorum. Fransada sizin başarılarınızla gurur duyduk. 77 milyon her birimiz sizlerle gururlanıyor İftihar ediyoruz. Bütün zorluklara rağmen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanın asaletini yere düşürmediğiniz için sizlere sonsuz şükranlarımı sunuyorum.
- Fransa ile Türkiye ilgili konuların iç siyasetteki konuların kullanılmasına ilişkin zorluklar oldu. 1915 olayları üzerinden birileri iç politikada prim sağlama gayretine girişti. Biz gerek Fransada diğer Avrupa ülkelerinde her fırsatta vurguladık. İç politikada istismarla oy kazanmak uruna ırkçılığın kötü olduğunu defalarca söyledik.
AB'NİN TÜRKİYE'YE İHTİYACI VAR
- ABnin ırkçılık ve İslamofobiyle mücadele için Türkiyeye ihtiyacı var. Türkiye, AB kapısında ilelebet bekleyecek bir ülke hiç değildir. Reformlarımızı yapıyoruz. Ekonomiyi büyütüyoruz. Darbeyi yaptılar, Türkiyeyi alt üst ettiler. İşte o dönemde Avrupa ülkelerine kaçtı vatandaşlarımız. Sanatçılarımız, yazarlarımız vatanlarını terk ettiler.
- Değerli sanatçımız ahmet kaya o dönemin lincine uğradı. O gazetelerin köşelerinde çok satıyor diye yazı yazanların İstanbuldaki ödül töreninde Ahmet Kayaya neler yaptıklarını biz biliriz. Ama bunlarda ar yok, utanma yok. Çatalları nasıl fırlattıklarını gördük. Bunların demokrasi konuşmaya hakkı yok. Biz bunları biliriz.
- Türkiyede makbul olan olmayan vatandaş ayrımı yaptılar, horladılar, değerleri yok saydılar. İnsanlara vatanlarını zindan ettiler. Biz en başta buna son verdik. Her türlü yasağı, baskıyı kaldırmanın mücadelesini verdik. Kardeşliğimizin önündeki engelleri kaldırdık. Anneler evlatlarıyla kendi dillerinde konuşamıyorlardı.
- Kamuda başörtüsüne özgürlük sağladık, kapıdaki kilitleri biz kaldırdık. Artık eşit olarak bu yarışa girmek var. Düz lise hangi hakka sahipse, meslek lisesi de aynı hakka sahip. Yurt dışına çıkarken parası, pasaportu farklı olarak değerlendirilen vatandaşım artık yurt dışına çıkarken başı öne eğik çıkmıyor.
- Artık gururla ben Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım diyebiliyor. Afyondan yola çıkarken bir şey söyledik. "Bu ülkede ayrımcılığa bir son vereceğiz" dedik, "tek millet" dedik.
620 BİN TÜRK'E ÇAĞRI
- Bizim ülkemizde siyasal Kürtçülük yapan var, siyasal Türkçülük yapan var. Bir kısmı da ne yapıyor kumsallarla buluşuyor. Bir parti Kürtlerin temsilcisiyim, biri diyor ki ben Türklerin partisiyim. Ak Parti ne diyor: 77 milyonun partisiyiz.
- Benim sizlerden ricam var. Fransada 620 bin Türk var
Neden müracaatını yapıp çifte vatandaş olmuyor? Fransa vatandaşı olmayan Türk vatandaşıma sesleniyorum. Aynı zamanda Fransa vatandaşı olun, bunu ihmal etmeyin. 620 bin Türk olarak bu pasaportu almanın ötesinde vatandaşı olmanız gerekir. Yasal haklarınızı kullanmalısınız. Faydası var, zararı yok.
- Kim size farklı bir şey söylüyorsa biliniz ki iyiliğinizi istemiyor. Sizler bizim Fransadaki elçimizsiniz. Tavsiyem var hep söylüyorum
En az üç çocuğunuz olacak
Sakın ha! 5 diyorsunuz eyvallah! Gökten ne yağar ki yer kabul etmez.
- 17-25 Aralıkta milletin seçilmiş iktidarına darbe yapmak isteyenlerden de bunun hesabı sorulacak. 34 yıl bekleyerek değil hemen hesabı sorulacak. Pensilvanya her darbeye lojistik darbe sağladı, övgüler düzdü. 28 Şubatta dönemin hükümetine ağır saldırılarda bulundu. Yolsuzluk bahanesi altında CHPyi, MHPyi, emniyet ve yargı içindeki maşalarını kullanarak, bazı medyayı kullanarak uşak etmek istedi. İşte o girişime de eyvallah demedik, bükülmedik ve o tuzağı bozduk.
- Şimdi de inlerine girip hukuk çerçevesinde tek tek hesabını soracağız. Millet iktidarına sahip çıkıyor. CHP ve MHP uyanmış değil, yeni Türkiyeye kendilerini uyarlamış değillerdi. Hala Pensilvanyanın yörüngesindeler
- Pariste de varız Lyonda da varız, bizi yıkamazlar.
- Sizler asla ümitsiz olmayın, boynunuzu asla yere eğmeyin. Sizin ülkeniz büyük bir ülke, büyümeye de devam edecek. Onlar saldıracak biz savaşacağız. Fransa vatandaşlığınızı unutmayın. Gurur duyun kimliğinizle. Özellikle de dilinizi ve inancınızı asla unutmayın, unutturmayın!
- Kendinizi kimliğini muhafaza ederken buranın diline mahkum kalmayın. Siyasetten, spordan, kültürden kendinizi soyutlamayın. Fransanın sizin gibi insanlara ihtiyacı var. Asimile olmayın, çocuklarınızın da asimile olmasına izin vermeyin.
- Askerlikle ilgili 10 bin avrodan 6 bin avroya indirdik. Mavi kart uygulamasını fazlalaştırdık.